söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiENCÜMENE ÜYE SEÇMEK


ENCÜMENE ÜYE SEÇMEK

 

Galiba bizim belediyede kavgasız gürültüsüz bir iş olmayacak. 

Son meclis toplantısında gerçekleştirilen encümen üyeliği seçimleri sonrası çıkan tartışmalar bitmedi. Hatırlanacağı gibi, o seçimlerde millet ittifakının CHP’li dört meclis üyesi İyi Parti’li adaya oy vermemiş, bunlardan ikisi Cumhur ittifakının adayına oy vererek onun seçilmesini sağlamıştı.

Galiba İyi Parti bunu içine sindiremedi.

Aslında bu konuda yazmayacaktım ama hafta başında bir gurup İyi Partilinin adeta baskına gider gibi belediyeye gittiğini öğrenince yazmaya karar verim. 

Yapılanların doğru olduğunu söylemek mümkün değil elbette. İttifak yapıyorsanız ortaklarınızın hukukunu da gözetip adaletli olacaksınız. Evvelden verilmiş sözler varsa her koşulda bu sözlerin arkasında duracaksınız…

*

Diyelim ki oldu. Bazen işler böyle raydan çıkabiliyor. Hiç arzu edilmeyen yerlere gidebiliyor. İşte liderlik yeteneği buralarda ortaya çıkar. Böyle durumlarda sorumluluk sahibi olanlar hiçbir şey olmamış gibi davranamazlar. 

Levent Bey Belediye Başkanıdır. Parti gurubuna hakim olamamış, ittifak ortaklarına bir haksızlık yapılmasına seyirci kalmıştır. Hiçbir şey olmamış gibi davranamaz. Çünkü bir şey olmuştur. Bunun açıklamasını yapacak ve de varsa telafisini gerçekleştirecek olan kendisidir. Bir sorun vardır ve bu sorunu çözmesi gereken lider belediye başkanıdır. Bu iş öyle sağa sola afra tafra yapmakla çözülmez. Partililere belediyeyi yasaklamakla da çözülmez. Artık eteklerdeki taşlar dökülmeli, Belediye Başkanı ile CHP İlçe Başkanı arasındaki diyalog güçlendirilmelidir. Sonra da oturup İyi Partiye yapılan bu yanlışın telafisi için çözüm aranmalıdır.

*

Bence bu işin bir tek çözümü vardır. CHP’li encümen üyelerinden biri fedakarlık yaparak istifa edecek ve yapılacak seçimle İyi Partinin adayı encümen üyeliğine seçilecektir. 

Böyle bir zorunluluk elbette yok ama çalışma huzuru için uzlaşı şart.  Bu meclis aritmetiğinde daha da şart olduğu ortada. Aksi halde bundan sonra her kritik oylamada tedirginlik yaşanır. Önemli kararlar alınamaz. Bunun sıkıntısını da başkan yaşar.

İyi Parti Millet İttifakı içinde seçimlerden bu yana Başkana hiç sıkıntı çıkarmadılar. Başkanın her önerisini, mülk satışları da dahil olmak üzere  desteklediler. Şimdiye kadar hiç yalnız bırakmadıkları Levent beyin bu olayda yanlarında durmaması onları incitecektir.

Belki de kalabalık bir gurup olarak belediyeye gidişleri bu sıkıntının ifadesi içindi.

 

Bu makale 931 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz