söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiCUMHURİYETİMİZİN 97. YILI KUTLU OLSUN


CUMHURİYETİMİZİN 97. YILI KUTLU OLSUN

 

Bu yıl Cumhuriyet Bayramının 97. Yılını milletçe birlik ve beraberlik içinde kutlayacağız.  Ne yazık ki bu kutlamalar Koronanın gölgesi altında yapılacaktır. Cumhuriyete ulaşmak, bu günlere gelmek elbette kolay kolay olmadı. Milli Mücadele sırasında binlerce insanımız şehit ve gazi  oldu. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onunla birlikte mücadele eden, şehit ve gazi olan tüm asker arkadaşlarına Allah'tan rahmet diliyor, mekânları cennet olsun diyorum. Tüm milletimize bu bayramın kutlu ve mutlu olmasını diliyorum.

97. yılını kutladığımız Cumhuriyet Bayramı 1923'te ilk Meclis Cumhuriyetin ilan etmesiyle başladı. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'i çok zor şartlarda kurdu. 1923 yılında Türkiye perişan, millet sefalet içindeydi. Yıllarca süren savaş yüzünden memleket baştan sona harap olmuştu. Her taraf viraneydi, hiçbir uygar kurum yoktu. Atatürk, yalnızca Türkiye'nin değil, tüm dünyanın saygı duyduğu büyük bir liderdi. Nesiller geçse de bu millet için yaptıkları asla unutulmayacak.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na özel Mustafa Kemal Atatürk'ün hafızalara kazınan bazı sözlerini derledim. Çünkü bugünü en büyük bayram olarak ilan eden Atatürk'ü bugünü de Cumhuriyeti de sözleriyle en doğru şekilde anlatan kişidir. Mustafa Kemal Atatürk'ün özlü sözleri ile Cumhuriyet Bayramının coşkusunu sevdiklerinizle ile paylaşalım diye düşünüyorum.

 29 Ekim 1923 Türk halkının tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Mustafa Kemal Atatürk  10. yıl nutkunda bugünün en büyük bayram olduğunu belirtmiştir. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlanmaya başlamıştır. İşte Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet ile ilgili özlü sözleri…

* Cumhuriyet, fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz.

* Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

* Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir. Cumhuriyet, yeni ve sağlam esaslarıyla, Türk milletini emin ve sağlam bir istikbal yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur. 1936 (Atatürk’ün S.D. I, S. 372)

* Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmağa hazırız. 1923 (Atatürk'ün S.D. III, S. 71)

* Temeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlâtlarından mürekkep büyük ordumuzun vicdanında akıl ve şuurunda kurulmuş olan Cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan mülhem prensiplerimizin bir vücudun ortadan kaldırılması ile bozulabileceği fikrinde bulunanlar, çok zayıf dimağlı bedbahtlardır. Bu gibi bedbahtların, Cumhuriyetin adalet ve kudret pençesinde lâyık oldukları muameleye maruz kalmaktan başka nasipleri olmaz. Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır. Ve Türk milleti emniyet ve saadetinin kefili olan prensiplerle medeniyet yolunda, tereddütsüz yürümeye devam edecektir. 1926 (Atatürk’ün S.D. III, S. 80)

* Gelecek nesillerin Türkiye'de Cumhuriyetin ilanı günü, ona en merhametsizce hücum edenlerin başında, cumhuriyetçiyim iddiasında bulunanların yer aldığını görerek şaşıracaklarını asla farz etmeyiniz! Bilâkis, Türkiye'nin münevver ve cumhuriyetçi çocukları, böyle cumhuriyetçi geçinmiş olanların hakikî zihniyetlerini tahlil ve tespitte hiç de tereddüde düşmeyeceklerdir.

* Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir. Biz Cumhuriyeti kurduk, o on yaşını doldururken demokrasinin bütün icaplarını sırası geldikçe uygulamaya koymalıdır. 1933 (Afet inan, Atatürk Hakkında B. H. S. 251)

Yazımın başına dönüyorum saygıdeğer okurlarım,  Cumhuriyete kolay kolay ulaşamadık. Binlerce şehit ve gazi verdik.  Bu vatan o kahraman insanlara minnettardır.  Bunları yarınımızın geleceği olan sevgili çocuklarımıza da anlatalım. Özellikle bu konuda sevgili meslektaşlarıma, değerli öğretmenlerimize büyük görevler düşüyor. Bir kez daha bu mutlu ve kutlu Cumhuriyet Bayramımızın 97. yılını kutluyor, cümlenize sağlıklı günler diliyorum. Ha şunu da unutmayalım evlerimize ve balkonlarımıza şanlı ay yıldızlı bayrakları asalım ve bu büyük bayramımızı onurla ve coşkuyla kutlayalım. Daha nice bayramlara saygı değer okurlarım… 

Hoş ve esen kalınız efendim…

 

Bu makale 1054 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz