söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiNİŞASTA FABRİKASI


NİŞASTA FABRİKASI

 

Kipaş Holding bünyesindeki Batı Kipaş Kağıt Sanayi ilçemizdeki OSB’ye geçtiğimiz yıllarda Avrupanın en büyük kağıt fabrikası için yatırımlara başlamıştı.

Fabrikanın inşaası, makine montajları ve test süreçleri çok büyük ölçüde geride kalırken, fabrikanın önümüzdeki mart ayı itibariyle ortalama 1700 kişiye iş imkanı sağlayarak faaliyete geçmesi bekleniyor.

Fabrika bölge ekonomisine katkı sağlarken, aynı zamanda ülke ekonomisine de yıllık 300 milyon dolarlık katkı sağlayacağı öngörülüyor.

Holding bölgemize kağıt fabrikasını planlar ve hayata geçirirken, aynı zamanda kağıt yapımında  çok önemli bir hammadde olan “Nişasta” üretimi için de Kahramanmaraş’ta bir Nişasta Fabrikası açacağı haberlerini alıyoruz.

Firmalar yatırım yaparken, kendi işleyişlerine uygun, kar ve yarar dengesinin en üstte olduğu yerleri seçmekte özgürler. Bu onların en tabii hakları. Bölgeye özgü yatırım maliyetleri bu fabrikanın Kahramanmaraş’ta açılmasını uygun hale getiriyor olabilir.

Fakat keşke, Söke ovası çiftçisinin ürettiği, üreteceği mısırın işleneceği bir nişasta fabrikasına sahip olabilseydik. Yatırım bizim bölgemize yapılmış olsaydı.

Bunun bölge çiftçisi için avantajları olacağı gibi, fabrika için de ulaşım ve üretim maliyetleri açısından avantajları olabilirdi.

Nişasta fabrikaları sadece mısır ürününü işlemiyorlar tabi ki. Mısırın yanında, buğday nişastası, pirinç nişastası, patates nişastası gibi hem kağıt yapımında, hem hamurun viskozitesini düşürüp jelatinleşmeyi artırmada, ilaç tabletlerinin yapımında, akustik yapıların izolasyonunda, duvar tahtası yapımında, kağıt için kil katmanlarının arasında yapıştırıcı olarak kullanılan önemli bir sanayi ürünü.

Belki zaman içerisinde Kahramanmaraş’ta kurulan fabrikaya ilaveten, bölgemizde de bir nişasta fabrikası yatırımı yapılabilir.

Bölgemiz çiftçisini ürün çeşitliliğini artırma konusunda teşvik edici, gelirlerini artırıcı bir yatırıma her zaman ihtiyacımız var.

Nişasta fabrikası için treni kaçırdığımızı düşünmüyorum.

Oraya yapılacak yatırımın fizibilitesi, yatırım maliyetleri bu kararın alınmasına neden olmuş olabilir.

Fakat zaman içerisinde hem kağıt fabrikasının üretimin artacağını, hem de hammadde ihtiyaçlarının buna paralel olarak yükseleceğini düşünüyorum.

Bu da ilçemizde bir Nişasta fabrikası yatırımına dönüşebilir.

İlçemizde kurulacak Nişasta fabrikası sadece mısır işlemekle kalmayıp, buğday, patates ve çok az miktarda üretilen pirinci hammadde olarak kullanabilir.

Tüm ülkeye ve yurtdışına satışı, pazarlaması yapılabilir.

Söke Ovası üretim kapasitesi olarak bunu karşılayabilecek büyüklükte. Çiftçi de sürekli kazanç elde edebileceği ürünleri ekip üretmekte istekli.

Umarım Söke sanayileşme adımlarında hak ettiği yatırımları kısa sürede alır, bölgedeki genç nüfus da, çiftçi de bu sanayileşmeden pay alırlar.

Söke önümüzdeki on yıllarda bölgenin parlayan yıldızı olmaya aday.

Bölgemiz OSB’sinde yapılacak yatırımlar hem Söke’yi hem de çevresini hızla değiştirecek.

Bunu nüfus, yerleşim ve yaşam biçimleri dahil olmak üzere her kesimde göreceğiz.

Bize düşen ilçemizin altyapısını buna hazırlamak.

Okullar, hastaneler, işyerleri, konaklama, alışveriş merkezleri, spor alanları, yeşil alanlar, otoparklar gibi pek çok ihtiyaç ortaya çıkacak. Söke hem dışarıya verdiği beyin göçünü geri alacak, hem de ilçemize dışarıdan mavi yakalı ve beyaz yakalı işgücü transferi olacak.

Şimdi büyük düşünme zamanı. 

 

Son söz : Sanayileşmeyle birlikte çevre kirliliğinin artacağı, bazı doğal kaynakların hızla tükeneceği yönünde bazı itirazlarınız, çekinceleriniz olacaktır. Bu konuda da fabrikaların hangi standartlar içinde üretim yapacağı önceden belirlenmiş koşullara ve bilimsel değerlere bağlı olarak hesaplanıp, uygulanıyor. Bu konuda aktif ve sürekli denetleme mekanizmalarını uyarma görevi de her zaman önemini koruyacaktır. Dünya standartlarında, çevreye saygılı üretim yapacak her fabrikaya bölgemizde ihtiyaç var.

 

Bu makale 867 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz