AYDIN'DA GEÇEN AY 1815 GIDA FİRMASI DENETLENDİ


 AYDIN’DA GEÇEN AY 1815 GIDA FİRMASI DENETLENDİ

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen gıda güvenliği çalışmaları kapsamında geçen ay bin 815 denetim gerçekleştirildi.
 Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce Aralık ayı içerisinde de gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam edildi. Aydın’da toplam bin 717 adet gıda üretim yeri ile 13 bin 294 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri bulunuyor. Aralık ayında gıda üretim yerlerine 302 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise bin 513 adet olmak üzere toplam bin 815 adet denetim gerçekleştirildi.
 Denetim İzleme Programı, Yıllık Denetim Programı, zehirlenme ve şikayete istinaden il genelinde toplam 47 adet numune alındı. Aralık ayı içerisinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce il genelinde gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde yapılan denetimler ve alınan numuneler sonucu mevzuata uygun olmayan işletmelere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereği yasal işlem uygulandı.
 Alo Gıda 174 hattına Aralık ayı içerisinde gıda satış yeri ile ilgili 27 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 22 adet, gıda üretim yeri ile ilgili 11 adet olmak üzere toplam 60 adet şikâyet geldi. Şikayetlerle ilgili olarak 50 adet işletmenin denetimi sonlandırıldı. Denetimler sonucu 2 adet toplu tüketim işyerine idari para cezası kararı uygulandı.
 Aralık ayı gıda güvenliği çalışmalarıyla ilgili olarak Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada; “Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’ne kaydedilmektedir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, 116 kişilik Gıda Kontrolör ekibimiz tarafından 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir” denildi. (iha)

 

Bu haber 7554 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Henüz bu habere ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz