söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiOTUZ SENELİK HAYAL


OTUZ SENELİK HAYAL

 

Sökeli Vekilimiz Metin Yavuz Beyefendi Söke Çayı’nda süren ıslah çalışmalarını inceleyerek  bazı açıklamalarda bulunmuş. Sosyal medyada paylaşılan haberi görünce bazı ifadelerini yadırgadım elbette. Haberde Yavuz Vekilimizi İlçe Başkanı Sibel Menderes Hanımefendinin karşıladığı ifade ediliyor. Sökeli  Vekili Sökeli İlçe Başkanı ne diye karşılasın ki? Zaten sürekli olarak birlikte parti çalışması yapmıyorlar mı?..

Neyse, belki böyle karşılanmalar falan daha havalı oluyordur deyip vekilimin açıklamalarına geçelim:

"Söke Çayı’nda çalışmalar 1 Haziran 2020 itibarıyla başladı. Bugün itibarıyla yüzde 33 lük kısmı tamamlandı. Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu çalışmalar nedeniyle DSİ Bölge Müdürümüz Göktuğ İlter ve yüklenici firmaya teşekkür ediyoruz.”

Bu açıklamalar elbette ki memnuniyet verici. İşin hızlı gitmesi ve bir an önce tamamlanması bizi de memnun eder. Yalnız, Bölge Müdürümüze ve de yüklenici firmaya neden teşekkür ettiğimizi anlayamadım. Sonuçta ihale yapılırken müdüre zaten teşekkür etmiştik. Her gelişte bunu tekrar etmek gerekir mi? Sonuçta o da görevini yapıyor. 

Yüklenici firmaya neden teşekkür ettiğimizi ise hiç anlayamadım. İşini yaptıkça parasını almıyor mu? Peki teşekkür niye?..

“Söke Çayı’nın ihale şartlarında 2 yıllık bir çalışma süresi vardı. Allah bir terslik vermezse ödenekler de gelirse 2 yıldan daha kısa bir sürede tamamlanır diye düşünüyorum.”

Allah elbette bir terslik vermez. Doğal afetlerden de yine Allah’a sığınırız. Yalnız şu ödenek işi kafamızı karıştırdı.  Sayın vekilim, altı üstü yedi milyonluk bir yatırım için de eğer ödenek sıkıntısı olacaksa hiç başlamasaydık. Eğer böyle bir ihtimal varsa isterseniz şimdiden bağış kampanyalarına başlayıp noksan parayı toplayalım. Biz Sökeliler buna alışığız. Böylece iş gecikmez, siz de üzülmezsiniz.

Bu Söke'nin 30 yıllık bir sıkıntısıydı çözüyoruz…”

Neden 30 yıllık sorun oluyor, onu da anlamadım. 30 yıl önce, yani 1990 yılında bu çayda ne oldu da bu sıkıntı o zaman başladı?

Çay üstünün kapatılması, oralara dükkan ve otopark  yapılması bir sorun ise bu iş çok daha önce gerçekleşti.

Eğer sorun Çay üstünün yıkılmasıyla ortaya çıktıysa bu da daha 3-5 yıllık bir mesele. Sayın Toyran zamanında yıkıldı. 30 yılın nedenini bulamadım. Ama vekilimizin mutlaka bir bildiği vardır. Belki de 30 yıl önce bu sorunu rüyasında görüp çözeceği müjdelenmişti, bilemeyiz ki…

“Söke Çayı projesi tamamlandığında etrafında geniş bir alan kalacak. Çalışmalar bittikten sonra bu geniş alan yol olarak mı olur sosyal donatı alanı mı olur bunu yerel yönetimle tartışıp güzel bir şekle sokmamız gerekiyor.”

Bu iş tartışılarak çözülecek bir iş değil. Hani altı senedir bir kabul edilip bir çöpe atılan o planlarda oraların nasıl düzenleneceği de zamanın belediye meclis üyeleri  tarafından düşünülüp kabul edilmişti. Bunu yine yerel  yönetim meclislerimiz yapar da, galiba Çay ile ilgili hayal  ve beklentilerimiz bu kadarla sınırlı kalacak. Hani muhteşem resimler paylaşılıyordu. Bir içinde yüzen gondollar eksikti.

Onlar gene hayal olarak kalacak. 

Belki otuz sene sonra…

 

Bu makale 1041 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz