YILAN BALIĞI ŞENLİĞİ HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR


YILAN BALIĞI ŞENLİĞİ HAZIRLIKLARI SÜRÜYOR

Geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen "Serçin Yılan Balığı Şenliği" ile farkındalık yaratan Söke Belediyesi, geleneksel hale getirmeyi amaçladığı şenliğin ikincisi için hazırlıklarını sürdürüyor.
Türkiye’de başta Ege Bölgesi olmak üzere iç sularda yaşamını sürdüren, Meksika’nın Saragosa Körfezi ile Bafa Gölü arasındaki mucizevi yaşam öyküleriyle dikkat çeken yılan balıklarının tanıtımı için Bafa Gölü Kıyısındaki Serçin Mahallesinde 2.Yılan Balığı Şenliği yapılacak.
Şenlik bu yıl da Söke’nin Bafa Gölü kıyısındaki Serçin Köyünde 27 Mart Pazar günü yapılacak. Söke Belediyesi, Bafa Gölünden yakalanan yaklaşık yarım ton yılan balığını şenliğe katılan konuklara ızgara olarak ikram etmeyi planlıyor.
Söke Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen Yılan Balığı Şenliğinde Serçin mahallesi yaklaşık 5 Bin kişinin ziyaretiyle adeta katılımcı akınına uğramış ve tarihi günlerinden birini yaşamıştı. Şenlik uzun süre yazılı ve  görsel basında yer almış, sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı.
Serçinli vatandaşlar, besin değerinin yüksek olduğu çeşitli kaynaklarda yağının kandaki kolesterolü erittiği, eklem ağrılarına iyi geldiği ifade edilen yılan balığının yanı sıra, Bafa Gölü'nde kefal ve çipura başta olmak üzere çeşitli balık türlerini yakalayarak geçimlerine katkı sağlamaktadırlar.
Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; Serçin, Söke’nin Bafa Gölüne kıyısı olan, eskiden köy, büyük şehir yasası ile yeni ve mahallesi olduğunu,burada yaşayan vatandaşların, balıkçılık özellikle de yılan balıkçılığı ile yaşamlarını sürdürmekte olduklarını söyleyerek, “Serçin yaklaşık 600 yıllık geçmişi olan bir köy. Şuan nüfusu 700 civarında ve Söke’nin mahallesi konumunda. Kışlak denilen mevkisi de var. Yani Serçin’in hem yazlık, hem de kışlığı var. Yılan Balığı şenliği ile yörenin doğal güzelliklerini, Bafa gölünü ve besin değeri yüksek olan yılan balığının tanıtımını amaçladık. Şenliğimizi önemsiyoruz. Bu etkinliklerle Yöremizin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini ortaya koyduğumuza inanıyorum. Tüm vatandaşlarımızı Serçin’e ve Söke’ye bekliyoruz” dedi.
27 Mart Günü yapılacak olan Serçin Yılan Balığı Şenliğinde TRT Sanatçısı Ali Çakar konserinin yanı sıra, Akhisar Belediyesi, Söke  Belediyesi, Serçin İlkokulu  Halk Oyunları Ekiplerinin gösterileri, Nazilli Belediyesi Mehteran Takımı ve Söke Belediye Bandosunun Konseri, yerel müzik grupların konserlerinin yanı sıra, Söke Belediyesi Kursiyerlerin el emeklerinin stantları, yerel ürün pazarı,  Serçin ve Bafa Gölü’nü anlatan karma fotoğraf sergisi yer  alacak.
Etkinlik kapsamında ayrıca sabah saat 10.00-10.30 arasında Bafa Gölünde yöre  balıkçıları tarafından yılan balığı yakalama canlı performansı da gerçekleştirilecek.

Haber: NECATİ MALDAR

 

Bu haber 9342 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz