AYDIN'DA BİR TURGAY AYDIN VARDI


AYDIN’DA BİR TURGAY AYDIN VARDI

 

Aydın’da bir Turgay Aydın vardı. Vefatının 14. yılında anmak istiyorum. Dostları anmak bir vefa borcudur. Ben İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalıştığım günlerde o da Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu.  Bundan dolayı zaman zaman bir araya geliyorduk. Çayı, kahvesi içilir, kalender bir insandı. Aynı zamanda sanatımıza, kültürümüze değer verir, şair ve yazar olarak da çalışmaları vardı. Dostluğumuz ölümüne kadar devam etti.

Bir gün beni telefonla aradı” Aydın’da Şairler ve Yazarlar Derneğini kuralım”  dedi. Bunun üzerine ilçemizden Mustafa Özcanyüz ve Hüseyin Yıldız ile birlikte Aydın’a gittik. Aydın’a vardığımızda onun yanında Şükrü Öksüz, Davazlı Süleyman ve yanında başka arkadaşlar da vardı. Derken dernek kuruldu. Ben de yönetimde yer almıştım. Daha sonra bizim Sökeli Şair ve Yazarlar da bir araya gelip, Söke Şairler ve Yazarlar Derneği de kurulmuş oldu. Ben bu kez Söke Şairler ve Yazarlar derneğinde görev aldım. Zaman su gibi akıyor, şimdi Mustafa Özcanyüz, Selim Sabit Pülten, Fahri Sevil, Hüseyin Yıldız ve Metin Akdeniz’de yok aramızda. Onları da rahmetle anıyorum.

Nereden nereye geldik. Bakıyorum da arayan, soran da yok. Sanatımıza, kültürümüze düşkün ve Aydın’la ilgili birçok eserlere imza atan, bir eserler kazandıran araştırmacı, şair ve yazar Turgay Aydın unutulmamalıdır diye düşünüyorum. Bu satırları onun için yazıyorum.

Eski Aydın Milletvekili, eğitimci şair- yazar M. Kemal Yılmaz bir sözünde aynen şöyle diyordu:  Turgay Aydın, hepimizden daha fazla Aydınlıdır, çünkü Aydınla ilgili birçok eserler kaleme almış ve Aydın’ın adının tüm Anadolu’ya tanıtmıştır  “ diyordu.

Araştırmacı-yazar Turgay Aydın, 11 Haziran 1961, Torul / Gümüşhane'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Trabzon’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi (1985) mezunu. 1986’dan itibaren uzun yıllar Milli Eğitim Bakanlığının değişik birimlerinde görev yaptıktan sonra Trabzon İli Halk Kütüphanesine müdür yardımcısı olarak atandı. Burada daha sonra müdürlük yaptı. Bir süre de Gördes Halk Kütüphanesi müdürlüğünde bulundu. Aydın İl Kültür müdür yardımcısı olarak görev yaptı. Aydın Yazarlar ve Şairler Derneğinin (kurucu) başkanı, Folklor Araştırmaları Kurumu, Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği, Edebiyatçılar Derneği, İLESAM ve Karadeniz Yazarlar Birliği üyesi idi.  Daha genç yaşta 45 yaşında iken (24 Şubat 2006) yılında aramızdan ayrıldı, Balat’ta toprağa verildi. 

Turgay Aydın, vefatından 3 yıl önce benim için bir şiir yazmıştı, ”Sen insansın insanlığı unutman / Senlik benlik bilmen, asla kin tutman “ işte bundan dolayı ben de Turgay Aydın’ı unutmam ve nasıl unutabilirim. İşte benim için yazdığı bir şiirini sizlerle paylaşmak istiyorum:          

 

ABDÜLKADİR GÜLER

 

Söke kültürünün temel taşısın

Cahiller kazmayla sökemez seni

Aydın sevdasının aşk tohumusun

Kıymet bilmeyenler ekemez seni

 

Beşparmak’ın boranısın, karısın

Kültür peteğinde gezen arısın

Erguvan dalının has yaprağısın

Yaban rüzgârları dökemez seni

 

Sen insansın insanlığı unutman

Senlik benlik bilmen, asla kin tutman

Sen GÜLER’ sin, yine insan incitmen

Hiç kimse hesaba çekemez seni…

Turgay AYDIN

08 Ocak 2003- AYDIN

 

Yazıları Trabzon Ekspres, Trabzon Karadeniz, Aydın Denge, Aydın Hürsöz, Aydın Mücadele gibi gazete ve dergide yayımlandı. Motif Dergisi ve Derneğinin 2000 yılında ülke genelinde düzenlediği Halk Bilim Araştırmaları dalında Türkiye birincisi oldu. 2001 yılı Folklor Araştırmaları Kurumu Ödülünü aldı. 2000 yılında Gazete Hürsöz tarafından Aydın ilinin en başarılı kültür adamı seçildi. Çeşitli kuruluşlardan yirmi beş civarında ödül aldı. Birçok yerel radyo ve televizyon kanalının programına konuk oldu.

 

ESERLERİ;

Halk Kütüphanelerinin Kültürel Kalkınmadaki Fonksiyonları (1996), Bilgi Toplumu ve Demokrasi (1997), Kara Avcılığı Teknikleri (1999), Aydın Güzellemesi (1999), Aydın Sofrası – The Table of Aydın (2000), Türk Kültüründe Manilerin Yeri (2000), Aydın Gülmeceleri (2001), Aydın İl Bibliyografyası (2001), Aydın Seyahatnamesi (2003).

Hakkında: Gazete Hürsöz Şairler Antolojisi (2003) gibi daha çok Aydın yöresi ve kültürüyle ilgili kitapları yayımlandı.

Turgay Aydın, soyadı gibi aydın bir insandı.  Ne yazık ki genç yaşında aramızdan ayrıldı. Ölümünün 14. Yılında rahmetle anıyor ve mekânı cennet olsun diyorum.  

 

Bu makale 700 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz