söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiNE OLACAK SÖKE'NİN HALİ


TURGUT TÜRKOĞLU

 

NE OLACAK SÖKE’NİN HALİ

 

Son günlerde karşılaştığımız ilginç cümlelerden biri bu oldu. Sık sık çarşı da Pazar da konuştuğumuz yurttaşların çoğu bu kelimeyi kullanıyor. Ben de yaptığınızı çekeceksiniz diyorum. Ama sıkıntı onlarla beraber bende bu sıkıntıları çekiyorum. Yıllardır söylerim bilirsiniz “ACEMİ SİYASETÇİDEN VE ACEMİ İDARECİDEN KORKARIM”

Serseri mayın misali nerede ne yapacakları belli olmaz, nerede ne karar vereceklerini kestiremezsiniz. Çünkü algılamaları oluşmadığı için anlık davranır, iç güdüleriyle hareket ederler. Uzun vadeli  programları ve bakış açıları yoktur. Analitik düşünme biçiminden yoksundurlar. Okumuş olmaları bir şeyi değiştirmez, tek düze yaşamın sıradan parçalarıdırlar.

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir belediye başkanı  Söke’yi ziyarette üç projenin yapılabileceğini ve bunları üstleneceklerini  söyledi. Yapar yapmaz bu onun problemi olur. Ama bu süreç böyle yönetilemez . Büyükşehir acemice davrandı ama, İlçe belediye başkanı süreci başka yere götürdü. 

Önceki gün pazarcı esnafını toplayan belediye başkanı  onların istekleri doğrultusunda karar alacaklarını söyleyince Söke bu projeleri de kaybetmiş oldu. Burada ki yanlış nedir biliyor musunuz ? Katılımcı demokrasiyi uygulamak istiyorsanız 600 pazarcının dediğini dinlersiniz ama işin diğer paydaşı olan 120.000 yurttaşa da dönüp sorarsınız. Kaldı ki pazarcı kiracıdır , mal sahibi SÖKE HALKI’dır. Demokrasi azınlığın çoğunluğa tahakkümü değildir. Katılımcı demokrasi tüm paydaşların katılımını gerektirir. Acemi siyasetçilere birinin demokrasi dersi vermesi gerekir.

Çarşamba pazarının olduğu alan 12.000 m2 lik bir alandır. Kent merkezini garajın olduğu yere aldığınızda da bugün ki mevcut yapıda da bu alan otopark için uygun alandır. Kaldı ki bu otoparklar afet anlarında özellikle depremler de sığınak olarak kullanılırlar. Böyle merkezi bir noktada 2 kat yer altı otoparkı ve 2 kat yer üstü otoparkı avam proje hazırlanıp halkın önüne konsa ve gerekliliği anlatılsa inanın yüzde seksen  ler de kabul görür. Bu projenin maliyeti yaklaşık 36 milyon gibi olsa da 1 yıl sonra proje bittiğin de Pazar da ki esnaf sayısı doğal olarak iki katına çıkar. Ayrıca her  kat 300 araçlık otopark olarak hizmet verir ve önemli gelir kaynağı oluşturur.

Zirai donatım depolarının orası ise 2 parsele bölündüğünde arkada ki tarihi alan problemi ortadan kalkar. Altını komple 2 kat otopark yaptığınızda toplamda 270 araç sığdırabilirsiniz. Arka tarafı iki katlı kültür merkezi , ön tarafı beş katlı alışveriş merkezi yapabilir ve burada 60 civarında 60 m2 lik işyeri sahibi olabilirsiniz. Lima yı da en üst kata taşıyın ve maksimum gelir elde edin. Ama bunları avam projelerle halka anlatırsanız onay alırsınız. Burada oluşacak 34.000 m2 inşaatın maliyeti yaklaşık 32 milyon TL’dir.

Garaj için en uygun alan bana göre HEXEGON firmasına tahsis edilen çöp atık tesisleri için verilen alandır. Buranın 50 bin m2 olması ve gelecekte buradan çevre yolu geçecek olması  bu yeri cazip hale getiriyor. 20 bin m2 kapalı alan ve 30 bin m2 açık alan olmak üzere bu alan ideal bir yer olarak duruyor. Ama diğer yerlerde avam projeler hazırlanıp halkın önüne konabilir. Böyle bir projenin yaklaşık maliyeti de 30 milyon civarındadır. Tüm bunlar halkın yararına olacak işlerdir. Birbirlerinin üzerine atıp bu projelerde kurtulamazsınız. Derdiniz başta zirai donatımın orası olmak üzere , şantiyenin olduğu 46 dönümlük alanı da satmaksa orada SÖKE halkı size dur diyecektir.  Bu arada acemi siyasetçilerin üsluplarına dikkat etmelerinde yarar vardır. Projelerle ilgili düşüncelerini söyleyen yurttaşlara “DENSİZ, HAİN” gibi ifadeler kullanamaz. Seversin sevmezsin ama karşın da ki nihayetinde İNSAN ‘dır. Biraz edep yahu.  

Saygılarımla… 

 

Bu makale 619 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz