söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSÖKE‘DE YENİ DÖNEM


TURGUT  TÜRKOĞLU

 

SÖKE‘DE YENİ DÖNEM

 

Yerel yönetimin son dönem de vurdum duymaz tavırları ve bilgisizce sürdürdüğü çalışmalar neticesinde içinden çıkılmaz bir hal aldı. Elbette imar plan çalışmalarından söz ediyorum. Yetkililer yanlarına giden yurttaşlara şimdi de Büyükşehir belediyesinin 1 / 5.000 planları yaptığını ve bundan dolayı geriye dönüş olamayacağını, dolayısıyla bu GARABET PLAN UYGULAMASININ devam edeceğini söylemekteler. Kardeşim bunlar siyasi kararlardır, topu Büyükşehir belediyesine atacağınıza toplayın meclisi geçmişte alınan bu yanlış kararı kaldırın ve 2006 yılında yapılan Nazım İmar Planına geri dönme kararını alın. Başından beri söylediğimiz budur. Altı yıldır mağdur olan bu insanların tedirginlikleri de ortadan kalkmış olsun. Büyükşehir Meclis üyelerimize de büyük görev düşmekte. Bu konunun detaylarıyla büyükşehir  bürokratlarıyla konuşup, konunun paydaşlarının da görüşlerini alarak Başkan’a durumu aktarmalarını bekliyorum. İlk iş olarak da Ekim ayı meclis toplantısında bu konunun karara bağlanması için adım atılmalıdır.

Bir diğer konumuz geçtiğimiz hafta ciğerlerimizi yakan yangındı. Bu yaraların derhal sarılması gerekiyor. Bunun için genel iktidarın ve yerel yönetimin birlikte çalışarak bu yanan yerlerin bir an önce ağaçlandırma çalışmalarına başlanıp bu habitatın yeniden canlanmasını sağlamak gerekir. Bu alanın tamamının yeniden planlanması yapılırken sulama ve yangın  söndürme göleti mutlaka yapılmalıdır. Taş ocakları ve fabrika baca gazlarından dolayı yağış rejimi değişen bölgenin bir de bu yangın neticesinde yağış rejimine maruz kalması büyük felakete yol açar. Çevreye duyarlı tüm yurttaşların bu konuya sahip çıkmasını bekliyorum. Bizler için çevre demek ;

TOPRAĞA SAHİP ÇIKMAK

SU KAYNAKLARINA SAHİP ÇIKMAK 

ORMANA SAHİP ÇIKMAK

DOĞAYA SAHİP ÇIKMAK

YEREL TOHUMA SAHİP ÇIKMAK,  demektir.    

Büyükşehir Belediyesinin kente yapacağı yatırımlarla ilgili bilgiler verilmeye başlandı. Burada bir takım bilgi kirlilikleri olsa da henüz olay sıcak iken çözüm bulunmasında sıkıntı olmaz. Örneğin bu yatırımın boyutları, yerin durumu, kullanım hakkı gibi konularda konuşulması gereken durumlar vardır. Asıl sorun bu iş parça başımı gidecek , yoksa bir bütün olarak planlanıp daha sonra parçalar birleşip bir bütün mü ortaya çıkacak ? Kent merkezi planlanmadan, garaj yeri çözümlenmeden bir otopark yapalım demek kent yönetimini ve planlamasını bilmiyorsunuz demektir. O nedenle bu gibi konular ince hesaplanıp toplumun önüne öyle çıkmakta yarar vardır. 

Belediye başkanlarının yaşadıkları mahallelere  yerel yönetimin olanaklarını yağdırmalarını anlamakta zorlanıyorum. Bu mantık bir önce ki dönem başladı ve bu dönemde devam ediyor. Yaşanılan sitenin etrafına kaynakları hoyratça aktarmak çok ayıp bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım bu dönemde kendini gösteriyor. Bu konuda hizmet alamayan mahalleler varken kendi evlerinin olduğu yerlere yatırım yaptırmak adalete, vicdana sığmaz. Bu nüfuz kullanımını yurttaşların takdirine bırakıyorum.  Bu da böyle biline  …   SAYGILARIMLA. 

 

 

Bu makale 358 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz