Abdülkadir GÜLER - NERDE KALMIŞTIK?


Abdülkadir GÜLER - NERDE KALMIŞTIK? 

 

Düşman kazanmak istiyorsan, kendini dostlarından üstün göster; dost kazanmak istiyorsan, onların senden üstün olduğunu kabul et.

“Aristoteles”

Gerçek dost, iyi ve kötü günlerinize ortak olandır.                 

“Francis Bacon”

                                   

***

Saygıdeğer okurlarım, aziz dostlarım,

Aşağı yukarı bir aydır bu köşede yazmıyordum. Bu bir istek değildi. Son zamanlarda gözlerimde bir hayli rahatsızdım. Derken bir göz ameliyatı geçirdim. 18 Kasım 2020 günü Fehime, Faik Kocagözoğlu Hastanesinde Göz Hastalıkları uzmanı Op. Dr. Şerefhan Özüsan tarafından Katarakttan başarılı bir göz ameliyatı geçirdim. Onun için yazamıyordum. Sizlerden biraz olsun uzak kaldım. Dostlarımı, arkadaşlarımı özledim. Cümlesine sağlıklı günler diliyorum. Gözlerimden ve Korona Virüs’ten dolayı birbirlerini göremez olduk. Göz acısı bir yana, şu baş belası Covid – 19 hepimizi perişan etti. Covid -19’la mücadele devam ediyor.  Bir an önce son bulmasını diliyorum. Şu satırları yazdığım sıralarda 550 bin aşının Çin’den geleceğini öğreniyoruz. İnşallah iyi olur diye dua ediyoruz.  

Unutmadan yazayım: Benim göz ameliyatımı gerçekleştiren göz Hastalıkları uzmanı Op. Dr. Şerefhan Özüsan ve yanındaki ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Tabi bu ameliyat önce sağ gözden oldu. Kısmet olursa bir iki ay sonra sol gözden de olacağım. Koronadan dolayı bu ara ameliyatlar yapılmıyor.

Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi Göz Kliniğinde bu ameliyattan sonra bana verilen  bazı önerilerini sizlerle paylaşmak istiyorum:

• Ameliyattan sonra özellikle ilk günler ve haftalarda gözünüze zarar verebilecek vücudunuzu zorlayıcı davranışlardan kaçınınız. Öne çok eğilmeyiniz ve ağır bir şey kaldırmayınız. Kuvvetli öksürükten kaçınınız.

• İlk bir ay gözler ovuşturulmamalıdır, gözlerinizi temiz kâğıt mendil ili dikkatlice siliniz.

• Ani hareketlerden kaçınınız, başınızın bir yere çarpmamasına özen gösterin. İlk iki hafta da yüzükoyun yatmayın. Oturup kalkarken aşırı zorlanmayı önlemek için birisi yardım etmelidir.

• İlk iki haftada mümkünse evden çıkmayınız, istirahat ediniz.

• İlk bir hafta göze su girmemelidir, yüzünüzü ve başınızı silerek temizleyin. Vücudunuzu normal bir şekilde yıkayabilirsiniz. Gözünüz 3 gün kapalı kalmalıdır. Göz pansumanları ile sabah akşam pansumanını kendiniz yapabilirsiniz.

• Ameliyattan 3 gün sonra gözünüzde bir sorun yoksa rahatlıkla televizyon izleyip gazete okuyabilirsiniz.

• Gözünüzde şiddetli bir ağrı ve kanlanmada artma olursa doktorunuza başvurunuz. 

• Size verilen damlaları istenilen sıklıkta kullanınız. Uyku saatlerinde damlamaya ara veriniz.

• Damla işlemi ve göz etrafını temizleme işlemi sırasında göze baskı yapmayınız. Size verilen gün ve saate göre doktorunuza gidiniz.

• Daha önceden kullandığınız gözlükleriniz varsa ve gözlüksüz diğer gözünüz iyi görmüyorsa ameliyat olan tarafın camını numarasız cam olarak değiştirip kullanabilirsiniz. Son kontrolünüzde yeleni gözlükleriniz verilecektir. 

Bunlar gözlerimizin sağlığı ve tedavisi için önemli ve dikkatli olunması gereken bazı önemli tavsiyeler dir. Çok şükür ben de ameliyattan sonra bunlara dikkat ederek şimdi daha iyi ve daha rahat görebiliyorum. Sayın doktoruma sonsuz teşekkürlerimi bir kez daha sunuyorum.

Bu arada beni arayıp soran birçok dostlarım ve arkadaşlarım oldu hepsine ayrı ayrı teşekkürler ediyorum. Sağolsunlar, varolsunlar diyorum.  Böyle günlerde insan dostlarını arıyor. Yüce Mevla’m dostların eksikliğini vermesin.

Galiba bu yazım, 2020’nin son yazısı olacaktı. 2020 yılı dünya genelinde uğursuz bir yıl oldu. 2021 yılının tüm evrene ve güzel yurdumuza sağlık, barış ve bereket yılı olsun. Tüm okurlarımızın yeni yılı kutlu ve mutlu olsun efendim.

Selam ve saygılarımla…

-------------------------------------------------------

NOT: Emekli öğretmen arkadaşlarımızdan Kazım Ovalı’nın vefat ettiğini üzülerek bizim Söke Ekspres’ten öğrendim. (12 Aralık 2020). Allah rahmet eylesin, ailesine dost ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

 

Bu makale 676 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz