Lokantacılar Odası boykota hazırlanıyor


Söke Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Başar, esnafı zor durumda bırakan online yemek sipariş sistemlerini boykota hazırladıklarını söyledi. 

Pandemi döneminde kullanımı çok fazla artan online sipariş sistemleri, son günlerde yaptığı komisyonlarla gündemde. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan 

Söke Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Başar, online yemek sipariş sistemlerinin komisyon dayatması ile karşı karşıya kaldıklarını ve geniş çaplı bir boykota hazırlandıklarını söyledi. 

Şeref Başar, “Yasa gereği yüzde 6 olması gereken komisyon miktarı bu sistemlerin keyfi uygulaması ile sürekli artış gösteriyor. Bugün esnafımız yüzde 18 ila yüzde 45 arasında değişen komisyon oranları ile karşı karşıya. Bu firmalar ayrıca, hizmet bedeli, tanıtım, reklam, açılış ücreti ve joker uygulaması gibi yöntemlerle komisyon oranlarını sürekli arttırıyor. Lokantacı esnafının yaşayabilmesi için bu oranın ilgili yönetmelikte de belirtildiği gibi yüzde 6’nın üzerine çıkmaması gerekiyor.” dedi. 

Artan girdi maliyetleri karşısında esnafın iş yapamaz hale geldiğini kaydeden Söke Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Başar, “Lokantacı esnafı çok zor bir süreçten geçiyor. Esnafımız sürekli artan girdi maliyetlerini fiyatlarına yansıtamadığı gibi, daralan piyasalar nedeniyle de eski satışlarını yapamıyor. Bir çok arkadaşımız kredi kartları ve borçlarla ayakta durmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

 

Bu haber 191 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz