söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI


29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılı münasebetiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. 

29 Ekim Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.

 

SOSYAL MEDYA VE MASKE

 

Günümüzde iletişimin, sosyal medyanın gücü tartışılmaz. Bilginin çok hızlı yayıldığı, insanların birbirlerini olumlu ya da olumsuz olarak etkiledikleri sosyal medya platformları var.

İnsanlar bu platformlar aracılığıyla günlük yaşamlarını, etkinliklerini, özel hayatlarını an ve an paylaşıyor. Bu paylaşımlar diğer insanlar tarafından da ilgiyle izleniyor.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bazı noktalar, kurallar da var. Biliyorsunuz tüm dünya gibi biz de pandemi sürecindeyiz ve Covid-19 ile savaşıyor, onu yenmek için dört bir yandan mücadele ediyoruz.

Konunun uzmanlarının olmazsa olmaz dedikleri şeylerin başında maske ve mesafe geliyor. Peki maske ve mesafenin sosyal medya ile alakası ne diyebilirsiniz. Aslına bakarsanız maske ve sosyal mesafenin en çok da sosyal medya ile ilgisi var.

Yazının başında ne demiştik? Sosyal medya platformları üzerinden yayınlanan fotoğraf, video gibi etkileşime açık yayınlar insanları etkiliyor, hatta bazı durumlarında hayatlarına yön veriyor, yaşam biçimlerini değiştiriyor.

Gözlemlediğim kadarıyla daha önce profil fotoğraflarını dahi covid-19 mücadelesine dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak için değiştirip, maskeli foto kullananlar neredeyse yok denecek kadar azaldı.

Yayınlanan video ve fotoğrafların tamamına yakını da maskesiz ve sosyal mesafesiz hale geldi. 

Örneğin yerel siyasetçilerin, siyasi partilerin, odaların, sivil kurum ve kuruluşların, vatandaşların bireysel olarak katıldığı etkinliklere bakıyorum. Maske neredeyse yok, sosyal mesafe de neredeyse sıfır.

Düzenlenen yemekleri takip ediyorum. Sandalyeler yan yana, maske yok, mesafe sıfıra yakın.

Yerelde toplum önderi olan, herhangi bir sivil toplum kuruluşunu, siyasi partiyi ya da kurumu temsil edenlere bakıyorum. Ya maskeler göstermelik çene altına sıkıştırılıyor, ya da hiç bir şey yokmuş gibi, tek bir kurala dahi uyulmuyor.

Sosyal medyadan da paylaşılan bu görüntüler “yeni normal” değil, “normal” algısı oluşturuyor. Oysa bu algıyı değiştirmek bizim elimizde. Hem sosyal medya üzerinden, hem de gerçek hayatımızda “maske”, “sosyal mesafe” kurallarına uymalı, uymayanları uyarmalıyız.

Salgının başladığı günden bu yana çaba gösteren, hem kendi yaşamında, hem de sosyal medya paylaşımlarında bunu yansıtan insanları, kurum ve kuruluşları ayrı tutuyor, onlara toplum sağlığını korumak için gösterdikleri çaba nedeniyle teşekkür ediyorum.

Sosyal mesafe ve maskenin önemini vurgulamak için bir yerden başlamak gerekirse, buna sosyal medya üzerinde yayınladığımız fotoğraf ve videolarla başlayabiliriz.

 

HÜKÜMET KONAĞI

 

Kamu Kurum ve kuruluşlarında “HES Kodu” uygulamasının başlamasıyla birlikte, vatandaşların bazılarının “HES Kodu” uygulamasını ve HES kodlarını bilmemeleri nedeniyle zaman zaman geçici kalabalıklar oluşuyor.

Oluşan kalabalıkların da sosyal mesafe, maske kurallarına yeterince uymadıklarını görüyoruz. 

Söke belediyesinin zaman zaman bu alanda yaptığı ilaçlama olumlu bir örnek olarak göze çarparken, Hükümet Konağı binasında birden çok resmi kurumun görev yapması nedeniyle kapı önünde biriken kalabalık konusunda çözüm üretmek gerekiyor.

Alanda sosyal mesafe çizgilerinin gözden geçirilip, yeniden çizilmesi buradaki soruna bir çözüm için ilk adım olabilir.. Ayrıca genellikle yaşlı vatandaşlarımızın varlığı göz önüne alınarak, sosyal mesafeye uygun olarak “tek kişilik” oturma alanları oluşturulabilir. Çünkü kurumlardaki herhangi bir işlemleri için randevu saatini bekleyen yaşlılarımız uzun süre ayakta kalamıyorlar. 

Vatandaşlar açısından da; resmi kurum ve kuruluşlar önüne randevu saatlerinde gelmelerini, randevularını da internet üzerinden almalarını, randevu saatlerine uymaları gerektiğini hatırlatalım.

Ayrıca bir kişinin gelmesinin yeterli olduğu halde, belki bir refakatçi ile gelmek yerine, kalabalık gruplar halinde kamu binaları önünde beklememeleri konusunda uyaralım.

Vatandaşlarımızın sadece kendi sağlıkları için değil, o kurumlarda çalışanların ve toplum sağlığının ancak kurallara uymakla mümkün olduğunu bilelim.

“Maske”, “Sosyal Mesafe”, “Hijyen” üçlüsünden taviz vermeyelim.

  

 

Bu makale 823 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz