söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiYAĞMUR SUYU TOPLAMA PROJELERİ


YAĞMUR SUYU TOPLAMA PROJELERİ

 

15 Aralık tarihli “Sel ve Orman” başlıklı yazımda uzun uzun bahsettim. Aradan bir ay geçti. Bu süre içerisinde görüldü ki; bölgemiz eskisi gibi verimli yağış alamıyor. Aldığı yağış da genelde kısa süreli ve ani yağışlar şeklinde oluyor.

Geçtiğimiz yıllarda yaşamadığımız peç çok doğa olayını bu yıl daha çok hissederek yaşıyoruz. Ocak ayının ortasında neredeyse kısa kollu kıyafetlerle dolaşıyoruz. Hemen her gün bahar havası yaşıyoruz.

Önümüzdeki haftayla birlikte soğuk havaların ilçemizde görüleceği yönünde tahminler var.

İklim değişikliklerinin kuraklığa, ani sel ve su baskınlarına, tarımsal faaliyetlerden, günlük yaşama kadar; kısa, orta ve uzun vadede etkileri var.

Şimdi yapılması gereken hem bireysel olarak, hem de kurumların önderliğinde “Yağmur Suyu Toplama Projeleri” üretmek.

Gelişmiş pek çok ülkede, ülkemizdeki bir çok uygulama alanında değişik ölçekte ve çeşitte örnek projeler mevcut. Binaların projelendirme aşamalarında projeye dahil edilen sistemlerden, daha sonrasında çatıya veya yağmur suyu oluklarına dahil edilen basit fakat etkili sistemler var.

15 Aralık tarihli yazımdan bir paragrafla örnek vermek gerekirse, “(WWF) Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın “Yağmur Suyu Hasadı” adlı çalışması örnek olarak gösterilebilir.

Bu çalışmada pilot bölge olarak Koçarlı’nın Haydarlı Mahallesi seçilmişti. Çatı altlarına, zeytinliklere ve boş alanlara yerleştirilen dev plastik varillere bağlanan borularla çatılardaki temiz su toplanmıştı.

İlçemizde Çarşamba Pazarı pilot bölge olarak seçilip, benzer şekilde çatılardan yağmur suyu toplanabilir.

Bu su daha sonra ilçemizdeki  bitkilerin, ağaçların sulanmasında kullanılabilir. Aynı zamanda bir havuzda toplanarak olası yangınlarda da can suyu olabilir.”

Yukarıda bir paragrafta değindiğim gibi Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın projesine entegre olunabileceği gibi, tamamen bağımsız olarak, benzer yöntemlerle yağmur suyu toplanabilir.

Çatı oluklarına bağlanacak su toplama varillerinden elde edilecek suların, araba yıkama, şehir içindeki bitki ve ağaçların sulanması, itfaiye ve sulama araçlarına gereken suyun bu kaynaklardan sağlanması mümkün.

Bunun yanında her apartmanın kendi yağmur suyu oluklarından elde ettikleri suyu, merkezi kalorifer sistemlerinin su ihtiyacında, yine araçlarını yıkamada, balkon yıkamada, bahçe ve çiçek sulamada kullanmaları mümkün.

Şehrin tümüne yakınının bu ve benzeri projelere dahil edilerek, hem yağmur suyu toplama, hem de varolan su kaynaklarını tasarruflu kullanma metodları hızla uygulamaya başlanmalı.

Önümüzdeki yılların kuraklık beklentisi oldukça yüksek. 

Bugünden planlanacak, uygulamaya geçirilecek projelerin pilot bölgeleri tespit edilip, örneğin ilk etapta Çarşamba Pazarındaki yağmur suyu oluklarının bir projeye dahil edilerek, su hasadına başlamak akıllıca olur.

Bu ve benzeri pek çok çatıdan oldukça yüksek miktarda yağmur suyu hasat etmek mümkün olacaktır.

Daha sonrasında bu suların yapay göletlere, yer altı su depolarına, tatlı su kaynaklarına aktarılması mümkün.

Tatlı su kaynaklarını çoğaltmak, onları korunur hale getirmek konusunda hepimize düşen görevler var.

Bu konuda proje üretmek, uygulamaya almak, fikrini paylaşmak herkesin görevi.

Söke gibi 57.500 konuta sahip bir şehirde, her konut günde bir litre su tasarrufu yapsa, ayda 1.725.000 litre, yılda 20.700.000 litre temiz su tasarrufu elde edilmiş olur.

Ve bu miktardaki suyun tasarrufu için sadece diş fırçalarken, sakal traşı olurken, suyu gerektiğinde açık kapatmak yeterli.

Su yaşam kaynağımızın temel taşlarından birisi. 

Su hasat etmek, var olan suyu tasarruflu kullanmak hem bugünümüzü hem de yarınımızı garanti altına alacaktır.

 

Bu makale 1323 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz