“30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI”


“30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI” 

 

 

 

 Türkiye orduları bir devir kapatmıştır. Şimdi mazlum ve tutsak devletler ve uluslar artık vazgeçilmez bir reçeteye sahiptirler. Mustafa Kemal’in utkusu, (zaferi) dünya için özgürlük ve bağımsızlık sancağıdır.                                                                                                                                                      (MAHATMA GHANDİ)

 

Bundan 99 yıl önce yedi düvele karşı koca Türk ordusu kadını ve erkeyi ile yurdumuzun bağımsızlığı için büyük bir mücadele ile savaşmıştı. İstiklal Savaşı’nda 26 Ağustos 1922 sabahı Gazi Mustafa Kemal Atatürk idaresinde Afyon’da başlayan Türk Ordusu’nun büyük taarruzu dört gün içinde büyük başarılar elde etti. Gazi Mustafa Kemal bizzat bu savaşta başkanlık ettiği için bir yerde buna Başkomutanlık Meydan Muhaberesi adı veriliyor. Bu tarih TBMM tarafından Zafer bayramı olarak ilan edilmiştir.  

Bu meydan Muhaberesinde (Savaşı’nda) 30 Ağustos‘ta düşmanın esas kuvvetleri Afyon / Dumlupınar’da yok edildi, düşman ordusu perişan oldu. Kimi kaçtı, kimi öldü ve hatta esir olanlar da vardı. Yunan Başkomutanı General TRİKOPİS de esirler ardasında idi. Gazi Mustafa Kemal Paşa;  “ Sayın Trikopis, sizlere esir muamelesini yaptırmayacağız, sizler bizim konuğumuzsunuz. Onun için hiç korkmayınız^diyerek bir misafir gibi saygı gösterilmesini istemişti. Türklerin geleneğinde esirlere zulüm etmek ve işkence yapmak yoktur.  Tıpkı 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u aldığı gibi İstanbul’da bulunan tüm Hıristiyanlara, Yahudilere, Ermenilere ve başka inançta olanlara hiç dokunmamış ve “herkes işinde ve inancında hür ve serbesttir “ diyerek bir ferman yayınlamıştı. Gazi Paşa’da böyle ulvi ve tarihi bir gelenekten geliyordu.. 6 Eylül Söke’nin, 7 Eylül Aydın’ın ve 9 Eylül İzmir’in kurtuluşudur. 9 Eylül 1922’de Yunanlılar bütün Ege’yi terk ettiler. Bu savaşta her iki orduda da büyük kayıplar oldu. Yunan Ordu kuvvetlerinde top, tüfek, makineli tüfek ve uçak bakımından Türk kuvvetlerinden çok fazla idi. Bu savaşta bizim kaybımız 10 bin, Yunan Ordusundan 100 bin kadar asker öldü. Tüm Ege ve Anadolu toprağı şehit kanlarıyla yorulmuştur. Onun içindir ki unutulmayan şair Mithat Cemal Kuntay bir şiirinde şöyle der:  

 

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, 

Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır…”

 

30 Ağustos Zafer’inin tarihimizde ayrı bir yeri vardır. 

Bu savaş sırasında Gazi Mustafa Kemal şöyle diyordu: Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Bu satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanlarıyla sulanmadıkça terk olunamaz” diye  emir vermişti…. 

İşte bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Muharebesi (savaşı) kazanıldı ve dünya tarihinde taçlandırıldı…   

30 Ağustos, dünya tarihine damga vuran Milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu zafer birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimiz sürece olmaz denilenleri başardığımızın bir göstergesidir. Vatanımızın birliği ve Milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin kazanıldığı bu anlamlı zaferin yıl-dönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan yapan Aziz Şehitlerimizi, ebediyete intikal eden Gazilerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum.

 

Bu makale 723 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz