REİS BİZE HAK VERDİ


REİS BİZE HAK VERDİ

 

Televizyonlarda Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarını dinleyince bir rahatlama yaşadım. Gerçekten de son haftalarda iyice bunalıp kendimden kuşku duymaya başlamıştım. Ben sürekli olarak ülkemizde yüksek enflasyon olduğunu düşünüp iddia ederken Hem Ak Partili siyaset adamlarımız hem de devletimizin bu konudaki otorite kuruluşu olan Devlet İstatistik Enstitüsü  ısrarla enflasyonun düşük olduğunu iddia ediyordu.

Bize matematikte iki kere ikinin dört ettiği öğretilmiş olsa da, bu kadar yetkilinin yanılmış olabileceğine, ya da  bir sebeple bizleri  yanıltmak istemiş olabileceğine de ihtimal veremiyoruz. En başta devlete olan saygımız buna engel oluyor. 

Ancak, Sayın Cumhurbaşkanım da yaptığı açıklamayla hayat pahalılığından ve mağaza raflarındaki malların yüksek fiyatla satıldığından söz edince haklı olduğumu anladım. Bu durumda hala daha yüksek enflasyonun olmadığını iddia etmek milletin aklıyla alay etmek olur.

***

Cumhurbaşkanımız umut verdi. Mağaza raflarındaki ürünlerin fiyatlarını düşüreceklerini söyledi. Elbette ki çok sevindik, mutlu olduk  da, bu işin nasıl olacağını anlayamadık. Bizim bildiğimiz, pazarda mal fazla ve talep düşükse fiyatlar düşer. Eğer bunun tersi  bir durum varsa, yani mal arzı son derece az ve de talep fazlaysa fiyatlar sürekli artar ki, bunu düşüremezsiniz. Daha önce bunu düşürmek için pahalı olan ürünlerin ithalatı serbest bırakıldı,  hatta teşvik de edildi ama dökme suyla değirmen döndürülemedi. Fiyat istikrarı için her şeyden önce üretimde istikrar gerekir.

***

Yüksek vergiler ve pahalı hammadde nedeniyle sanayici üretemiyor. Zaten yatırım yapmaya bile sıcak bakmıyor. Alıp satmak onlar için hem daha kolay ve risksiz, hem de daha karlı bir yol olarak görüşüyor. Bu nedenle de kendi üreteceği ürünü başka ülkelerden ithal ederek pazara sürmeyi  tercih ediyor.

Çiftçinin üretim yetenekleri çok uzun bir zamandır sürekli olarak azalıyordu. Onların da gerek enerji, gerekse tohum, gübre ve ilaç maliyetleri sürekli ve çok yüksek oranlarda arttığı için  pek çoğu üretimden çekilme kararı  vermeye başladılar. Bizler cumhuriyet tarihimizin hiçbir döneminde olmadığı kadar tarım ürünlerinde dışa bağımlı hale geldik. Yani bu iş Sayın Cumhurbaşkanımızın iyi niyetiyle çözülebilecek işlerden değil. Tayyip  Beyin ol demesiyle olacak bir durum yok.

***

Sevgili okuyucu, bakınız, tarım konuşulurken, çiftçinin sorunları konuşulurken en başta konuşması  gereken kişi ve makam Tarım Bakanlığı olmalı değil midir? Çiftçilerin bu konulardaki  tepki ve isyanlarına cevap vermek, bu konuda hükümetimizin aldığı ve de alacağı önlemleri açıklamak da Tarım Bakanımızın görevi değil midir?

Bizde bu cevabı Dış İşleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu verdi. Şaşılacak bir durum ama, televizyon haberlerinde Sayın Çavuşoğlu çiftçilerin tepkilerinde haklı olduklarını ifade ederken Hükümetin bu konuda alacağı tedbirlerden söz ediyordu.

Galiba dış güçlere şaşırtmaca veriyoruz.

Önümüzdeki günlerde de dış politika ile ilgili uluslararası bir toplantıya Tarım Bakanımızı gönderip bütün dünyayı şaşırtabiliriz.

Allah sonumuzu hayır etsin.

 

Bu makale 1265 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz