söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYENİ UYGULAMADA KARAR YERELDE SİZDE OLUŞACAK!


YENİ UYGULAMADA KARAR YERELDE SİZDE OLUŞACAK!

                                               

 

Yeni uygulamada yerelde karar verme dönemi 2 Mart 2021 Salı günü başladı. Bu tarihten itibaren korona virüse karşı yapılacak uygulamalar il yönetim kurulları tarafından denetlenecek ve alınacak önlemler bundan sonra Corona virüse bağlı olarak alınacak ve uygulanacak. Buda bana göre  her yurttaş yaşadığı ili virüsten korumak için daha çok gayret edecek ve özgürlüklerini daha çok korumaya çalışacaktır. Çünkü özgürlükler ve alınacak önlemlere uyma o ilde yaşayan vatandaşların davranışlarına bağlı olacaktır. 

Bu nedenle Türkiye’deki mevcut 81 il de risk dört kategoride sınıflandırıldı. Mavi renkle gösterilen iller düşük riskli iller, sarı renkte gösterilen iller ise orta riskli iller kategorisinde zikredilirken; diğer bordo ve kırmızı renkle gösterilen iller çok riskli kabul edildiler. Birinci Kategoride yer alan illerde bir çok konuda yasaklar kaldırılırken ikinci kategoride yer alan illerde bazı yasaklar devam etmektedir. Buda bence rasyonal bir uygulamadır. Kim kurallara uyarsa o daha çok özgürleşmeye hak kazanacak. Kim kurallara uymazda virüsün yayılmasına neden olursa, o kadar çok özgürlüğünden kısıtlanacaktır.  Yani herkes kendi kaderini ve geleceğini kendi çizecektir. Buda o ilde yaşayanların  kendilerine ve kentlerine sahip çıkmalarını hiçbir zorlama olmadan sağlamalarını sağlayacaktır. Yani kısacası Ya özgürlüğü tercih edecek kurallara daha içten sahip çıkacak, ya da kurallara uymayıp kendi arzularına ve amellerine uyup yaşayarak ve Korona virüse yenilerek, ya mezarı yada özgürlüklerinden kısıtlı yaşamayı kendi isteği ile kabul edecektir.

Bunun anlamı çok açık ve kesindir. Yani kendi yaşamını kendin seç. Ya öl! Ya yaşa! Artık bu karar sizde. Sokağa çıkma kısıtlamaları bizleri ölümden korumak için yapılıyordu. Ama vatandaşlarımız inadına bu yasakları delmeye çalışıyorlardı. Televizyon haberlerinde  örneklerini görüyor ve üzülüyorduk. Bu böyle devam etmezdi. Vatandaşlarımız bazıları kurallara uyuyor, bazıları kurallara uymuyordu. Şimdi insanlar kendi vicdanları ile baş başa kalarak, ya kurallara uyup yaşamaya devam edecek, ya da kurallara uymayarak, mezarı tercih edecek. Gerçek bu, ister kurallara uy, rahat ve özgürce yaşa; yada kendi arzularına ram olarak, virüsten korunmayarak ölümü tercih et! Artık karar sizde. Ya yaşamı seçin, ya da mezarı seçin. Bunu en kısa yolla anlatmanın yolu budur. Ya yaşa! Ya öl! Karar sizin.

Benim önerim ise, öyle yaşayalım ki ne kendimize ve nede başkalarına zarar vermeyelim. İnşallah öyle olur. Ne kendimize zarar veririz, nede başkalarına zarar veririz! Sizlere Virüssüz sağlıklı ve özgür yaşama dileğimle.

 

Bu makale 164 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz