söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiATATÜRK PARKI İHYA EDİLMELİ


ATATÜRK PARKI İHYA EDİLMELİ

 

Belli bir yaşın üstünde olanlar için Söke Atatürk Parkı’nın çok önemli bir yeri vardır. Bizler gençliğimizi orada yaşadık.

Televizyonlar yoktu. Yaz mevsiminde böyle deniz kenarlarına gidip yazlıklarda kalmak da yoktu. Zaten yazlıklar da yoktu ya…

Yazın sıcağında bunalan Sökeliler akşam yemeklerinden sonra serinlemek için, eskilerin deyimiyle gözlerinin ve gönüllerinin açılması için parka giderlerdi. Çocuklar yeşillikler arasında oynar, yetişkinler de çay ya da meşrubatlarını içerek günün stresini atarlardı.

Parkın dört bir yanındaki kapılarında kuruyemiş satan arabalar olurdu. Şekil olarak çok zarif arabalardı. Üstlerinde lüks lambaları yakılarak aydınlanma sağlanır, parka girenler kuruyemişlerini buralardan alırlardı.  Zaman zaman onlara mısır ve kestane satanlar da eşlik ederlerdi.

En az iki işletmeci olurdu. Biri şu anda da bulunduğu yerde yer alırdı. Diğeri bir süre Kahve Diyarı isimli mekana bakan tarafta oldu. Bir süre de eski kaymakamlık konutu karşısındaki trafo binasının olduğu yerlerde yer aldı. Parkta vakit geçiren hemşerilerimiz daha sonra eğer beğendikleri filmler varsa yazlık sinemalara giderler ve çıkışta parka tekrar uğrarlardı. İçindeki çeşitli ağaçlarla kentin oksijen üretim merkezi olmasının yanında buraları aynı zamanda buluşulup sohbet edilen  sosyal  alanlardı.

***

Parkın gar tarafındaki köşesinde küçük bir hayvanat bahçesi benzeri vardı. Tel kafesler içinde tavşanlar ve hatta tavus kuşu bile hatırlıyorum. Sonra bu yer kaldırılıp oraya düğün salonu ve şehir kulübünün de bulunduğu bir bina yapıldı. İleriki yıllarda orası da yıkılıp bugünkü haline getirildi.

Zaman zaman sihirbazlık gösterileri yapılırdı. Bu gösterileri ilgiyle izlerdik.

O günlerden bu günlere gelirken parktan sürekli bir şeyler eksildi. Bazı belediye başkanları yapmak isterken bile eksilttiler. Çünkü bizim bir özelliğimiz var; bir tarafı yaparken başka bir tarafı yıktığımızı fark edemiyoruz. Sonunda Söke parkı  salıncak ve kaydırak gibi oyuncaklarla çocuklardan ve de zayıflamak isteyen hanımefendilerden başkasına hizmet veremez hale geldi.

***

Park şu anda Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda. Kendilerinden rica ediyoruz; bize otuz yıl öncenin, kırk yıl öncenin parkını geri getirsinler.

Önce parkımızın dört kapısına da gösterişli bir şekilde “Söke Atatürk Parkı” levhası asılsın. Hiç isimsiz park olur mu? Oranın da ismi var ve Söke’ye çok yakışan bu isim görünsün ve bilinsin.

Yenikent Mahallemizdeki Zeytin Dalı Parkı bir eksikliği giderip Sökeli Hemşerilerimize sosyal mekan oluyor. Aynı hizmeti Söke’nin tam ortasında olan Atatürk Parkımız çok daha güzel yapar. İşletmeciye de gerek yoktur.  Büyükşehir Belediyesi Kuşadası’nda bazı mekanlarında yaptığı gibi kendi şirketi marifetiyle işletebilir. Böylece fiyat ve kalite sorunu da yaşanmaz. Dar gelirli  hemşerilerimiz sıcaklarda nefeslenecek bir alan bulurlar.

Haydi Sayın Çerçioğlu, haydi Sayın Akkentli, bizi sevindirin.

 

Bu makale 999 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz