SAĞLIK MESLEK LİSELERİNDE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR


SAĞLIK MESLEK LİSELERİNDE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR


Sağlık Meslek Liselerine hemşire yardımcısı,ebe yardımcılığı ve Sağlık Hizmetleri Yardımcılığı bölümleri geliyor.
Sağlık Meslek Liselerinde dört yıllık eğitimin ardından hemşire,ebe ve sağlık memuru olarak sağlık ordusuna  katılmak artık tarih oldu.
Sağlık’ta AB normlarına yakalamak için dört yıllık eğitim sonrası sağlıkta ara eleman yetiştirilmesi amacıyla uygulanmakta  olan Sağlık Meslek Liselerinden hemşire,ebe  ve sağlık memurlu bölümlerine artık yeni öğrenci alınmayacak.Uygulamanın yerine  bu bölümlere alınacak olan öğrenciler hemşire yardımcısı,ebe  yardımcısı ve sağlık  hizmetleri yardımcısı ünvanları ile okullarından mezun olacaklar.
SAĞLIK MESLEKTE İLK ÖĞRETİM YILI SONUNDA BRANŞLAR SEÇİLECEK
Önümüzdeki eğitim öğretim yılı başında başlayacak olan uygulama ile Sağlık Meslek Liselerine kaydını yaptıran öğrenciler dokuzuncu sınıfın eğitim öğretim yılı sonunda  bölüm tercihi yapacaklar.İlk öğrenim yılında diğer Anadolu Liseleri ile ortak kültür dersleri görecek olan Sağlık Meslek Liselerinin yeni birinci sınıf öğrencileri eğitim sezonu sonunda başarılarına  göre hemşire,ebe ve sağlık hizmetleri yardımcılıkları bölümlerinden birini tercih edebilecekler.
Öte yapılan yeni yasal düzenleme ile  liselerde dokuzuncu sınıf eğitim öğretim yılı sonunda aynı kültür dersleri gören Anadolu liselerinden öğrencilerinde nakil yoluyla  sağlık meslek liselerine geçiş yapabilecekleri öğrenildi.
SÖKE SAĞLIK MESLEK LİSESİ BU YIL104 ÖĞRENCİ ALACAK
1989-1990 Eğitim-Öğretim yılında Hemşirelik Bölümüyle açılan , bugün; Hemşirelik, Çevre Sağlığı Teknisyenliği, Anestezi-Reanimasyon ve Acil Tıp Teknisyenliği bölümleriyle Eğitim-Öğretime  devam etmekte olan,istihdam alanının kısıtlı olması nedeniyle 2011-2012 Eğitim - Öğretim yılından itibaren Çevre Sağlığı Teknisyenliği bölümüne öğrenci alımına son verilen Söke  Fatma Tüzehra Orhun Anadolu Sağlık Meslek Lisesi yeni eğitim yılında 104 öğrenci alacağı  öğrenildi.
34’er kişilik  üç sınıfta eğitim görecek olan dokuzuncu sınıf öğrencileri eğitimlerinin ardından okulda ilk kez açılacak olan hemşire yardımcılığı,ebe  yardımcılığı ve  sağlık hizmetleri yardımcılığı bölümlerini tercih edebilecekler.
Söke Sağlık Meslek Lisesine tercihler 31 Temmuz 2014 tarihinde başlayacağı öğrenildi.

NECATİ MALDAR

 

Bu haber 201978 kez okundu.

FOTOĞRAF GALERİSİ

Bu habere ait başka fotoğraf bulunmamaktadır.
Yorumlar
    Yorum Yaz
  • ilayda (25/3/2015)
    Ameliyatlara girebiliyor mu o hemşireler ?

  • M.ali (23/9/2015)
    Sml den mezun olup unide anestezi okuyabilirmiyim Acil cevap lütfen ??