SÖKE ŞAİRLERİ ANTOLOJİSİ (2021)


SÖKE ŞAİRLERİ ANTOLOJİSİ (2021)

 

Geçenlerde Söke Fatma Suat Orhon Müzesinde İlçemizin güzide Liselerinden Söke Anadolu Lisesi’nin (Söke Lisesi) ve Söke Belediyesinin birlikte hazırladıkları bir sanat-kültür etkinliğinde bulundum. Konusu Söke Şairlerinin şiirleriyle yer aldığı ” SÖKE ŞAİRLERİ ANTOLOJİSİ’NDE “  yer alan şairler vardı.

Bir eleştiriden ziyade, bu kitabı tanıtmak, çabalarını kutlamak istiyorum. Adı geçen Şairler Antolojisi Söke Lisesi ve Söke Belediyesi tarafından yayın dünyasına kazandırılmıştır. Özellikle belediyemizin yapmış olduğu bu katkılarından dolayı bir sanatsever olarak kutlamak gerek.

Söke Şairleri Antolojisi (2021)  Basım yeri: Kalaycı ofset- Cumhuriyet Matbaasından çıkmıştır. Basım tarihi: Mart 2021.Antoloji hazırlayan: Türk dili  ve Edebiyat  Öğretmeni Bedri Karaarslan’ dır. Kitabın kapak kompozisyonu İbrahim Özgezici tarafından hazırlamış olup, 104 sayfadır.

Antolojinin çalışma grubu:  Dilara Kılıçoğlu, Buse Solak, Özge Gemici, Sudenur Bil, Buşra Nur Kaya, Mehmet Medran,  Zehra Nur Kızılırmak,  Pınar Avcı, Sude Melek Göl.  Antoloji 104 sayfadan ibarettir…  Öncelikle ifade edeyim kitabın baskısı, düzeni ve mizanpajı tertemizdir. Emeği geçenlerin ellerine, yüreklerine sağlık. Kitabın çalışma grubunda sadece bir erkek adı geçiyor.  Oysa kitapta 46 şair vardır, bunların 39 ‘ü erkektir…

Antolojinin giriş bölümünde Sökeli ünlü Uzay şairi Kâmil Erdin’e yer vermelerine sevindim. Doğuş Ateş Parçası /  şiirler- 1985, adını taşıyan bir şiir kitabı vardı. (1914- 7 Ocak 2002‘de vefat etti. NASA tarafından ona Uzay Şairi Madalyası verilmiştir.)

Kitabın giriş bölümünde değerli meslektaşım Bedri KARAARSLAN  (Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni)  eserin Önsözünde şunları yazıyor: “ Söke’nin en köklü lisesinin çalışanları olmanın sorumluluğu bizi “ İlçemiz için güzel şeyler yapma arayışı içine soktu” desem abartmamış olurum. Söke Lisesi'nin Edebiyat öğretmeni olarak  ‘Ne yapabilirim” düşünürken Okul Müdürümüz Ayhan Türk’ten bir öneri geldi. Okulumuz öğrencilerini Sökeli yazarla buluşturma etkinliği henüz bitmemişti. Okul Müdürümüz  “ Söke’de şiirle ilgilenen birçok insan tanıyorum. Öğretmen camiasında da şiir sanatına emek veren hayli kişi var.” Ne dersin?” Bir yerel şairler antolojisini hazırlar mıyız? Evet dersen her türlü desteği veririm” dedi.

Bu projenin fikir babası Okul Müdürümüz Ayhan Türk’tür. Onun için Ayhan Türk’e teşekkür ediyorum.  Daha sonra öğrencilerimizden oluşan bir grup kurduk. İlk ziyaretimizi Söke Şairler ve Yazarlar Derneği’ne yaptık. Dernek Başkanı Tülay Sarayköylü ve kıymetli eşi Ali Sarayköylü’nün yardımlarıyla eserimizde yer verdik. Vereceğimiz çoğu şaire ulaşmanın imkânını bulduk. İşte öğretmen meslektaşım Bedri Karaaslan buradan yola çıkarak bazı kişilerin fikir ve düşüncelerinden bilgi, görüş alarak bu antolojinin hazırlamasına karar veriyor. Tabi Söke Belediyesinin vermiş olduğu destekten dolayı da teşekkür etmeyi ihmal etmiyor.

Söke Lise Okul Müdürü Ayhan Türk‘te Antoloji konusunda şöyle diyor: ” 1991 Söke Lisesi mezunlarındanım. Mezun olup ayrıldığım liseye 27 yıl sonra müdür olarak atanmanın mutluluğunu yaşayan biri olarak, iki yıla aşkın bir süredir okulumda keyifle görev yapmaktayım. ( parantez içinde bir şey hatırlatmak isterim: Sevgili okul müdürümüz Ayhan Türk, bu okulda öğrenci olduğu zamanlarda ben de Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Şube Müdürü idim. Onun diplomasında benim de imzam vardır. O yıllarda okul müdürü Ahmet Bayram’dı, Yeri gelmişken onu da rahmetle anıyorum.)  

“Söke Lisesi 1964 eğitim - öğretime açılan Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından biridir. Yetiştirdiği mezunlar ile ülkemizin eğitim, bilim, kültür, edebiyat ve sanat alanlarında katkıda bulunmuş ciddi bir eğitim kurumudur. Sportif olarak pek çok turnuvada başarılar geldi. “ Mezunlar Buluşması, Kariyer Günleri, Edebiyat Günleri” gibi etkinlikler gerçekleştirdik. İlçemizin edebiyat yaşamına katkıda bulunan pek çok edebiyatçılarımızı öğrencilerimizle buluşturduk. Söke Şairleri Antolojisi hazırlama fikrini Edebiyat Öğretmenimiz Bedri Karaaslan’a açtım. O da bu konuyu benimsedi. Buradan yola çıkarak bu antoloji meydana çıktı. Belediyemizin de bu konuda katkıları oldu. Emeği geçen herkese teşekkürler. Söke’mize, lisemize bir nebze de olsa katkıda bulunabildikse ne mutlu bizlere! diyor“ okul müdürümüz Ayhan Türk… Ben de bu güzide antolojide yer alanlardan biri olarak (S:48-49’ da) gönülden hayırlı olsun diyorum…

Söke Şairler Antolojisinde 46 şair ve bu şairlerin fotoğrafı, özgeçmişleri ve ikişer şiirlerine yer vermişlerdir Şairlerin isimleri alfabetik sıraya göre hazırlamışlardır. Antolojide daha yakından tanığım, şiirlerini sanat-kültür dergilerinde okuduğum şairlerin yanı sıra yeni olarak adlarını ve şiirlerini gördüğüm şairler de vardır. İsimlerini vermek isterdim, bazılarını yazar, bazılarını unuturum (zülfü yâre dokunurum” diye yazmıyorum. Aramıza katılan ve yeni tanıdığım şairleri tebrik ediyor, cümlesine sağlık ve başarılar diliyorum.

Söke Şairleri Antolojisinde yer alan şairlerimizin şiirlerinden örnekler verme de çok isterdim,  bir, ikisini yazarsam, diğerlerini yazmazsam onları gücendirmiş olurum. Onun için şairlerimiz ve okuyucularım beni bağışlasınlar. Merak edenler Söke Şairler Antolojisini alıp okumalarını sağlık veririm.

Antolojinin son sayfalarına Söke Anadolu Lisesinin tarihçesi hakkında geniş bir bilgi vermişlerdir. Bu tarihi liseyi (Söke Lisesi), Söke’ye kazandıranları da saygıyla ve rahmetle anıyor, mekânları cennet olsun diyorum.

Sözün özü: Sözü biraz uzattım galiba. Söke Lisesi Müdürü Ayhan Türk ve aynı lisede görev yapan değerli meslektaşım Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Bedri Karaarslan’ın kayda değer hizmetlerini bir tarafa atamayız. İyi niyetli olduklarına kuşkumuz yoktur. Söke’ye, Söke Anadolu Lisesine ve Türk kültürüne takdire değer bir eser kazandırmışlardır. Tek kelimeyle güzel bir hizmet yapmışlardır. Tüm emeği geçenleri ve Antolojide şiirleriyle yer alan değerli şairlerimizi yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Ellerine, yüreklerine sağlık diyorum.

İLETİŞİM: 

1-Söke Anadolu Lisesi:       0256-5181570

2-Söke Belediyesi:               0256- 5182311

-------------------------------------------------------   

NOT: Antalya’da, Manavgat’ta, Marmaris’te, Bodrum ve Milas’ta yurdumuzun birçok yerlerinde ormanlarımız cayır cayır yanıyor. Ormanlarımız yandıkça yüreğimiz de yanıyor.  Birçok vatandaşlarımız telef oldu, Evleri barkları, hayvanları yok oldu. Antalya‘da altı gündür yangın devam ediyor. Vefat edenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Cümlesine geçmiş olsun diyorum… Allah’ım sen sabır ver…

--------------------------------------------------------

NOT: Eski Aydın Valilerimizden Hüseyin Avni COŞ evinde geçirdiği bir kalp krizi nedeniyle vefat haberini üzülerek almış bulunuyorum. Hüseyin Avni Coş (2009 –17 Ağustos 2011) yılında Aydın valimizdi. Çalışkan ve dürüst bir insandı. Sayın Valimiz Hüseyin Avni COŞ’a Allah'tan rahmet, ailesine dost ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

-------------------------------------------------------------

 

TEŞEKKÜR

Kasım 2020- Temmuz 2021 Tarihleri arasında Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesinde Göz Kliniğinde Op. Dr. Şerefhan ÖZÜSAN tarafından kataraktan ameliyat oldum. Başarılı ve sağlıklı bir ameliyat geçirdim.

Başta Op. Dr. Sayın Şerefhan ÖZÜSAN olmak üzere;  yanında bulunan ve sıcak bir hava içinde benimle ilgilenen çalışkan, dürüst personellerinden Sekreter Hümeyra GÜN, Hemşire: Aysel TECİK, Safiye BALTACI, Tenzile TÜRKCAN, Muazzez YILDIZ, Nesrin DALMIŞ, Ezgi ÇINAR, Sultan KAFALI, Zeynep GÜLTEKİN, Hamdiye ÇELİK ve Meral GÜNDÜZ Hanımefendilere ayrı ayrı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.  

Bu arada beni telefonla arayan ve zahmet edip evimize kadar gelip beni ziyaret eden, geçmiş olsun dileğinde bulunan tüm vefalı can dostlarıma ayrıca teşekkürlerimi sunuyor, sağolsunlar, varolsunlar diyorum…

 

Abdülkadir GÜLER 

 

Bu makale 389 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz