söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiSAMİMİYET


İbrahim Özgezici’nin kaleminden

 

SAMİMİYET

 

Muhtardan azasına, belediye meclis üyesinden belediye başkanına kadar herkes seçmene vaatlerde bulunarak bugün bulundukları makama seçilirler. Seçme ve seçilme hakkına sahip her vatandaşın en doğal hakkı olan seçimlerden galip olarak ayrılır, görevlerinin başına geçerler.

Peki sonra ne olur? Genellikle seçim vaatleri unutulur, seçim öncesi gülen yüzler, sabah akşam verilen selamlar hızla ortadan kaybolur.

Vatandaş da verilen sözlerin yerine getirilmesini bekler durur. Makamların ardına kadar açık denilen kapıları yavaş yavaş kapanır. Vatandaş derdini anlatacak yer arar durur. 

Bu durum bugünün durumu değildir. Söke özelinde hep yaşanmıştır. Söke “Köy Azmanı” diye tabir edilen şehir kimliğinden bir türlü kurtulamamıştır. Hatta gün geçtikçe daha büyük bir köy azmanına dönüşmüştür.

Şehirde birkaç ana cadde, iki meydan, üç büyük park, bir otogar, kapalı pazar adı altında, etrafı çevrili, sadece üstü kapalı birkaç pazaryeri, her iki ucunda birer outlet. Peki başka? Bunlara Bedesteni mi ilave edeceksiniz? Latmos Çarşıyı mı? Hayal Kahramanları Parkını mı? Söke Çayını mı?..

Eski Sökeliler bilirler. Eskiden Bedestenin olduğu yerde bulunan “kasaplar içi” denen o yeri. O küçücük yer bugünkü bedestenden on kat daha hareketliydi. İçinde peynircisinden, turşucusuna, kasabına kadar bir avuç esnaf hizmet verirdi.

Söke tüm enerjisini outletlere, şehir içindeki zincir marketlere kaptırdı. Kendi enerjisini, gücünü, ekonomisini toparlayacağı yeni çekim merkezleri oluşturamadı.

21. yüzyılda, Ege’nin en merkezi yerinde konuştuğumuz, tartıştığımız, talep ettiğimiz şeylere bakar mısınız? “Otopark”, “Söke Çayı”, “Fakülte”, “Kaldırım”, “Pazaryeri”, “Kentsel Dönüşüm”, “Mezbaha”.. Onlarca yıl önce tamamlamamız gereken şeyleri ya eksik yapmışız, ya yarım bırakmışız, ya da yıkmış yerine yenisini yapmamışız.

Sökeli işin kolayına kaçmayı her zaman başarmış. Zaten bugün Söke’de eski Sökeliler sadece bir avuç kaldılar. Onların da şehir için söz hakları yok. Söke “bananeci” Sökeliler tarafından bugünkü köy azmanı kimliğini koruyor. Kendi sorunlarının hiçbirine sahip çıkmıyorlar. Çıkıyor-muş gibi yapıyorlar.

Çarşıda, pazarda karşılaştığımız esnaf yana yakıla kapısının önündeki sorundan, Söke’nin kırk farklı sorununa daldan dala atlayıp, yakınırken, ertesi gün muhtarla, azayla, belediye başkanıyla, ya da belediye meclis üyesiyle kahkahalar atıp, seni beni çekiştiriyor.

Kendi sorunlarının çözümü için samimi olmayan insanlara tavsiyem; bir zahmet bize saatlerce anlattığınız sorunları, gelen muhtara, azaya, belediye başkanına, meclis üyesine anlatın.

Arz talep dengesi diye bir şey vardır. Talep etmezseniz, yakınmaya devam edersiniz. Söke için kütüphane talep ederseniz, kütüphaneye kavuşursunuz. Cafe talep ederseniz de cafeye sahip olursunuz.

Söke’nin çevresi hızla büyürken, ekonomilerini büyütürken, Söke’nin dedikoduyla, boş vermişlikle, bananecilikle kaybedecek zamanı yok.

Söke kendi ekonomisini büyütmek için çalışmalıdır. Kendisini, ürettiklerini tanıtmalı, pazar payını artırmalıdır. Bu tarım da olur, turizm de, sanayi de. Hepsi bir arada da.

Söke’nin günü kurtaracak çözümlere değil, gelecek on yıllara hizmet edecek projelere ihtiyacı var.

Söke’nin ihtiyacı olan şey “Samimiyet” eğer insanlar herhangi bir proje ortaya konduğunda samimi olur, olumlu eleştiriler getirir, O projenin Söke’ye kazandırılması için çaba gösterirlerse sorunlar birer birer çözülür.

Yoksa yirmi yıl sonra da Söke’nin gündemi “Otopark”, “Söke Çayı”, “Fakülte”, “Kaldırım”, “Pazaryeri”, “Kentsel Dönüşüm”, “Mezbaha”.. olur.

 

SÖKE İÇİN MÜJDELER GELDİ

 

Bu yazı baskıya girerken Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Söke’de Belediye Başkanı Levent Tuncel ile bir araya gelerek Söke’nin sorunlarının çözümü için gereken adımların hızla atılacağı yönünde müjdeler verdiler. Başta Otopark, Otogar, Pazaryeri olmak üzere diğer çözüm bekleyen konular için de işbirliği içinde çalışacaklarını açıkladılar. 

Umarım Söke için daha çok geç kalınmadan, doğru lokasyonlarda, doğru projelerle kaybedilen zaman telafi edilir. Söke köy azmanı olmaktan hızla kurtulur, modern bir çehreye kavuşur.

 

Bu makale 884 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz