söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGENÇLİK BİR DEĞERDİR: SAHİP ÇIKALIM - IV


GENÇLİK BİR DEĞERDİR: SAHİP ÇIKALIM - IV
                                                                                                                                                                                                       
(GEÇEN HAFTADAN DEVAM)
3-Gencin Eğitim, Meslek Hayatı ve Sosyal Çevresiyle İlgili Problemler:
-Gencin, okul seçimi ile ilgili kararsızlıkları; hatalı seçim ve yönlendirmeler.
-Eğitim sürecindeki başarısızlıklar ve okul/ bölüm değiştirmedeki kararsızlıklar.
-Eğitim süresince gencin ailesiyle, karşı cinsiyle ve farklı din ve kültürlere mensup kişilerle yaşanılan problemler.
-Genci gelecekte üstleneceği aile ve toplum hayatıyla ilgili sorumluluklar almaya hazırlayıcı faaliyetlerin eksikliği.
-Toplumun gence, gencin de topluma bakışındaki güven eksikliğinden kaynaklanan problemler.
-Gençleri ağına düşürmeye çalışan uyuşturucu şebekelerinin gence cazip gelen tuzakları.
Gençlerle ilgili burada bazılarını saydığım ve daha da sayılabilecek problemlerin bir parçası olmamak; bilakis çözüm yolunda çaba sarf etmek için başta aileler olmak üzere herkese görev düştüğü izahtan varestedir
Bu noktada geleceğimizin aydınlık olmasını istiyorsak, bütün toplum kesimleri olarak herkesin, taşın altına elini sokması gerekmektedir. Kimse şimdiye kadarki ihmali ve yapılmayan/yapılamayan önlemlerin faturasını birilerine çıkararak böyle bir vebalden kurtulamaz. Bütün toplumun aynı geminin içinde olduğu hatırdan uzak tutulmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, geminin batmasından sadece batışına  sebep olanlar değil, herkes zarar görür.
Öyleyse, etkili ve yetkili kişilerin, gençleri iyiye güzele yönlendirmede görevlerini yapmaları gerektiği gibi; bütün toplum kesimlerinin fert fert herkesin, üzerine düşen görevi yapması gerekmektedir.
Sahip olduğumuz bütün kültürel öğelerimize sinmiş olan dini inancımızın temel öğretisinde, hayatın merkezinde insan vardır. Her şey insanın mutluluğu içindir. Bütün müesseseler ve sahip olduğumuz maddi ve manevi birikip, insan içindir. İnsan hayatının en verimli ve en önemli ve ihmal edilirse en problemli dönemi, gençlik dönemidir.
Öyleyse lütfen toplum olarak her birimiz, bu konuda daha güzele ulaşabilmek için üzerimize düşen görevi yapalım. Gençlerimize örnek, arkadaş ve dost olalım. Onlara sevgimizi verelim. Bilgilerimizi, tecrübelerimizi, birikimlerimizi çocuklarımız ve gençlerimizin istifadesine sunalım. Onları kaybettikten sonra sahip olduklarımızın bir işe yaramacağını bilelim. Hayata geçirilmeyen sloganlarla değil, yaptıklarımızla anılalım.
Bütün toplum olarak, gençliğimizi, kendisiyle, yaratanıyla ve çevresiyle barışık; inançlı, sağlıklı, duyarlı, tutarlı, bilinçli ve bilgili Müslüman Türk olarak yetiştirmeye gayret edelim.
Geleceğe enin olarak bakabilmemiz temennisiyle, hoşça kalın.   

 

Bu makale 351 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz