söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMETİN YAVUZ'UN AÇIKLAMALARI-2


METİN YAVUZ’UN AÇIKLAMALARI-2

 

Dünkü yazımda Sökeli Vekilimiz Sayın Metin Yavuz’un gazetemizde çıkan açıklamaları üzerine düşüncelerimi paylaşmıştım. Bugün bu değerlendirmelerime devam edeceğim.

Dünkü  yazımla Vekilimizin açıklamalarından alıntı yaparak Yunanistan-Mısır anlaşmasıyla bizi Antalya Körfezi çevresine hapsetmek istediğinden söz etmiş ve hatta Mısır’ın bir Müslüman ülke olarak aleyhimizdeki bir anlaşmaya imza atmasını da yadırgadığımı ifade etmiştim. Yavuz vekilim bu işi biraz daha açıp kafamızdaki kuşkuları dağıtmış. Bu sürçte elimizi güçlendirmek için deniz kuvvetlerimizi donatmışız. Bu açıklamalardan bir bölüm daha huzurlarınıza getirmek istiyorum:

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi; özellikle Akdeniz’de yaşanan hadiseler bize her alanda olduğu gibi denizlerde de çok güçlü olmamız gerektiğini  göstermektdir. Mavi vatanımızı savunmanın ne kadar önemli olduğunun bilinciyle denizlerimizdeki hak v çıkarlarımızı korumaya güçlü bir irade ve sarsılmaz bir inançla devam etmekteyiz…”

Bunlar gerçekten de çok güzel sözler. Okurken hem göğsüm kabardı, hem de gözlerim yaşardı. Ancak bir hususu da düşünmeden edemedim. Mavi vatanımızın sarsılmaz savaşçıları olan deniz kuvvetlerimizin şerefli personeli yakın geçmişimizde Fetö isimli terör örgütünün kumpaslarıyla adeta hareket kabiliyetinden mahkum edilirken, komuta kademesindeki değerli denizcilerimiz alçakça iftiralarla görevlerinden alınıp hapislere atılırken bu refleksi gösteremediğimiz, o kumpasları anlayamadığımız için de bir öz eleştiri gerekmez mi?

Barbaros hayrettin Paşaların, Oruç Reislerin, Turgut Reislerin geleneğinden gelen ve Akdeniz’i bizim için güvenli sular haline getiren şanlı deniz komutanlarımıza vatan haini muamelesi yapılırken “İnsaf ya hu!” dememiz gerekmez miydi? 

Belki de bizim bu kısa dönemli zaafiyetimizden aldığı  cüretle komşumuz Yunanistan sınırlarımıza bitişik ada ve kayalıkları adeta oldu bitti ile gasp etme cüreti göstermedi mi? 

Yavuz Vekilimiz ecdadımızın “Hazır ol cenge istersen sulhu salah” sözüne de atıfta bulunarak hazırlık ve iyileştirmelerin süreceğini ifade etmiş. Sürsün elbette. Biz Türk Silahlı Kuvvetlerinin her biriminin güçlü olmasını, dosta güven ve düşmana korku salmasını isteriz. Onlar her türlü tartışmanın dışında tutulup yıpranmaları önlenmelidir. Bir daha da hiçbir iddia makamı şerefli ordumuza dil uzatma cüretini gösterememelidir.

Sevgili okuyucu, Sökeli Vekilimiz Sayın Metin Yavuz Azerbaycan’ın Ermenistan karşısında elde ettiği büyük zaferi ve de otuz yıldır işgal altında olan topraklarını kurtarmasını dile getirerek bu zaferin elde edilmesinde siyasi, askeri, diplomatik ve istihbari destek verdiğimizi kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ifade etmiş.

Elbette destek vereceğiz. Bunun aksini değil yapmak, düşünmek bile vatana ihanettir.  Ancak,  yine de söylemek zorundayım; bunları yapınca böyle tellal bağırtır gibi ilan etmek gerekmez. Devlet bunları yapar ve diplomasisiyle de taçlandırır. 

Yavuz Vekilimiz Suriye konusundaki açıklamalarına ne yazık ki katılamıyorum. Zamanında YPG’li teröristlere topraklarımızdan geçiş izni  vermesek belki de o sözünü ettiği terör koridoru söz konusu bile olmayacaktı.

O zamanlar da karşı çıktığım açılım süreci de çok kötü yönetilmese belki Suriye sorunu  bu kadar büyümeyecek, sınırlarımızın içindeki ve dışındaki terörist faaliyetlerin hareket yetenekleri tüketilecekti.

O süreçte terör örgütü kurulan çadır mahkemelerinde her türlü propagandayı yaparken, ne yazık ki devletin gönderdiği sözde “akil adamlar” da yurt genelinde benzer laflar ediyorlardı. Operasyonların durduğu o süreçte ne yazık ki terör örgütü toparlanıp semirme imkanı buldu.

Yavuz Vekilimin açıklamalarını huzurlarınıza getirmeye devam edceğim.

 

 

Bu makale 880 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz