söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMİLLİ SAVUNMA BAKANI VE S-400 YORUMU


MİLLİ SAVUNMA BAKANI VE S-400 YORUMU

 

Gündem çok hızlı değişince şu S-400 konusu arada kaybolup gitti. Halbuki bana göre şu anda Türkiye’nin önündeki en önemli sorunlardan biri olarak görünüyor.

Bir taraftan yaptıklarımız ve de konuştuklarımız var. Biz bu savunma sistemlerini ne pahasına olursa olsun alacağımızı, egemen bir devlet olduğumuzu  ve de bu konuyu kimseyle konuşup danışma, gereği duymadığımızı yüksek sesle ilan ettik. 

Bizim galiba bir kusurumuz da bu. İkili görüşmelerde devletler arası söylenecek sözleri böyle yüksek sesle, ulu orta söyleyerek adeta kendimizi bağlıyoruz. Yüksek sesle resti çektik ve de o sistemleri satın aldık. Kaç para verdik bilmiyorum. Ama oldukça pahalı olduklarına eminim.

Burada bir yanlış anlaşılma omasın. Eğer bu ülkenin güvenliği için S-400 gerekliyse alınır. Alınmalıdır. Ancak bunu yaparken herkesle restleşmek zorunda değiliz. Diplomasinin dilini bir kenara bırakırsak sıkıntı olur.

***

Devletler arası dostluklar ya da düşmanlıklar diye bir şey söz konusu değildir. Asıl olan çıkar ilişkileri ve de çıkar çatışmalarıdır. Devlet yöneticileri arasında oluşan dostlukların devlet yönetiminde sorun çözücü  ya da ufuk açıcı olacağını düşünmüyorum. Özellikle yöneticilerini demokratik yollarla belirleyen ülkelerde bu durum sıkıntı da yaratabilir.

Bana göre ABD ile ilişkilerimizde böyle bir sıkıntı söz konusu olmuştur. Şimdiye kadar liderlerin dostluk ilişkileriyle askıya alınan bazı sorunlar karşı tarafta yönetim değişince karşımıza çözümsüz ya da çözümü daha da zor bir şekilde çıkabiliyor.

ABD yönetiminde Trump dönemi sona erip de Biden dönemi başlayınca da sanki böyle bir sıkıntı meydana geldi. 

***

Tekrar S-400 konusuna dönecek olursak; ABD bu konuyla ilgili olarak bazı yaptırımlar uygulamaya koydu. Yani bir anlamda bizi cezalandırdıklarını düşünüyorlar. Aslında böyle bir niyet bile doğru değildir. Müttefikler birbirlerinin canını yakmaya çalışmazlar ama, ABD bunun fazlasını  da yapıp teröre açıkça destek  vermiyor mu?

Üstelik Sayın Cumhurbaşkanımız ile dost olduğu söylenen Donald Trump yönetiminde bile bu terör seviciliğe devam etmediler mi? Demek ki devlet işlerinde kişisel dostluklar bir yarar getirmiyor. En azından biz bunun bir faydasını görmüyoruz. 

Biz dost canlısı bir milletiz. Bize dost görünenlere karşı son derece sevecen, bağışlayıcı  ve cömert davranırız da, dost bildiklerimizden de aynı beklentiler içine gireriz. Ama devletler arası ilişkilerde bu dostluklar son zamanlarda yaşadıklarımız gibi hayal kırıklıkları yaşatabiliyor. Demek ki, özellikle devlet adamlarımızın kimsenin dostluğuna güvenmemeleri gerekiyor.

***

Son olarak, Milli Savunma Bakanımızın sözünü ettiği Girit Modelinden de söz etmek isterim. Bize ilk anlatılan;  Yunanistan tarafından daha önce satın alınan S-300 SAM füzelerinin hangarlarda tutulduğu, zaman zaman bakımlarının yapılıp törenlerde görücüye çıktığı şeklindeydi. Türkiye’nin de bu füzeleri kullanmayıp hangarlarda tutabileceği ifade edilmişti.

Ama durum öyle değilmiş. Yunanistan daha önce bu füzeleri  bazı tatbikatlarda kullanmış. Ayrıca İsrail bile Arap ülkelerinin elinde bulunan bu hava savunma sistemlerinin radarları üzerinde incelemeler yapmak için Yunanistan ile işbirliği yapmış.. Yani alıp da hangarda bekletmek diye bir şey söz konusu değil.

Hem, hangarda bekletmek için o kadar para vermeye ve de herkesle kavga etmeye değer mi?

 

Bu makale 685 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz