TÜRKİYE DÖRT YANDA YASTADIR


TÜRKİYE DÖRT YANDA YASTADIR

 

 

Daha kuzey Irak / GARA’da kahraman 16 şehidimizin yası bitmeden 4 Mart 2021 perşembe günü 11 şehidimizin acı haberi ile Türkiye’nin yüreğine bir kez daha ateş düştü. Doğu illerimizden Elazığ’da 8. Kolordu Komutanlığından kalkan bir helikopter uçağı Bingöl’e gidiyor, daha sonra görevi nedeniyle yola çıkan helikopter Bitlis’e daha varmadan Tatvan yakınlarında dağlık bir bölgede bir kaza kırımı sonunda yere düşüyor. Aldığımız ilk haberlere göre 11 kahraman asker şehidimiz ve 2’ de yaralı olduğunu öğreniyoruz.    

Daha sonra Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere bugün ( 4 Mart 2021)  saat 13.55'te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25'te irtibat kesilmiştir." bilgisi verildi. Bu acı haber sosyal medyada üzüntü ile geniş yer verildi. Aldığımız bu acı habere göre:

 Bu helikopterde Elazığ’da 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş (Yozgat-Yerköy), Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz (Kahramanmaraş-Afşin), Albay Şentürk Aydınyer (Kars), Yüzbaşı Salih Sarıoğlu (Samsun-Bafra), Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir (Kahramanmaraş-Onikişubat), Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu (Kırıkkale), Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş (Trabzon-Of), Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal (Afyonkarahisar-Dinar), Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek (Afyonkarahisar), Uzman Çavuş Tolga Demirci (Kayseri-Pınarbaşı) ve Uzman Çavuş Hakan Gül (Amasya) şehit oldu.

Şehitlerimizin ruhları şad, mekânları cennet olsun.
Yaralı askerler Binbaşı Alptekin Köprülü (Gümüşhane) ve Yüzbaşı Ender Uzunçakmak (Ordu-Kabadüz) tedavileri sürüyor.  Bu yaralı kahraman askerlerimize de Yüce Mevla’dan acil şifalar diliyorum.

Başta acılı aileleri olmak üzere, kahraman Ordumuza ve Milletimize başsağlığı diliyorum.  Yüreğimize ateş düştü, ne var ki ateş düştüğü yeri daha fazla yakıyor. Ben bu satırları ağlarken yazdım, cenaze törenlerinde Kahramanmaraş’tan gelen bir babanın gözyaşları çok şeyler anlatıyordu. Başka yüreği yanan babalar ve anneler de vardı. Cümlesine Allah'tan sabırlar diliyorum. 

Cenazeler memleketlerine gönderildiği sırada hazin bir sesle (Havada Bulut Yok) türküsünü sanatçı, müzisyen Erkan Oğur’dan dinleyerek kahraman şehitlerimiz öbür âleme dualarla ve gözyaşlarımızla yolcu ettik.   

 

Havada bulut yok, bu ne dumandır?
Mahlede ölüm yok, bu ne şivandır?
Şu Yemen elleri nede yamandır

Ano Yemen'dir, gülü çemendir
Giden gelmiyor, acep nedendir?
Burası Huş'tur, yolu yokuştur
Giden gelmiyor, acep ne iştir?

Kışlanın önünde redif sesi var
Bakın çantasında acep nesi var
Bir çift kundurayla bir de fesi var

Ano Yemen'dir, gülü çemendir
Giden gelmiyor, acep nedendir?
Burası Huş'tur, yolu yokuştur
Giden gelmiyor, acep ne iştir?

 

Burada  ufak bir  açıklama yapmak istiyorum. “ Burası   Huş’tur, yolu  yokuştur” sözleri üzerine. Bazı söyleyişlerde  “ Burası Muş’tur, yolu yokuştur “ diyenlerde vardır.  Eski Aydın Milletvekilimiz şair ve yazar Mustafa Kemal Yılmaz  “ YABAN ELLERDE“ adlı kitabında özetle şunları yazıyor.   Yıllar sonra yine davul sesi duyulmuş köyde: Ey ahali duyduk, duymadık demeyin. Yine sefer var, Padişah efendimiz buyurmuş, asker istiyor. Köylü amcamız bu arada ortanca oğlunu da alıp götürmüşler askere.  Gidiş o gidiş, o da geri dönmemiş köye… Yemen’de bir yer varmış, adı Huş’ muş. Bir halk ozanı bir türkü yakmış gidenlerin ardından.

 

Burası Huş’tur

Yolu yokuştur

Giden gelmiyor

Acep ne iştir… (1)

Merhum M. Kemal aramızdan ayrılalı 8 yıl oldu.  Onu da saygıyla ve rahmetle anıyorum. 10 Mart 2013 yılında Hakk’a yürümüştü. Mekânı cennet olsun. 

Acılar paylaşınca acılar da biraz azalır. Böyle acılı günlerde onları yalnız bırakmamalıyız.  Ben sıradan bir vatandaş olarak çok çok üzüldüm.  Bu kahraman şehir askerlerin hepsi deneyimli askerlerdi.  İçlerinde 8. Kolordu Komutanı Osman ERBAŞ vardı, böylesine bir komutanı yetiştirmek elbette kolay değildir.  Elazığ‘da bazı dostlarımı aradım, başsağlığı dileğinde bulundum. Eğitimci yazar bir arkadaşım şöyle diyor: Korgeneral Osman Erbaş Paşa Elazığ ‘da çok sevilen ve sayılan bir insandı. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Elazığ'da yasa boğuldu, geçmiş yıllarda Elazığ ve yöresinde bir deprem oldu,  böyle bir acıyı yaşamadık” diyordu… 

Bu kahraman askerlerimizin sevgileri, yarınlara doğru birçok özlemleri vardı. Başta 8. Kolordu Komutanı Osman Erbaş Paşa olmak üzere diğer şehitlerimizle birlikte ender yaşayan insanlardan biriydi. Her biri kendi çapında yetişmiş ayrı bir değerdi.  Millet olarak acımız sonsuzdur, cümlesine Allahtan rahmet, kahraman ordumuza ve acılı ailelerine sabırlar diliyorum. Sözlerimi “ Havada Bulut Yok “ ağıtıyla bağlamak istiyorum:  

 

Kışlanın önünde redif sesi var
Bakın çantasında acep nesi var
Bir çift kundurayla birde fesi var

Ano Yemen'dir, gülü çemendir
Giden gelmiyor, acep nedendir?
Burası Huş'tur, yolu yokuştur
Giden gelmiyor, acep ne iştir?

 

1- Yaban Ellerde Kalanlar-  M. Kemal Yılmaz,

Yeni Defne Dergisi Cilt:18, Sayı: 248, Kasım 2002- İstanbul

----------------------------------------------------------

 NOT:

1- 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günüdür.  Tüm kadınlarımıza selam ve saygılarımı sunuyor, cümlesine sağlıklı günler diliyorum. Vefat edenleri de rahmetle anıyorum.  

2- Söke Anadolu Lisesi’nde uzun yıllar Edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Mahmut Aktaş’ın vefat haberini üzülerek öğrendim. Uzun yıllar birlikte çalıştık. Allah rahmet eylesin, ailesine ve tüm öğretmenler camiasına başsağlığı diliyorum.

 

Bu makale 476 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz