söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiCUMARTESİ NOTLARI


CUMARTESİ NOTLARI

 

Bazen gündemin yoğunluğundan bazı şeyleri atlamak zorunda kalıyorum. Bunlardan bazılarını ileride değerlendirmek üzere kaydediyorum.  Sayın Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Hanımefendinin şaka gibi bir beyanatı da beni  çok etkilemiş olacak ki kaydetmişim. Zehra Hanım aşağıdaki tespiti 6 Kasım tarihinde paylaşmış.

“Dünyada yoksulluk oranını en fazla azaltan ülke olduk. Çok şükür yoksulluk yok.  Kutluyorum.”

Bunu okuyunca içimi bir sıcaklık kapladı. Çok güzel, çok zengin ve müreffeh bir ülkede yaşadığımı hayal edip, bunun  için gurur duydum.  

Bakanımız biraz rakam da verseydi daha rahat olacaktık. Yani alt gelir düzeyi şu kadardan şu kadara yükseldi. Yoksul sayısı şuradaydı şuraya geldi ya da hiç kalmadı gibi… Elbette ki  Bakan Hanımın sözüne inanacağız. Bizi kandıracak değil ya. Zaten inandım da bu nedenle o  beyanatı kaydedip sakladım. Ama ne yazık ki Sayın Cumhurbaşkanı “acı reçete” gibi laflar ederek hem havamı, hem de Zehra Hanıma duyduğum inanç ve güveni zedeledi. 

Yoksulu olmayan ülkede acı reçete mi olurmuş?..

***

Kayıtlarıma baktığımda benzer lafları Bakanımız Fatma Zümrüt Hanımefendiden önce görevinden affını isteyip affedilen bakanımız Berat Albayrak Bey de 4 Kasım’da etmiş.

“Türkiye Almanya’yı geride bırakarak Avrupa’nın en büyük üreticisi konumuna ulaştı.”

Nasıl gurur duydum anlatamam. O  burnundan kıl aldırmayan kibirli Alman milletini kıskançlıktan çatır çatır çatlattık diye sevinmiştim. Gözümün önüne Şansölye Merkel’i  getirdim. Türkiye’ye gelip de bizden borç istediğini hayal ettim. 

Biraz düşününce o zaman da tadım kaçmıştı. Almanya bir endüstri deviydi. O ülkede on yıl yaşamış biri olarak buna yakından tanık olmuştum. Berat Beyin sözünü ettiği Almanya başka  bir kıtada yeni kurulmuş  başka bir devlet değilse bu söylediğinin gerçek olması mümkün değildi. Zaten kendisi de garip bir şekilde istifa edince inandırıcılığını büsbütün kaybetti.

İşte Sayın Cumhurbaşkanımızın acı reçete açıklamaları burada da beni daha fazla düşünmekten kurtardı. Allah kendisinden razı olsun.

***

Şimdi son olarak Yavuz Vekilimi bekliyorum. Hemen her konuda fikir beyan eden Sökeli Vekilimiz özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın sözlerini daha iyi anlayabilmemiz için tekrarlayıp açıklamalar da getiriyordu. Son beyanatlar için Sayın Vekilden bir yorum göremedim. Hem Sayın Bakanlarımızın, hem de Sayın Cumhurbaşkanımızın beyanatları için küçük de olsa açıklamalarda bulunurlarsa aydınlanır, kendisine duacı oluruz.

 

 

Bu makale 847 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz