söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGEÇMİŞİN ANILARI - 8


GEÇMİŞİN ANILARI - 8

 

Yeni kuşaklar, Anavatan Partisi iktidarı döneminde ilçemizde yapılan yatırımlardan bi haber!.. Bana, yazıyorsun ama bu yatırımlardan bizim bir haberimiz yok… Diyorlar.

Bir çok Sökeli bu yatırımlardan bi haber olduğunu bildiğim için geçmişi kaleme almaya çalışıyorum.

İlçemiz devlet yatırımlarından nasibini almadığı dönem AK Parti iktidarı olduğu yıllardır… AK Parti ilçemizde istediği oyu alamadığı için bölgeye yatırım yapmamıştır. Ancak son genel seçimlerde AK Parti, ilçemizden bir milletvekili çıkarınca, Söke’nin adı Ankara’da konuşulur oldu.

Bugünkü Söke Çayının ıslah projesi, AK Parti Milletvekili Metin Yavuz’un çabalarıyla yürürlüğe girmiştir.

Tarih boyunca oldum olası, “Ağlamayan çocuğa meme vermezler… İlle dilenmek mi lazım… Bölgemizin milletvekilleri ilçesinin sorunlarını Ankara’ya taşımada sorun çözülmez. Ancak yerel sorunları Ankara’ya taşıyanların iktidarın yerel politikacılarını rahatlıkla söyleyebilirim.

1987 yılında siyasi yasakların kaldırılmasında yapılan referandumda iki değerli eski bakanla Söke’nin kırsal kesimle birlikte ciddi bir kampanya yürüttük. Sonuçta siyasi yasaklar affedilince, Aydın DYP İl Yönetimi Nahit Menteşe  ile İsmet Sezgin’in üyelik başvurusunu geri çevirdi.

İşte süreçte her iki Bakanın geçmişte Aydın’a getirdikleri hizmetlerin o kadar çoktu ki sayılmayacak kadar çoktu. Ama ANAP devriminin içinde gününü gün eden yerel siyasiler, “Sizin devriniz geçti… Siyaseti bırakın dercesine teşkilatlarına üye bile yapmadılar.”

Ama Sökeliler bu değerli iki Bakanı Söke DYP teşkilatı üyeliğine kaydettiler.

1991’de yapılan milletvekilliği genel seçimlerinde CHP ortaklığında yeniden iktidara gelen DYP ve onun değerli iki Bakanı Nahit Menteşe ve İsmet sezgin, hükümet kurulduktan sonra Ali Esmer’e ait Radyo İstasyonunu arayarak Söke’de ANAP döneminde yapılan yatırımların durumunu sordu.

“Sayın Bakanım niye soruyorsunuz?” dediğimde.

“söz verdim… Sözümü yerine getireceğim…” dedi.

Sayın Bakan bu yatırımların durumlarının ve hizmete girmesi için ne kadar kaynak gerektiğini de bildirilmesini istiyordu.

İsmet Sezgin’e; “Sayın bakanım Ali Esmer’in Söke’deki yatırımlarla ilgili geniş bilgisi yok, ben size yatırımların durumunu anlatan bir liste göndereceğim. Ona göre gereğini yerine getirirseniz, Sökeliler olarak çok seviniriz… “ dedim.

“Yalçınkaya, 1987 referandum kampanyalarında Nahit Bey ve benimle köy köy dolaşıp hakkınızı savundum. Şimdi sıra bize geldi. Bekle bak daha ne kaynaklar aktaracağım Söke’ye…”

Sağolasın Sayın Bakanım. sökeliler bu alicenaplığınızı hiç bir zaman unutmayacak..”

İsmet Sezgin Söke’deki sorunların üzerine öyle bir eğildi ki inşaası devam eden yeni devlet hastanesi ve inşaası tamamlanamayan diğer yatırımlara hatırı sayılır kaynaklar tahsis etti.

Söke’ye bir Emniyet müdürlüğü binası kazandırmak için yapılan istimlakın 5 yıllık vadesi olduğu için arsasının sahibinin yapılan anlaşmayı bozma hakkı dolmak üzere idi.

Arsa sahibinin gün saydığı günlerde ilk önce Aydın’a gelen inşaat malzemeleriyle binanın temeli atılmıştı. Bir kaç gün sonra da İsmet Sezgin, beni arayarak Söke’ye yapılacak yeni yatırımların müjdesini verdi.

“Yaz not et Yalçınkaya… Söke’ye temelden yen bir PTT binası, ek bir inşaat olarak telekom ve Söke Vergi Dairesinin inşaatı için yatırım kararı aldırdım…”

“Değerli Bakanım, sizlere teşekkür etmekten başka ne diyebilirim…”

“Her yerde söyle, ben Söke’nin milletvekiliyim… Nahit Bey de öyle… Ne çare size hizmet vermekte çok geç kaldım….” dedi

“Ben önümüzdeki günlerde Aydın’a geleceğim. Söke için daha detaylı görüşürüz…” dedi.

İsmet Sezgin ve beraberindeki heyet, küçük bir uçakla Çıldır Havaalanına indi.

DYP İlçe Başkanı Ali Esmer ile kendisini karşılamak üzere Aydın’a gittik. Havaalanı yolunda bir de ne görelim; Büyük bir arsanın önüne asılan “Yağ Kombinaları”… Aklımız başımızdan gitti. Aydın’dan İzmir’e nakledilecek Yağ Kombinalarının inşaatı devam ediyordu. Bu yatırım Ege Bölgesi’nin yüzde elli ayçiçeği ve pamuğunu üreten Söke’ye gelmeliydi. 

Nahit Menteşe’ye dertlenerek sordum; “ Bu nasıl bir karar? Ayçiçeği ve pamuk Söke’den onu mamül hale getirmek Aydın’ın mı oldu demek?..”

Menteşe; “Aydınlıların kombinaların taşınacağını duyunca hemen bir arsa tahsis ettiler… Sökeliler böyle bir teklif yapmadıkları için yatırım Aydın’a kaydırıldı.”

Herşey olup bitmişti. Aydın Milletvekilleri sessiz sedasız İzmir Çiğli”deki tesisleri Aydın’a taşımayı başarmışlardı.

Aydın tarımsal yatırımlarda Söke’nin eline su dökemez, ama ticari konularda çok açgözlüdürler…

Aydınlıların eliyle Söke’ye yatırım olmaz. Buna kısman da olsa Büyükşehir’den tanık oluyoruz. Ellerinden gelse ilçemizdeki yüksekokul ve fakülteleri bile bir gün Aydın’a naklederlerse hiç şaşırmayın. Meclisten karar çıktığı halde Yüksekokulun açılması için bir türlü çeşitli sebepler ileri sürerek gerçekleştirmiyorlardı.

Dört yıllık Sağlık Meslek Yüksek Okulunun apar topar Aydın’a nakledilmesi ne demek?

“Mimarlık Fakültesi kararından neden dönüldü?” O fakülteyi bir kaç yıl içinde Aydın’a açacaklar…Anlaşılan biz Aydınlılarla hiç bir zaman yarışamayacağız. Onların her sorunu çözen milletvekilleri var. Söke’nin ise rast gele 50 yılda bir milletvekili çıkarabilirse birazcık, yani ölmeyecek kadar hizmet alabilme şansına sahip oluyor, o kadar…

 

Bu makale 631 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz