Abdülkadir GÜLER - YAŞAR KEMAL ÖLÜMÜNÜN 6.YILINDA ANILDI


Abdülkadir GÜLER - YAŞAR KEMAL ÖLÜMÜNÜN 6.YILINDA ANILDI

 

Edebiyatımızın koca çınarı Türk romancı, senaryo ve öykü yazarı Yaşar Kemal  ölümünün 6.yıldönümünde anıldı.28 Şubat 2015’de 92 yaşında iken aramızdan ayrıldı. Yaşar Kemal deyince önce aklıma Cumhuriyet geliyor. Çünkü 1923 yılında Cumhuriyetle beraber doğan büyük bir usta, büyük bir düşünür, büyük bir yazar ama yazardan daha ötesi toplumun her katmanına hitap eden bir dünya görüşüyle biz onu tanıdık” dedi.

Yaşar Kemal'in doğum tarihi Cumhuriyetle aynı tarihte olan bir yazar Türkiye  coğrafyasında acıları, sevinçleri bir arada toplumcu bir yazar olarak tanındı. O bir yazar olmayı başarmıştır. Yaşar Kemal'in bu ülke için en büyük mirası arkasında bıraktığı kitaplar ve gençlik için birbirinden güzel söylediği sözler olmuştur. Haber sitemiz bolgegundem.com olarak Yaşar Kemal'in birbirinden güzel sözlerini sizler için derledik.

 

Yaşar Kemal 6 Ekim 1923 tarihinde Adana'nın Kadirli ilçesinin Hemite (bugün Osmaniye iline bağlı Gökçedam Köyü) köyünde doğmuştur. Asıl adı Kemal Sadık Göğçeli’dir. Ailesi Van'ın Muradiye ilçesine bağlı Ernis Köyünden (Bugünkü adı Günseli kasabası) 1915 yılında göç ederek buraya yerleşmiştir. Babası çiftçilikle uğraşan Sadık Efendi, annesi Nigar Hanım’dır. 4 yaşında bir kaza sonucu sağ gözünü kaybetmiştir. 5 yaşında, babasının camide namaz kılarken, evlat edindiği Yusuf tarafından öldürülmesine tanık olmuştur.

öğretmenlik yapmıştır. 1943 yılında Çukurova yöresindeki ağıtların yer aldığı ilk kitabı Ağıtlar yayınlanmıştır. Yaşar Kemal'in Kayseri'de askerlik yaparken yazdığı ilk hikâye kitabı Pis Hikâye 1944 yılında yayınlanmıştır . Daha sonra İnce Memet romanıyla ünlendi.  Bu romanı İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve daha başka birçok yabancı dillere çevrildi. Kitaplarından bazıları :

 İnce Memet -2,(1969),Ağrı Dağı Efsanesi (1970),Binboğalar Efsanesi (1971),Çakırcalı Efe ( 1972), Demirciler Çarşısı (1973),Yılanı Öldürseler( 1976),  Al Gözüm Seyreyle Salih (1976), Kuşlar da Gitti(1978),  Deniz Küstü (1978),  Yağmurcuk Kuşu (1980), Höyükteki Nar Ağacı (1982), İnce Memet -3 (1984), Kale Kapısı (1985) ve İnce Memet- 4 (1987), bunlar hemen aklıma  gelenlerden bazılarıdır.  Aslında Yaşar Kemal Nobel Ödülünü almalıydı, ne var ki hakkını yendiler.         

 

Usta Yazar Yaşar Kemal’den Bazı Sözler:

• O iyi insanlar, o güzel atlara bindiler ve çekip gittiler.

• İnsan, evrende gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer kaplar.

• İnsanoğlu, umutsuzluktan umut yaratandır.

• İnsan çürümedikçe, şiir çürümez.

• Düşünmek, en küçük anlamda, var olmak demektir.

• Ben ışığa ulaşmaya çalışan bir pervane.

• İnsan, düşleri öldüğü gün ölür.

• Sözle yıkma,  sözü yarası ağır olur.

• Zulmün artsın ki çabuk zeval bulasın.  Anadolu’da zalimler için böyle derler…

• En güzel şiir barış için yazılandır, 

• Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır, bazen senin İyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de  baş kaldır.  

• Türküler tıpkı kırk bin yıl su altında kalmış, yıkanmış cilalanmış çakıl taşları gibidir.

Ünlü yazar ve Türk edebiyatının ulu çınarı Yaşar Kemal’i vefatının 6. Yılında bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyor,  sözlerimi onun yazdığım bir şiirimle bağlamak istiyorum:

 

YAŞAR KEMAL

Çukurova’da çiçek, sonra da pamuk oldu

“İnce Memed”le yandı, “Sarı Sıcak’ta soldu

Toroslar’dan aşağı, Adana'da gül bağı

Altın yürekli ırgat, fabrikada Beydağı

“Çakırcalı Efe”de asil, soylu, berkemal

Geç “Kale Kapısı” ndan ufukta Yaşar Kemal

“ Bu Diyar Baştanbaşa’ yeşersin ‘Ölmez Otu’

Bir de ‘Yağmurcuk Kuşu’ var, n’olur bir kez oku

“Hüyük’te Nar Ağacı”, “Gökyüzü Mavi” kaldı,

Gökte “Bulut Kaynıyor” Kanın Sesi “masaldı

Gerçekler yaşar şimdi  “Yılanı Öldürseler”

“Ağıtlar” son bulmalı halkımı güldürseler

“Yer Demir, Gök Bakır” bayrağım da özgür ve al

Bir yanda Orhan Kemal, bir yanda Yaşar Kemal

Gökçe okunmalı “Binboğalar Efsanesi”

“Ağrı Dağı Efsanesi”, “Demirciler Çarşısı!”

“Teneke” Ortadirek” göçmen “Kuşlar da Gitti”

“Deniz Küstü” zamansız, bir ömür böyle bitti.

 

Abdülkadir GÜLER

10.3. 2015 -Söke

Not: Tırnak içindeki sözcükler Yaşar Kemal’in Eserlerinden bazılarıdır.

--------------------------------------------------------------

NOT;

1-   Türk siyaset alanında önemli bir isim olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan vefatının 10.yılında Saadet Partisi tarafından özel bir törenle rahmetle ve saygıyla anıldı. Cumhuriyet tarihimizde 23. Başbakandı. Milli Görüşün ilk temsilcisiydi.Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı  saygıyla ve rahmetle anıyorum.

2-   Türk edebiyatımızda şiirleriyle tanınan Yozgatlı şair Ayhan İnal ‘da aramızdan ayrıldı.  Bu sevgi dolu şairi de rahmetle anıyor, yolu aydınlık olsun diyorum. ( A.GÜLER )

 

Bu makale 594 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz