söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKİŞİSEL BİLGİLER


İbrahim Özgezici’nin kaleminden

 

KİŞİSEL BİLGİLER

 

Son günlerde sıkça tanımadığınız bir numaradan aranıp, “Doğalgaz Kombinizin bakım zamanı geldi”, ya da bir başka numaradan “Klimanızın bakımı için arıyoruz” gibi telefonlar alıyorsanız ve benim numaramı bu insanlara kim verdi diyorsanız, cevap; bu telefonu bizzat siz verdiniz.

“Hayır ben kimseye telefonumu vermedim” diyorsanız, bence iyi düşünün. 

Falanca marketin, filanca giyim mağazasının plastik “İNDİRİM” kartını kullanıyorsanız, numaranızı bizzat siz verdiniz, sizi arayanlara.

Peki nasıl oluyor bu?

Önünüze sayfa sayfa konulan, fakat okumanıza fırsat bırakılmayan, fırsat verilse de sizin okumadığınız o anlaşma metinleri içinde açık seçik olarak yazılı; “Kişisel verilerinizin kullanılması” için izni bizzat siz veriyorsunuz.

Sadece bu kadar mı? Tabi ki hayır.

Mesela cep telefonunuz var ve siz cep telefonunuza bir program yüklemek istiyorsunuz. Programı yükleme aşamasında karşınıza çıkan izin isteklerini “onaylayıp” geçiyorsunuz.

Oysa yükleyeceğiniz program sizden kameranızı kullanmaktan, kişi listenizi okumaya, mesajlarınıza ulaşmaya, telefon numaranızı kullanmaya kadar aklınıza gelen, gelmeyen her izni sizden alıyor.

Bir de buna telefonunuzun arka planında çalışmayı da eklediğinizde kendi elinizle telefonunuzu bir başkasına teslim etmiş oluyorsunuz.

Peki teknoloji çağında mümkün olan en iyi korumayı nasıl sağlayacaksınız?

Öncelikle telefonunuza genel kabul görmüş şirketlerin dışında bir kişi ya da şirketin programını yüklemeniz gerektiğinde önce o programla ilgili yorumları okumalı, az bilinen, çok az kişi tarafından telefonuna kurulan programlara karşı iki kez düşünmeliyiz.

Daha sonra telefona bir antivirüs programı yüklemelisiniz. İstemediğiniz telefonlardan gelen çağrıları da engellemekten çekinmemelisiniz.

İnternet üzerinde gezinirken, çeşitli sitelerden istenen izinleri çekinmeden reddedin. Telefonunuzu, mail adresinizi, ev ve işyeri adreslerinizi, TC Kimlik numaranızı, anne, baba adınızı, doğum tarihinizi ve benzeri bilgileri her önüne gelen sitede ya da telefonda kayıt altına almayın.

Önünüze gelen sözleşmeleri okumadan imzalamayın. “Klimanız”, ya da “Kombiniz” olsa da olmasa da telefondaki kişiye “kişisel” bilgilerinizi vermeyin.

Servise ihtiyacınız olduğunda siz bizzat servis numarasını arayıp, kendiniz yetkili servislerden randevu alın.

Çağımızda “bilgi” değerlidir. Kişisel bilgilerinizi her önüne gelenle paylaşmayın.

 

2. EL TELEFON – TABLET – BİLGİSAYAR

 

Günümüzde özellikle elektronikte sıklıkla ikinci el alışverişi yapıyoruz. Peki ikinci el alışveriş güvenli mi? Bazı kurallara uyarsak tabi ki güvenli. Peki nedir o kurallar?

Eğer ikinci el bir telefon satın alıyorsak, bu bir şahıs da olabilir, ikinci el telefon satan bir mağaza da olabilir. Satın aldığınız telefonun bir faturasının olmasına dikkat edin. Faturası varsa cep telefonunu çalıştırıp; *#06# tuşlayın. Ekrana gelen numara telefonun IMEI Numarasıdır. “IMEI, Türkçe: Uluslararası Mobil Cihaz Kodu. Her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında IMEI numarası yüklenmektedir. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir ve 15 haneden oluşur.”

Ekranda gördüğünüz numarayla, fatura üzerindeki numarayı karşılaştırın doğruysa o telefonu satın alabilirsiniz. 

Peki telefonunun faturası kaybolmuşsa; yine aynı şekilde IMEI numarasını, satın aldığınız kişinin TC Kimlik Numarasını, adını, soyadını ve satış bedelini yazarak, kişinin kendi el yazısıyla “...... Kişiye ..... tarihinde ........ Bedelle Sattım” yazdırıp, imzalatın.

Tablet ve bilgisayar alırken de, aynı şekilde bilgisayarın ya da tabletin arka yüzündeki etikete dikkat edin. Burada yazan seri numarasını kontrol ederek satın alın.

Satıcıların alışverişi aceleye getirmesine izin vermeyin. Şüpheli bir davranış gördüğünüzde o cihazı satın almayın.

 

Bu makale 898 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz