PROF. DR. CAHİT KAVCAR'IN 50 YIL KİTABINI OKURKEN (2)


PROF. DR. CAHİT KAVCAR'IN 50 YIL KİTABINI OKURKEN (2)

 

Prof. Dr.  Cahit Kavcar: Alçak gönüllü, yurtsever ve üretken bir Akademisyen, nitelikli bir cumhuriyet aydını idi. Prof. Dr. Cahit Kavcar ile sanıyorum 1990'lı yıllarda tanışma fırsatını bulmuştum. Ancak onu yakından tanımam, “Öğretmen Okullarının 100. Kuruluş Yıldönümü “ olan 16 Mart 1998’de yazımına başladığım “Yüksek Öğretmen Okulları” adlı kitabımın hazırlık safhasında oldu. Ankara Yüksek Öğretmen Okullarının ilk yıllarını aydınlatan araştırmam sırasında, birçok dostum “ Cahit Kavcar “ adını işaret etmişti. Kendisini bu amaçla görüşmemizde üç niteliği hemen dikkatimi çekti: Olağanüstü alçak gönüllülüğü, yardımseverliği ve pozitif enerji veren yaklaşımı. Prof. Dr. İse Eşme, s: 154

- Prof. Dr. Cahit KAVCAR bir dönem Fakültemiz Dekanı oldu. Onun Dekanlığı döneminde Fakültemizde “ kurumsallaşma” adına çok önemli ve anlamlı işlerin olduğuna şahit oldum. Tavır ve davranışlarının yanı sıra, giyim, kuşam ve mesleğine bağlılığı ile öğrencileri, genç “ akademisyen adayları” ve meslektaşları için örnek bir öğretim üyesi (öğretmeni olarak tanıdığımız bir kez daha belirtmek istiyorum. Prof. Dr. Nizamettin Koç, s: 217

Peki, Prof. Dr. Cahit Kavcar kimdir?   

Prof. Dr. Cahit Kavcar 1943 yılında Fethiye’nin Kızılbel Köyü’nde doğdu. İlkokuldan sonra 1955 yılında girdiği Aydın Ortaklar İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu.1960'ta Ankara Yüksek Öğretmen Okuluna seçildi. Liseyi orada bitirdi.1965 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. İlk görev yeri Kars Alparslan Lisesinde Edebiyat öğretmenliği yaptı. Daha sonra Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne asistan oldu.1968 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesine asistan olarak atandı. Yüksek Lisans (1971) ve doktora (1973) de yaptı. Ankara Kurtuluş Lisesinde Edebiyat Öğretmenliği yaptı (1970- 1974). Askerlik hizmetinden sonra İngiltere'ye giderek araştırma ve İncelemelerde bulundu. Durham Üniversitesinde konuk öğretim üyesi olarak Türk Dili ve Edebiyatı derslerini verdi. (1976- 1977). Dönüşte doçentlik çalışmalarını tamamladı,1979 yılında Yeni Türk Edebiyatı Bilim dalında doçent oldu.

1985 yılında Dünya Gençlik Yılı Dolayısıyla, Türkiye İş Bankasının öğretmenler ve öğretim üyeleri arasında yurt çapında açtığı“  Gençliğin Eğitimi” konulu yazı yarışmasında ikincilik ödülünü aldı.   Bilkent Üniversitesinde iki yıl ek görev öğretim üyeliği yaptı (1985- 1987). Bu arada Eğitim Fakültesinde Dekan Yardımcılığı görevinde bulundu (1987). 20 Ekim 1987 tarihinde Profesör oldu ve Malatya  İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi  Türk Dili ve Edebiyatı  Eğitimi  Bölümüne  Profesör olarak atandı. Aynı Üniversitede dört yıl Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü yaptı, çeşitli yönetim görevlerinde bulundu. (1987-1991). Daha sonra bir yıl İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitim Bölümünde öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak çalıştı (1991- 1992).

1992 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Anabilim Dalına döndü. Eğitim programları ve Eğitim Bölümü Başkanı oldu.1994 başında aynı fakülteye Dekan olarak atandı, üç yıl dekanlık yaptı. (1994-1997). Daha sonra 2000’den sonra Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı olarak çalışmalarını sürdürdü. Bu arada Denizli Pamukkale Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Türkçe Anabilim Dalında, Cahit Kavcar’la ilgili bir yüksek Lisans tezi yapıldı. Prof. Dr. Cahit Kavcar’ ın Hayatı, Eserleri, Türkçe ve Edebiyat Eğitimine Katkıları “ konulu tez,17 Temmuz 2013 tarihinde savunuldu ve kabul edildi.

Prof. Dr. Cahit Kavcar, Ankara Üniversitesi Eğitim Bölümünde çalışırken yaş sınırı nedeniyle 01 Ocak 2010 tarihinde emekli oldu. Ama ek görevli öğretim üyesi olarak derslerine devam etti. Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Kültürel Temelleri Bölümü tarafından,15-17 Mayıs 2010 tarihinde Prof. Dr. Cahit Kavcar adına “Cahit Kavcar Türkçe Öğretimi Çalıştayı“ düzenlendi. Bu çalıştayda sunulan bildiriler, anı, görüş ve izlenimler 2011 yılında Ankara Üniversitesi yayını olarak daha sonra bir kitapta toplandı.      

Prof. Dr. Cahit Kavcar’ın dil. Edebiyat, eğitim, öğretmen yetiştirme, Türk dili ve edebiyatı öğrenimi, Türkçe eğitimi, kültür, sanat konularında 3’ü kendi yazdığı kitap, 8 ‘i bir veya daha çok meslektaşlarıyla ortak yazıldığı kitap,  6 ‘ı kendi hazırladığı deneme kitap,  3 ‘de ortaklaşa yazdığı sözlük olmak üzere yayınlanmış toplam 20 kitabı vardır. Ayrıca çeşitli bilimsel dergilerde yayınlanmış 109 makalesi  ve yönetmekte  olduğu   59  yüksek  lisans  ve doktora  tezi,  katıldığı  ve bildiri   sunduğu 97 bilimsel   toplantılara  katılmıştır. Prof. Dr. Cahit Kavcar evli olup iki çocuk babasıdır. Halen Ankara’da oturmaktadır. (1)

Sonuç olarak Prof. Dr. Cahit Kavcar’ın hayat öyküsünü anlatan ( Öğretmenlikte  “50 YIL ( 1965-2015)” adını taşıyan ARMAĞAN’I severek ve gururla okuduğumu bildirmek isterim.  Sayın Cahit  Kavcar  yaşadığı zamanını önemli bir şekilde  harcamıştır.  Çalışkan bir öğrenci, değerli ve üretken bir öğretmen, kendini büyük bir özveriyle memleketine, çevresine tanıtan vefalı ve azimkâr bir eğitimci olmuştur. Çalışmaları sayesinde Doktor, Profesör, Üniversitelerimizde Eğitim Dalı birilerinde Başkanlık, Dekanlık gibi üst görevlerde bulunmuştur. Bunları emekli oluncaya kadar dürüst bir şekilde yüz akıyla sürdürmüştür.  Ayrıca onun öğrencileri, meslektaşları, mesai arkadaşları tarafından anıları, izlenimleri ve görüşlerini yansıtan gurur ve onur verici bilgilerle bu ARMAĞAN titiz bir şekilde hazırlanmıştır.  Başta Hocamız, öğretmenimiz Sayın Prof. Dr. Cahit Kavcar ile birlikte eşi, çocukları, torunları ve bu kitapta emeği geçenleri yürekten kutluyorum.  Hepsinin adını yazamadım, beni bağışlasınlar. Bu değerli eserin özellikle bütün öğretmenlerimizin, eğitim dünyasında görev alan kişilerin bu kitabı okumalarını sağlık veriyor ve sevgili Hocamız Prof. Dr.  Sayın Cahit Kavcar’a tüm yaşamında sağlıklı günler, daha nice eserlere imza atmasını gönülden diliyorum.  Bu vesileyle bu çalışkan, azimkâr insana selam ve saygılarımı sunuyorum.

Hoş ve esen kalınız efendim.  

 

Meraklısı için: Prof. Dr. Cahit Kavcar,

A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi 06590- Cebeci / Ankara   

1-Çağrı Dergisi  Yıl:65, Sayı:734,Ocak 2021- Ankara        

-------------------------------------------------------------------    

NOT: Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesinde uzun yıllar görev yapan Dr. Öztekin  YÜCE ye  geçmiş olsun diyor ve Yüce Mevladan acil şifalar diliyorum. A. GÜLER

 

Bu makale 1068 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz