söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi2021 YILI YEREL YÖNETİM BÜTÇESİ


TURGUT TÜRKOĞLU

 

2021 YILI YEREL YÖNETİM BÜTÇESİ


                                                        
Tamamı tamamına 135 milyon TL’lik bir bütçe. Olur mu, gerçekleşir mi? Elbette olabilir ama bu kadroların elinde değil. Neden ön yargılısın diyebilirsiniz, ama 1,5 yıldır aldıkları kararların tutarsızlığı beni böyle düşünmeye itiyor. En son Büyükşehirle yapılan atışmalar, yer paylaşım hesapları bunu ortaya koyuyor.
Çarşamba pazarının yeniden yapılması konusunda popülist tavır, Zirai donatım depolarını satıp 2021 bütçesinin açıklarını kapatma çabaları, 2022 Bütçesine şimdiden zemin hazırlamak için şantiyenin olduğu bölgeyle ilgili çalışmalar maalesef böyle düşünmeye itiyor.
2021 Bütçesinin gelir sayfasına baktığınızda 25 milyon 400 bin TL satış geliri görürsünüz. Tabi açılımı yani nerelerin satılacağı kendi içinde gizlenmiştir.
Yazık çok ama çok yazık… Sırf bütçe açıklarını kapatmak için bu mülklerin satışı kente karşı  işlenebilecek en ağır suçtur. Kent halkı bu yönetimi bu satışlardan dolayı lanetli ilan edecektir.
En başından beri söylediğimiz şudur; Mülk satışlarıyla bütçe açıklarınızı kapatamazsınız, finans yönetiminiz yok, borç yönetiminiz yok, bütçe yönetiminiz yok, personel yönetiminiz yok, proje yönetiminiz yok, kısacası sadece gününüzü gün edip maaş almaya devam ediyorsunuz. Ayıptır beyler ve de günahtır, bu kent bunu hak etmiyor.
Bütçe de personele ayrılan para 75 milyon civarı. Korkunç bir rakam, Faiz ödemesi 5 milyon (Kısa vadeli  kullanılan borç para için yapılacak ödeme) Zorunlu mal alımı için 30 milyon civarında bir para konulmuş (Akaryakıt, Çimento, Elektrik , ilaç vb mallar için) Yatırım bekleyenler, yeni proje bekleyenler daha çok beklerler; Kaynak yok beyler… Eski borçları soruyorsanız onlar bir köşe de bekliyor ve borç sarmalı olarak sadece büyüyor. Faizleriyle birlikte yaklaşık 90 milyona yaklaştı bilginiz olsun.
Müdürler operasyonu gösterdi ki eldeki yapıdan bir şey olmayınca yer değiştirerek çözüm üretmeye çalışıyorlar ama bu işler böyle yapılmaz. Adamın birikimi olsa zaten önce ki yerde başarılı olurdu. Adam düz bir yapı da bundan pro aktif bir yönetici çıkaramazsın. O zaman yeni bir örgütlenme modeliyle, yeni bir yapı oluşturmalısın. Tabi becerin varsa! Yoksa vay Söke’nin haline.
Bütçe deki bir başka kara delik LİMA A.Ş. Burada sadece hizmet alımı olarak 30 milyon TL görülüyor ama diğer hizmet alımları için ödenecek rakam içinde gizlenmiş. Buradan Belediye yönetimine ve meclis üyelerine sesleniyorum. Limanın hesaplarını şeffaf hale getirip bunları kamuoyuyla paylaşmadığınız sürece bu yapı ile ilgili şüpheler artarak devam edecektir. Bakın 17 bin TL ikramiye ödentileri var, 11 bin TL ikramiye ödentileri var, 6 TL ikramiye ödentileri  var diye söylentiler kamuoyunda konuşuluyor. Bu ikramiyeler kimlere ödenmiştir ve gerekçeleri nedir?  Mal alımları ve personel alımlarıyla ilgili dedikodular ayyuka çıkmıştır. Yönetim kurulu üyelerinin maaşları bile (spor toto) konusu olmuştur. Tüm bunlar belediye meclis üyelerinden bile gizlendiğine göre durum vahimdir.
Kısacası bu bütçe den ve bu yönetimden 2021 yılı içinde bir şeyler beklemek Söke halkı için hayaldir.
Parti yönetimi  buna müdahale etmeli ve bu yapının düzene girmesi için çaba göstermelidir. Yoksa bu enkazın altında onlarda kalacaklardır. Meclis üyeleri de daha sorgulayıcı olup ellerini taşın altına koymalıdırlar. Yetkimiz yok diyemezler, ellerinde ki yetki yönetimi hizaya sokmaya yeter. Saygılarımla…

 

Bu makale 654 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz