SÖKE'DEN ŞAİR RABİA GÖLBAŞI'YA SELAMLAR


SÖKE’DEN ŞAİR RABİA GÖLBAŞI’YA SELAMLAR

 

Şair, yazar Rabia Gölbaşı’yı Türk edebiyatında genel olarak çeşitli yayın organlarından tanıyorum. Özellikle Ankara’ da yayımlanan gazete,  dergi ve çeşitli seçkilerde yazı ve şiirlerini okuduğumu belirtmek isterim. Ajans Türk yayınları ve Ajans Türk dergisinin sahibi şair Necdet Evliyagil ve kadın şairlerimizden manevi anne olarak tanıdığımız Güzide Taranoğlu’nun yaklaşık 33 yıl çıkardığı Gülpınar dergisindeki şiirlerinden ve yazılarından tanınıyorum. Örnek olarak Rabia Gölbaşı’nın Ajans Türk dergisinde yer alan bir şiirine yer vererek merhaba diyorum:

 

BİR GÜL GİBİ

 

Deniz mavisi gözleriniz

Başak sarısı saçlarınız

Bakışlarınızdaki tebessüm

Gülüşünüzdeki tatlılık…

İnanın, inanın ki

Daha ilk görüşte

Beni büyüledi…

Ne kadar narinsiniz

Ne kadar ince

Bir gül gibi

Birgül gibi sade…(1)   

 

Ajans Türk dergisi, Yıl:22, Sayı:258,Fiyatı: 100 lira, Ekim 1984. Adı geçen bu dergide bir vefa borcu bağlamında aynı sayfalarda şiirleriyle yer alan başka şair dostlarımız da vardır. Onları da anmak istiyorum:

 

Necdet EVLİYAGİL, Sıtkı YIRCALI, Özgül GÖKSARAN, Prof. Dr. Müyesser TUNCER, İlhan GEÇER, Yalçın ERGÜÇ, Fazıla ATABEK, Neş’e ALTINAY, Vedide KAYMAK, Kenan ÇETİNER, Abdülkadir GÜLER, Özdemir ÇELİK, Hasan YETKİN,  Abdülkerim AYGÜN, Gaye ERDOĞAN, Oya UYSAL, Ayten ÜNEN, Mebrure SOYKUT, Cavidan TÜMERKAN, Fahir TÜZEN, Hatice BALCI,(Bana mektuplarında her zaman“ amcaoğlu” dilen Ordulu  ) Vedat GÜLER, Selma MİRZA, Yekta Güngör ÖZDEN, Ahmet KANYILMAZ, Ortaç ÖZDEMİR, Sermet Sami UYSAL, Ebed  Mahir YALNIZ, Yalçın BENLİCAN, İsa KAYACAN, Mualla ANIL, İsmail Ali SARAR, Melih ÖZER, Prof. Dr. Ferzan TELATAR, Hamiyet YALÇIN,  Okşan ALGAN, Okşan ALGAN ve Arif AFACAN adı geçen dergide şiirleriyle yer alıyorlar. Aradan 37 yıl geçti. Bendeniz bu saygıdeğer şiir dostlarımı Rabia GÖLBAŞI vasıtasıyla anmak istedim. Hiç üşenmeden bunların adlarını bir vefa bağlamında yazdım. Başta Ajans Türk sahibi şair ve yazar Necdet EVLİYAGİL olmak üzere  bugün bunların bir kısmı yok aramızda, Ak topuklu kır atlarına binip uçup gittiler ve bir daha geri dönmediler. Gidenleri rahmetle ve saygıyla anıyor, yaşayanlara sağlıklı ömürler diliyorum. (Bilmiyorum bunlardan merak edip beni arayan olur mu diye düşünüyorum? Rabia Gölbaşı Hanımefendide telefonum vardır). 

 

Şimdi şair ve yazar Rabia Gölbaşı’nın Gülpınar dergisinde çıkan yazı ve şiirlerine bir bakalım. R. Gölbaşı, şiirlerinin yanı sıra bazen eleştiri ve tanıtım yazılar da yazıyordu. Örneğin asker şairlerimizden Enver TUNÇALP için şunları yazıyor: “O gerçekten çok değerli bir insandı, Asker şairlerimizden olduğu için şiirlerinde vatan, millet sevgisi, ağır basmasına rağmen toplumsal şiirleri de vardı. “Büyük İkramiye” isimli şiirinde şöyle diyordu:

 

Allah’ım bana da açmıştır kucak

Gün ve saati gelince ancak,

BÜYÜK İKRAMİYE bana çıkacak;

Allah’ım beni de almış sıraya…

 

Enver TUNÇALP / Gülpınar dergisi, Yıl:19,Sayı: 214,Şubat   

         1994- Ankara.

 

 

Onu anlatmak ne mısralara ne de sayfalara sığar. Güzel sohbetlerimiz oldu, O yönden çok mutluyum. Şair dostlar bilsin ki O unutulmadı ve unutulmayacak. O hepimizin gönlünde yer alacak ve unutulmayacak. (Enver Tunçalp, 1914- 1992) Bu güzel insanı, ben de saygıyla ve rahmetle anıyorum.  

 

Şair Rabia Gölbaşı içinde yazı yazanlar vardır. İşte bunlardan biri de eğitimci, araştırmacı yazar, şair Ünal Şöhret Dirlik bakın neler yazıyor. Gülpınar’da yer alan bu değerli yazısından birkaç cümleyi birlikte okuyalım:

“Rabia Gölbaşı’nın Şiir Kitapları” hakkında özetle:

 

Kış gelsin geldiği kadar

Gönlüm baharda dostlar

Hüzün ekmedim gönlüme

Gönlümde güzellikler ver.

 

(Gönlüm Baharda Dostlar). Adlı şiirler kitabından).

 

Bu güzel dizeler Rabia Gölbaşı’nın aynı adı taşıyan güzel eserinden. Duygu yüklü, sevda yüklü sevecen şiirler. Bu kitap Rabia Gölbaşı’nın ikinci şiir kitabıdır. Mayıs 1999 yılında basılmıştır. Kitabın Önsözünü şair- yazar Osman Baymak yazmıştır. O. Baymak:  Şiiri yaşamayı ve yaşatmayı bilenler Rabia Gölbaşı’nın şiirlerinden büyük haz duyacaklardır” diye yazıyor Osman Baymak.

 

Ünal Şöhret Dirlik son cümlesini şöyle noktalıyor:

Şiir dünyası dopdolu Gölbaşı’nın şiiri ekmeğine katık etmiş, dolu dolu şiirleriyle sesleniyor okuyucusuna. Gölbaşı’nın şiirlerini okuyunuz derim başka bir şey demem. Birlik ve beraberlikten yana olan Gölbaşı bir başka şiirinde:

 

Doğulusuyla, batılısıyla

Kuzeylisiyle, güneylisiyle

Hangi ilden, hangi ilçeden

Olursa olsun,              

Hepsi benim hemşehrim

Ben Türkiyeliyim… (2)

 

Bilmiyorum içinde bu duyguları taşıyan bir şair için başka bir şey delmeye gerek var mı? R. Gölbaşı, şiirlerinde arı, duru ve yaşayan Türkçeyi yazıyor. Şiirlerinde yakası kirli,  modası geçmiş, ağdalı sözcükleri bulamazsınız. Şekil olarak genel olarak serbest yazıyor. 

 

Sanatımıza, kültürümüze sevdalı Rabia Gölbaşı şiir ve şair hakkında “Şiir ve Şair” başlıklı bir şiirinde şunları ozanca vurguluyor:

 

Şiir, bir yaşamanın bütünü

Şiir, yaşanan gerçeklerin gizemli öyküsü

Şiir, duyguların ahengi, sözcüsü

Bazen de bir masaldır görüntüsü

 

Şair fırtınalar yaşar yüreğinde

Depremler oluyor gök günler içinde

Sitemli bakar gözleri birilerine

Oysa anlamaz duygusuz, duyarsız

İnsanların hiç birinde

 

Şairin yüreği bir, hep ağlamaz

Daha çok gözler, gülümser dünyaya

İsyanlarını içinde saklar, mısralarında yazar

O hep dostça bakar tüm insanlara…(3)

 

Gazeteci, şair ve yazar. Rabia Gölbaşı, 24 Mart 1964, Ankara doğumlu. İstiklâl madalyası sahibi bir dedenin torunudur. Basın hayatına 1984’te Töre dergisinde başladı. Çeşitli basın ajanslarında ve Necdet Evliyagil’in (1926- 3 Nisan 1992), sahibi olduğu Ajans Türk'te görev aldı. Yeni Düşünce gazetesinde muhabirlik, Büyük Anadolu, Son Dakika, Anayurt gibi gazetelerde uzun süre köşe yazarlığı yaptı. 2002 yılında milletvekili adayı oldu, seçilemedi. Çalışmalarını Ankara’da sürdürdü…

 

İlk şiirleri 1982 yılında Başkent gazetesinde yayımlandı. Birçok gazete ve dergide; röportaj, makale, hikâye ve araştırma türü yazıları yer aldı. Çeşitli kuruluşlardan 7 ödülü vardır. Her yıl Mayıs ayında geleneksel hale getirdiği şiir şölenleri hazırlayıp, sundu. On şiiri Türk sanat müziği formunda bestelendi. Güllere olan düşkünlüğü yüzünden gül şairi olarak da anıldı. Eserlerinden bazıları: Şiir olarak: Bir Dünya Kuracağım (1996), Gönlüm Baharda Dostlar (1999), Ben Anadolu Kızıyım (1999), Başımın Tacı Annem (2000), Güneşin Doğuşunu Seyredebilmek (2003).Hakkında: Hüseyin Yurdabak / Edebiyatımızda Ankara-Kale Şiir Yıldızları (2005). 

 

 

Şair, yazar, gazeteci Rabia Gölbaşı ile zaman zaman Ajans Türk ve Gülpınar dergilerinde bir araya geliyorduk.  Sevimli cana yakın güleç yüzlü bir insandır.  Sanatımıza, kültürümüze değer veriyor, aynı zamanda üretmendir. Mayıs 2011 yılında Ankara’da idim. Ne zaman Ankara’ya gitsem şair ve yazar dostlarımı da arar ve onları ziyaret ederim. 21 Mayıs 2011 günü İLESAM’a uğradım. Çünkü ben İLESAM üyesiyim.  O gün de Rabia Gölbaşı’nın “Anneler Günü” adına düzenlediği 17.Şiir Şöleni vardı. İLESAM’a gelen Ankaralı şair üyelerden şiirler okundu,  konuşmalar yapıldı.  Ben de o gün bir şiirle bu şölene katılan arkadaşlarla tanışma fırsatını buldum. İşte o gün Rabia Gölbaşı ile yüz yüze geldim. Bana bir TEŞEKKÜR katılım belgesini verdiler. Bu TEŞEKKÜR ‘de aynen şunlar yazılıdır: 

 

             

           Sayın Abdülkadir GÜLER,

 

   Her yıl Mayıs ayında düzenlediğimiz şiir şöleni geleneği devam ettirerek, bu sene 17. ŞİİR ŞÖLENİ‘ni gerçekleştirmenin onurunu ve mutluluğunu birlikte yaşadık.  Gönül pınarından akan duygu dolu mısraları, bizlerle paylaştığınız için teşekkürlerimizi sunuyoruz…

 

                                                            21 Mayıs 2011

 

                                                           Rabia GÖLBAŞI

                                                    Şair, Yazar, Gazeteci- Ankara 

                                                             ( Bir Gül Şairi )

 

İşte o gün bu gündür dostluğumuz devam ediyor.  Zaman zaman sanatçı dostlarımı ararım, onlarla görüşünce bir yerde mutluluk duyarım. Geçen Mayıs ayında (16 Mayıs 2021) günü Ramazan Bayramı münasebetiyle şair dost Rabia Hanımı telefonla aradım. Hal hatırını sordum. Çok memnun olduklarını ifade ettiler. Ve aynen şöyle dediler:  Aziz hocam,  şu coronavirus bitsin, bir gün yine Mayıs ayında Ankara’da bir araya geleceğiz. Ve benim için yazılanları bir kitapta toplamak istiyorum. Sizden de bir şeyler yazmanızı bekliyorum. Bu yazılanları bir kitapta toplamayı düşünüyorum” dedi. İşte ben de bu amaçla bu yazıyı yazdım. Bilmiyorum bu kırık, dökük sözler işe yarar mı?

 

Sözü uzattık galiba… Şair Rabia Gölbaşı yaklaşık Türk kültürü coğrafyasında yarım asra yakın hizmet veriyor. Yazdıklarını bir kenara atamayız, her türlü takdire şayandır. Bu duygu ve düşüncelerle şair, yazar, gazeteci Rabia Gölbaşı Hanımefendiye tüm hayatı boyunca sağlıkla başarılı geçmesini diliyor, daha nice mutluluk dolu yıllara diyorum.   

 

       Kaynak:

   1-Ajans Türk dergisi, Yıl:22, Sayı:258, Ekim 1984-Ankara

2- Gülpınar dergisi, Yıl:19,sayı: 214,Şubat 1994-Ankara

3- Gülpınar dergisi, yıl: 22, sayı:253, Mart 1997-Ankara

 

Bu makale 1222 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz