söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiOSB VE KATLI KAVŞAK


OSB VE KATLI KAVŞAK

 

Organize Sanayi Bölgesi gün geçtikçe araç ve yük trafiği artan, büyüyen bir bölge.

Bu bölge her geçen gün daha fazla ağır tonajlı araçların giriş ve çıkışına sahne olacak.

Hem hammadde, malzeme girişi, hem de üretilen ürünlerin sevkiyatı sırasında zaten yetersiz haldeki kavşak ve karayolu üzerine aşırı yük binecek.

Buna bir de Söke-Milas Karayolu’nun özellikle yaz aylarındaki yoğun trafik yükünü de eklediğinizde ortaya içinden çıkılmaz bir trafik ve araç kuyrukları eklenmiş olacak.

Şehir mezarlığı önünden başlayıp, az ilerideki Outlet mağaza kavşağından, Söke’nin diğer ucundaki outlet mağazalara kadar da bu yük artarak ve sıkışarak devam edecek.

Bu yolun uzandığı bölgelerin turizm ve tarıma aynı anda hizmet veriyor olması yükü daha da artırıyor.

Geçmiş zaman içinde buralarda çözüme yönelik akıllı kavşaklar, düzenlemeler yapılmış olsa da, problem çözülemediği gibi, akıllı kavşakların kendileri de bir süre sonra probleme dönüştüler.

Araç sürücülerinin kavşakta öncelik hakkının kimde olduğunu bilmemeleri, bilenlerin de kurallara uymamaları bunda etkili oldu. 

Ortaya çıkan sorunlar nedeniyle de, kavşaklarda pek çok kez düzenleme çalışmaları yapıldı. Özellikle Yenidoğan kavşağında buna sıkça şahit olduk.

Söke-Milas Karayolu üzerinde problem oluşturan üç önemli nokta var. Birincisi: Şehir mezarlığının yanındaki outlet mağazalar önündeki kavşak. İkincisi: Bağarası Kavşağı. Üçüncüsü: Yenidoğan Kavşağı.

Bunlardan ilk ikisi için kesin ve uzun ömürlü çözüm “Katlı Kavşak” projeleridir. Söke OSB’nin günlük araç giriş çıkışı önümüzdeki birkaç ay içerisinde yüzlerce tır ve kamyon trafiğine ulaşacak. Bu sayı aylar geçtikçe daha da artacak.

Buna bir de turizm sezonunda artacak araç yükünü ekleyin. Yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçların yaratacağı kaosu daha şimdiden görebilirsiniz.

Tüm bunları göz önüne aldığınızda, ne karayolunun bu trafiği taşıması, ne de mevcut kavşakların buna cevap vermesi mümkün değil.

Burada yapılacak katlı kavşak projesiyle trafik akışının ilk adımı hızlandırılabilir. Hemen ardından benzeri uygulamanın Bağarası kavşağında uygulanmasıyla akış devam edecek, Yenidoğan kavşağında yapılacak benzeri uygulamayla da bu bölgedeki trafik sorunu tamamen ortadan kaldırılıp, trafik akışının makul bir düzeyde ve kesintisiz sağlanması için gerekli altyapı oluşturulmuş olacaktır.

 

YENİ ÇEVRE YOLU ŞART

İleri dönemde tüm bunlara ilaveten yeni bir çevre yolu projesinin hayata geçirilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Bu hem projelendirme süresi, hem de maliyetleri açısından hemen devreye alabileceğimiz bir çözüm yolu olmayacağı için en azından yeni bir çevre yolu projesi hayata geçirilinceye kadar, yol boyunca trafiğin kesintisiz ve problemsiz devam edebilmesi için daldı battı veya katlı kavşak projelerinin hayata geçirilmesi gerekiyor. 

Ayrıca bunlara ilaveten yol boyunca yapılacak karayolu düzenlemeleri; trafik ışığı, tabela ve yol çizgileri, refüjlerle de, geçici olarak bu yükü taşıyacak güvenli ve modern bir karayoluna kavuşulmuş olacaktır.

Bunlara ilaveten Yeni çevre yolu ile Sazlı kasabası da yoğun trafik yükünden kurtarılmış olacaktır.

 

HEMZEMİN GEÇİT

Bu bölgede yapılacak çalışmalarda hemzemin geçit için de gerekli önlemlerin alınması şart. Çünkü zaman içerisinde OSB’de kurulu firmaların demiryollarını yük taşımacılığı için kullanacağı bir döneme gireceğiz. Bugün belli saatlerde yapılan yolcu taşımacılığının üzerine eklenecek olan yük taşımacılığı, Söke-Milas Karayolunun gün içinde geçici olarak daha çok kapatılması anlamına gelecek. Yük vagonlarının ve lokomotiflerinin park ve bakım alanından OSB’ye gidiş dönüşleri nedeniyle demiryolu trafiği de artacak.

Bugünden hızla planlama yapılarak, bölgedeki sanayi kuruluşlarının yük taşımacılığı talepleri göz önünde bulundurulmalı, gelişen ve büyüyen sanayinin karayolu ve demiryoluna ilave yükü şimdiden azaltılmalıdır.

 

Bu makale 842 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz