söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGEÇMİŞTEN ANILAR - 6


GEÇMİŞTEN ANILAR - 6

 

ATATÜRK ORTAOKULU

Yıl 1990… Vali Recep Yazıcoğlu’nun ilimizde başlattığı Söke ağırlıklı yatırımlar devam ediyor. Yeni yatırımlar için arsalar temin ediliyordu ve buralarda genellikle Milli Eğitim yatırımları  boy boy yükseliyordu. Söke Lisesi Kapalı Spor Salonu tamamlandıktan sonra Söke Lisesi Müdürü Ahmet Bayrav, “Söke Lisesi’nin2’li ve 3’lü eğitim modelinden kurtaralım diye adeta feryat ediyordu. 

Vali Yazıcoğlu sorunu çözmek için, “Okul arsasına ortaokula ait derslikler inşaa edelim..” dedi…

“Pek çok iyi olur, o zaman Söke Lisesi tekli eğitime geçer…” denildi.

O günlerin sabahında okulun arsasına DSİ’ye ait bir kepçe geldi. Ve yapılacak yeni okulun temelini Yazıcıoğlu’nun işerit ettiği yerde kazmaya başladı.

O sırada okulun bahçesinde Anavatan Partisi Kadınlar kolu üyelerini geldiği görüldü ve Yazıcıoğlu’na, “Milletvekili Mustafa Bozkurt, ortaokul binasını buraya değil Kayas Caddesinin kenarına yapılmasını istiyor. Yeni yapılacak okulun bodrum katı da olacak..” dediler…

Yazıcıoğlu, “Siz öyle bir proje mi yaptırdınız?..” dedi.

“Hayır biz değil, Mustafa Bozkurt, Didim’de Mimarlık yapan Nedim Bey’e şahsen tip projesine uygun bu okulu inşaa ettirecektir” dediler.

İlçe Anap Kadın Kolları üyeleriyle birlikte okuldan ayrılıp topluca Kaymakamlığa geldiler. Kaymakam Şemsettin Uzun Söke Lisesine telefon ederek; “Çalışmayı durdurun…” dedi.

Yazıcıoğlu ise sessizce Söke Lisesinden ayrılıp Aydın’a döndü.

DSİ’ye ait kepçe, tip projeye uygun şekilde bugünkü (Atatürk Ortaokulu)nun bulunduğu yerde çalışmaya devam etti.  Yol kenarında başlayan kazı üç dört gün devam etti.

Bodrumlu olan ortaokul binası planlanmıştı. Vali Yazıcıoğlu, olan bitenlere üzüldü. ama yeni inşaata malzeme göndermeye devam etti. Milletvekili Mustafa Bozkurt tarafından Ankara’dan temin edilen kaynaklarla inşaatın işçilik masrafları karşılandı. Ancak bu okul 1991 Genel Seçiminden sonra Mille Eğitim Bakanı Nahit Menteşe tarafından hizmete açılda. Aynı gün kız öğrenci yurdu da hizmete girde.

 

2 NOLU SAĞLIK OCAĞI…

İlçe Kaymakamı Şemsettin Uzun, ilçenin önemli sorunlarını çözmeye devam ediyordu. 

O günlerin birinde bana sigortalıların sorunlarını kökten çözmek için ilçede acil bir sağlık ocağı kazandırmalıyız. Yeltepe bölgesinde bir büyük arsa buldum. Oraya bu yıl ödül alan bir projeden yararlanarak Sağlık merkezi inşaa edeceğiz. Arsa büyük olduğu için oraya bir de memur lojmanları inşaa edilsin diye düşünüyorum. Gerçekten ödül alan sağlık kuruluşu projesi, sağlık evi değil küçük boy bir hastaneyi çağrıştırıyordu.

Kaymakam Şemsettin Uzun, yapılan inşaatı her gün denetliyor; Beton döküldüğü günlerde işçileri sıkı sıkı tembihliyor; 2 Nolu Sağlık Ocağı binasının çok sağlam bir bina olmasını istiyordu.

2 Nolu Sağlık Ocağı binası Bayındırlık Müdürlüğünün denetiminde inşaa edildi. Hemen her gün Kaymakam Uzun bu inşaatın betonlarını sulamaya giderdi. Bazen beni de çağırırdı. o günlerden birinde inşaatta onluk bir çivi ayağımı delerek beni yaralamıştı. Bir hafta yürümede zorlanmıştım.

2 Nolu Sağlık Ocağı binası hizmete açıldı SSK’lıların da sorunu çözüldü…

 

YENİKENT OKULU

İlçemizde Yazıcoğlu’nun başlattığı yatırımların ardı arkası kesilmedi. Yine o günlerde evimin telefonu kış günü sabahın yedisinde çaldı. Bu saatte beni arayan kim, diye endişelendim. 

Arayan söke Lisesi Müdürü Ahmet Başrav’dı…

“Hayrıla müdürüm bu karanlıkta beni niye aradın” dedim

“Ne karanlığından söz ediyorsun lisede ders çoktan başladı… Seni niye aradım biliyor musun?Vali Bey erkenden liseye gelmeni bekliyor…” derken, “peki hemen geliyorum” diyerek telefonu kapadım…

Araba ile 5 dAkikada liseye ulaştım. Vali Yazıcoğlu’nu Müdür Ahmet Bayrav’la sohbet etiğini gördüm.

“buyrun sayın Valim, beni niçin istediniz?” dedim.

“Bana bugün en az 35 derslikli okul inşaa etek için bir arsa bulun.” dedi.

“Sayın Valim… Arsa var, ama bize verirler mi bilmiyorum. Çok geniş bir arsa Söke Belediyesi Yenikent projesini hazırlarken siteye bir okul kazandırılmasını istemiş. belediye Başkanı Mehmet Semerci bu okulu Söke Belediyesinin inşaa edeceğini söylüyor…”

“Öyle şey mi olur. Belediye bu okulu 4-5 sene inşaa edemez biz ise kısa sürede Milli Eğitim’e bu okulu kazandırırız…”

Vali Yazıcıoğlu, Müdür Ahmet Bayrav’a döndü; “Belediye Başkanı Mehmet Semerci’yi hemen buraya çağır, bu işi bugün halledeceğiz…” dedi.

Başkan Semerci de apar topar liseye geldi.

Yazıcıoğlu, “Başkan sizde çok güzel bir okul arsası varmış, onu bize teslim ederseniz hemen inşaata başlarız…”

Başkan Semerci; “Teklif güzel Sayın Valim… Ama burada bizim de bir tuzumuz olsun. Belediyenin de bir yardım ve sorumluluğu olsun…” dedi.

“Sayın Mehmet Semerci, bu inşaata belediye de katkıda bulunması bizim için bulunmaz nimet… Yani anlaştık değil mi Sayın Başkan?..”

“Sayın Valim… Bunda anlaşmayacak ne var ki, siz ve Söke Belediyesi birlikte Yenikent’e bir okul kazandıracağız…”

Belediye bir kaç gün içinde okulun temellerini kazdı. Semerci, ise Sökeli hayırseverlerin okul inşaatına katkıda bulunmalarını istedi. Okulun temeli atıldığı gün inşaata katkıda bulunacak hayırseverlere birer de plaket verilerek onurlandırıldı.

Temel atıldığı gün CHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Murat Karayalçın ve bazı milletvekilleri törende hazır bulundu…

Ve Yenikent’e okul böyle kazandırıldı…

 

Bu makale 667 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz