söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTEHDİT


TEHDİT

 

Sayın İçişleri  Bakanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı için soruşturma talimatı vermişler. Sebep; Kanal İstanbul Projesine karşı çıkan reklam tabelaları hazırlamaları. Bakanımız bu konularda çok hassaslar. Billboardlara asılan reklamların Büyükşehir Belediye bütçesinden karşılanmasını Sayın Bakan içine sindirememiş. Hassasiyetini anlamaya çalışsam da bu durumun çok daha fazlasının yoğun olarak bütün belediyeler tarafından yapılmakta olduğunu Sayın Bakanın da bildiğinden eminim. Kentlerdeki o reklam mobilyaları çok kez belediye başkanlarının kişisel reklam aracı olarak kullanılıyor da buna bile kimseler bir şey demiyor. 

Galiba burada asıl sorun Kanal İstanbul Projesinin eleştirilmesi.

***

Sayın Bakan bu konuda gösterdiği hassasiyetin çok daha fazlasını bu ülkenin Ana Muhalefet Partisi Lideri tehdit edilirken göstermeliydi.

Sayın Cumhurbaşkanı son açıklamalarında “Hukuk Devleti”  kavramı üzerinde özellikle durdu. Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığının oluşturacağı güveni hatırlattı. 18 yıllık Ak Parti iktidarında bu konuda çok büyük mesafeler alındığını, ve bu konuda iyileştirmelerin devam edeceğini ifade etti. Ama bütün bu sözler ortadayken bir suç örgütü lideri, bu ülkenin Ana Muhalefet Partisi Liderini tehdit ediyor ve Sayın Bakan’dan ve Cumhurbaşkanı’ndan bir ses çıkmıyor.

İktidarın yetkilileri bu olay ile ilgili olarak kamuoyunu tatmin edecek girişim ve söylemlerde bulunmazlarsa bundan sonra söyleyeceklerinin çok fazla bir ağırlığı olacağını düşünmüyorum.

***

Şaka gibi değil mi? Ülkenin Adalet Bakanından da bir ses çıkmadı. 

Ben özellikle de Sayın Cumhurbaşkanından bir açıklama bekledim. Sayın Erdoğan adeta kükremeliydi. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin gücünü hatırlatıp Sayın Kılıçdaroğlu’nun devletin koruması altında olduğunu, kimselerin kılına bile zarar veremeyeceğini ifade etmeli ve bu sözlerinin gereği olan güvenlik önlemlerinin eksiksiz olarak alındığını söylemeliydi.

Eğer bu ülkede İktidar alternatifi olan siyasi parti başkanını bir suç örgütü lideri sırf Cumhurbaşkanını eleştirdi diye tehdit ediyorsa bizim çok hassasiyet gösterdiğimiz, bedel bile biçemediğimiz bir itibar sorunu ortaya çıkar. 

Bizimle birlikte yürümek ve iş yapmak isteyen kimselere güven veremeyiz. Çünkü en küçük bir anlaşmazlık ve eleştiride tehdit edilme ihtimali kimselerin isteyeceği ya da kabulleneceği bir durum değildir. 

***

İşin üzüntü verici taraflarından biri de bu olayı Cumhur İttifakının ortağı olan MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli’nin de onaylayıp savunması.

Sık sık verdiğim güzel bir örnek vardır;

Çocuk babasına “Baba bıyığının üstünden fare geçti” demiş. Babasının cevabı siyasetin bütün aktörleri için ders sayılmalı:

“Oğul, geçsin geçmesine de, başkaları da görürse yol olur.”

Allah korusun. Sayın Soylu, sizden bu vakitten sonra zaten konuyla ilgili bir davranış beklemiyoruz. Bu konudaki düşüncenizi şu ana kadar çoktan belirtmeliydiniz. Merak ediyoruz; böyle bir olay karşısında ülkenin İç İşleri Bakanı ne düşünüyor?

 

Bu makale 802 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz