Yarı Yıl Tatili Bugün Başlıyor…


Yarı Yıl Tatili Bugün Başlıyor…

 

Ülke genelinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 22 milyon öğrenci ve 950 bin öğretmen 19 Ocak Cuma bugün yarı yıl tatiline giriyor… Tatilin ardından eğitim öğretim yılının ikinci yarısı, 5 Şubat Pazartesi başlayacak ve 8 Haziran 2018 Cuma günü eğitim ve öğretim yılı sona erecek.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılının birinci döneminin sona ermesi nedeniyle Söke İlçe Kaymakamlığı Sıdıka İlköğretim Okulu'nda saat 10:00'da İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu ve İlçe Milli Eğitim Müdürü sÖzden Erdoğan'ın katılımıyla karne töreni düzenlenecek.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılının birinci döneminin sona ermesiyle Söke’de yaklaşık 23 bin öğrenci tatile çıkıyor. Bununla birlikte 1600 öğretmen ve eğitim görevlisi iki hafta sürecek tatile çıkıyor. 2017-18 Eğitim öğretim yılının ilk yarı dönemi sona ererken Söke'de 23 bin öğrenci ve bin 500 öğretmen sömestre tatiline çıkıyor… Tatilin ardından eğitim öğretim yılının ikinci yarısı, 5 Şubat Pazartesi başlayacak ve 8 Haziran 2018 Cuma günü eğitim ve öğretim yılı sona erecek. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre 2018-2019 eğitim öğretim yılı ise 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak.

 

15 Tatili verimli geçirmenin yolları

Sömestr tatili (15 Tatil) de çocuklar neler yapmalı. 15 tatili verimli geçirmenin yolları neler? İşte Sömestr tatili içinde çocukların ve velilerin yapması gerekenler; Mutlaka bir tatil programı hazırlayın. Ailenizle birlikte tatil yapın. 15 tatilde kitap okumayı ihmal etmeyin. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirleyin. Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırın. Çocuklar için sosyal faaliyetler (tiyatro, sinema, konser, spor vb) düzenleyin.

 

Karnesi kötü gelen çocuk yarıyıl tatilini nasıl değerlendirmeli?

Çocuklarınızın karnesinde düşük notlar olsa bile tatilde dinlenmesine ve eğlenmesine izin vermelisiniz. Başarısız olduğu dersleri sürekli çocuğunuza hatırlatıp, tatilden mahrum edip, onun keyif alacağı zamanını zehir etmemelisiniz.

Bunun yerine çocuğunuzla birlikte akademik başarısını arttırmak için çalışma programı hazırlayabilirsiniz. Çocuğun gelişimsel ve akademik durumuna göre tatilde olduğunu göz önünde tutarak oyun oynamaya uzun süre zaman ayırmanız gerekir. Unutmayın ki öğrenme sadece masa başında soru çözerek olmaz.

Çocuklar oyun oynayarak da öğrenebilirler. Bu nedenle; çocuğunuza oynayarak öğreneceği etkinlikler seçebilirsiniz."

 

Başarılı karne nasıl ödüllendirilmeli?

Okulöncesi çağında olan çocuklara ödül olarak istekleri doğrultusunda hediyeler alınabilir ve ilgi duyacakları eğlence merkezlerine götürülebilir. Aktif olarak katılabilecekleri etkinlikler planlanabilir. 

İlköğretim seviyesindeki çocuklarla birlikte aile içinde karar verilip mümkünse tatilin bir kısmında seyahat planları yapılabilir. Gidilecek yerlerin tarihi, kültürü hakkında bilgiler araştırılabilir ve paylaşılabilir. Bu paylaşımların insanları mutlu ettiğini ve aile içi dayanışmanın verdiği güçle çocuklarda başarma güdüsünün kuvvetlendiğini söyleyebiliriz. Farklı kültürlerle tanışmak yeni kazanımlar, yeni bakış açıları sağlar. Çocuğun hayal dünyasını geliştirmesi, özgür düşünebilmesi, zihin açıklığı, yaratıcılığı yeni öğrenmelere yol açar, motivasyonu artar.

İleri yaş seviyesinde olan öğrenciler ise kendi arkadaş grupları ile birlikte planladıkları etkinliklere katılabilirler. Aile dışında sosyalleşmeleri ve dış dünyaya açılma istekleri kişilik gelişimleri açısından desteklenmeli.

 

Bu haber 16175 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz