söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiDEVLETİN İMKANLARI İÇİN ÇABA GÖSTERİLMELİ


DEVLETİN İMKANLARI İÇİN ÇABA GÖSTERİLMELİ

 

Satıp harcamak marifet değildir. Belediye Başkanımızın adeta takıntı haline getirdiği gençlik merkezi için belediyenin elindeki son derece değerli ve daha da değerlenmesi muhtemel olan mülkleri satmak istemesi  bene  kentin geleceğinden yemek gibi geliyor. O gençlik merkezinin projesini görmedik. Şimdilik adı var ama kendi yok bir proje. Önce projeyi görsek ve sonra da gerçekten Söke için doğru ve gerekli bir proje ise bunu bu kentin olmayan kaynaklarıyla değil de devletin kaynaklarıyla yapmaya çalışmak daha akılcı olmaz mı?

Sayın başkan bize yeniden “densizler” diyebilir ama bu önerimiz olmayacak bir şey değil. Hatta geçtiğimiz dönemde buna benzer bir projenin gerçekleşme ihtimaline çok yaklaşmıştık.

***

Süleyman Toyran’ın belediye başkanlığında içinde yüzme havuzu, antrenman sahaları, kapalı spor salonu ve şehir stadyumu olan bir spor kompleksinin yapımı için zamanın Ak Partili ilçe yöneticileriyle bir araya gelinmişti. O toplantı Sayın Kenan Özcan’ın önerisi ve katılımıyla gerçekleşmişti.

O zaman Sökeli bir vekilimiz de yoktu, Kenan Bey bu işin sempatiyle çözülebileceğini ifade etmişti. Yanılmıyorsam Spor Toto teşkilatından kaynak temin edilebilecekti.

Mutabakat sağlandı. Yer olarak eski Özbaş yolu üzerindeki eski çöplük alanı düşünüldü. Yanındaki karasuluk yerlerle birlikte yaklaşık 110-120 dönümlük bir araziydi. Çevre yoluna uzaklığı da sadece bir kilometre kadardı.

***

Belediye tarafından yer tahsisinden itibaren iki yıl içinde yatırımın başlatılması şart koşuldu. Söke Belediye Meclisi bu şartlı tahsisi yaptı ama ne yazık ki bundan sonrası yürümedi. Kendi ifadesiyle; Kenan Bey bir süreliğine siyasetin uzağında oldu. Devrin ilçe başkanı da nazının geçtiği milletvekiline gerekli baskıyı yapamamış olacak ki iki senede yatırım başlayamadı ve tahsis iptal oldu.

Şu anda daha avantajlı bir durum olduğunu düşünüyorum. Çünkü  Sökeli olduğunu iddia eden bir milletvekilimiz ve onunla iyi ilişkiler içinde olan bir belediye başkanımız var. Bu işi Söke’nin geleceğini satmadan çözebilirler diye düşünüyorum.

***

Başta ifade ettiğim sözü tekrarlamak istiyorum; satarak harcamak marifet değildir. Asıl marifet mevcudu koruyarak üzerine koyabilmektir. Eğer sizden öncekiler de böyle satmaya hevesli olsalar şimdi size satacak bir şey kalmazdı.  Bu kentin mülklerini satıp harcamak geleceğini satıp tüketmek demektir.

Bu sözlerim sadece Belediye başkanına değildir. Kendisine her istediğinde satma yetkisi veren Belediye Meclis Üyelerinin de omuzlarında vebal vardır. Hemşerilerinin hukukunu v çocuklarımızın geleceğini onlar koruyacaklardır.

Buyrun, bu işi devletle ve devletin imkanlarıyla yapmanın çabasını gösterin, bizler de sizi alkışlayıp hayır duaları edelim.

 

Bu makale 1220 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz