söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiABD'DE SOKAK HAREKETLERİ


ABD’DE SOKAK HAREKETLERİ

 

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletlerinde göstericiler işi  abartıp Kongre Salonunu bile işgal ettiler ya, bizde bazı kesimler bu işi farklı bir ruh haliyle karşıladılar. Adeta işin keyfini çıkarmak istediler.

“Oh olsun o Amerikalılara. Bir de bize demokrasi dersi veriyorlardı. İlahi adalet tecelli etti, bizden beter oldular. Bir de ileri demokrasi masalları anlatıyorlar…”

Yukarıdaki gibi bir bakış açısının çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Amacını aşan o türlü gösteriler dünyanın neresinde olursa olsun hoş görülmez, takdir edilmez.  Böyle olayların Türkiye’de olmasını istemediğimiz gibi ABD ya da dünyanın bir başka coğrafyasında da yaşanmasını istemeyiz.  Yalnız, sapla samanı da birbirinden ayırmak gerekir.  Demokratik bir hak olarak yürüyüp sesini duyurma isteği başka şey, halkın huzurunu bozup güvenliği zedelemek, devletin işleyişine zarar vermek başka bir şey. Merhum devlet adamlarımızdan Süleyman Demirel’in “sokaklar yürümekle aşınmaz” sözü aslında bu ayrımı ifade etmektedir.

Aslında devlet büyüklerimizin ve de güvenlik güçlerimizin de bu ayrımı sağlıklı bir şekilde yapıp masum bir yürüyüşle isteklerini açıklayıp sıkıntılarını dile getiren insanlara karşı daha hoşgörülü davranmaları ve onları terör örgütü mensuplarıyla aynı kefeye koymamaları gerekir. Çünkü  böyle benzetmeler masum insanları karalamaktan çok teröristlere masumiyet kazandırma sonucu çıkarır.

***

Sevgili okuyucu, Amerika’ya “ileri demokrasi” diyerek övgüler yağdırmak ne kadar yanlışsa ellerini ovuşturup “oh olsun” diyerek bakmak da aynı şekilde yanlış diye düşünüyorum. 

ABD örneğine gelince; bu ülkede önümüzdeki zaman içinde çok daha büyük halk hareketleri hatta ayaklanmalar da olabilir. Bundan 200 yıl önce böyle bir millet yoktu. Bilindiği gibi; kıtanın asıl sahipleri “Kızılderili” olarak adlandırılan Amerikan yerlileriydi. Şu anda dünyanın her milletinden insanın yaşadığı bir ülkeden söz ediyoruz. Üstelik her millet kendi kültürünü koruyup yaşatmaya çaba gösteriyor. Özellikle İrlanda, İtalya ve Uzakdoğu ülkelerinden gelenler kültürlerini kıskançlıkla yaşıyorlar.

Böyle bir ülkede birlik olabilmek, millet olabilmek elbette çok zordur. Onları bir arada tutan Amerikan vatandaşlığının cazibesi ve dünya standartlarının üzerindeki refah seviyesidir.

ABD, zamanında bir iç savaş yaşadı. Romanlara ve filmlere bile konu olan o kanlı savaşta bugün ABD tarihinin en az yarısını oluşturan katliamlar yaşandı. İnanıyorum ki o zamanki nefret tohumları günümüzde hala canlılığını sürdürüyor. Üstelik şu anda adından da anlaşılacağı gibi birçok devletin meydana getirdiği birleşik bir devlet modeli  var. Bildiğim kadarıyla 51 ayrı devlet bir araya gelip Amerika Birleşik Devletlerini oluşturmuş. Aralarında refah farkı var, eğitim farkı var, kültür farkı var…

Bazıları yeraltı zenginlikleri ya da verimli tarım alanları bakımından büyük potansiyele sahipler ve zenginliklerini paylaşmaktan rahatsızlık duyuyorlar. Yani aslında o toplum birbirine kenetlenmiş bir millet özelliğinden çok, bazı şartlar nedeniyle zoraki bir araya gelmiş ve dağılmak için çok küçük nedenlerin bile yeterli olabileceği bir topluluk özelliği gösteriyor. Ortak çıkarlar ortadan kalkarsa ortaklık da biter diye düşünüyorum. 

Bütün bunlara rağmen ABD’de yaşanan sokak hareketlerinden çıkaracağımız dersler de var. Özellikle orada işletilen hukuk devleti örneğini gözden kaçırmamamız gerekir. 

Yarın bu konuya devam edeceğim.

 

Bu makale 924 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz