söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiOTOPARK ÖNCELİĞİMİZ OLMALI


OTOPARK ÖNCELİĞİMİZ OLMALI

 

Anketler de yapılıyor ama aslında Söke’nin sorunlarını belirlemek için ankete de gerek yok. Bu kentte yaşayan herkes bu sorunları biliyor ve sürekli olarak da dile getiriyorlar. Bu kentin yıllarca plansız büyümeden kaynaklanan çarpık kentleşme sorunu var. Bunun sonucunda  en büyük sorun olarak  da karşımıza trafik çıkıyor. Yolların yetersizliği bir yana bir de buraları otopark olarak kullanılınca durum Sökeliler için çekilmez bir hal alıyor.

Kim sokmuşsa sokmuş; Belediye Başkanımızın aklına “Gençlik Merkezi” diye bir düşünceyi sokmuşlar. Tahminime göre bu fikir genç danışmanlardan çıkmıştır. Başkan da her halde gençlerin önerilerine itibar ederse gençleşeceğini düşündü. Orta yaşın üstündekilerde zaman zaman böyle duygusallıklar yaşanır.  Bu nedenle de bu gençlik merkezi düşüncesine sıkı sıkıya sarıldığını düşünüyorum.

Aslında belli mekanlarda vakit geçirmek yerine kentin tamamını dolaşsa, vatandaşla konuşsa bazı şeyleri birinci ağızlardan duyma imkanı olacaktır. Hangi Sökeliye sorarsanız sorun, bu kentin öncelikli sorunu olarak “trafik” diyeceklerdir. Öncelikli ihtiyaç da otopark…

***

Bildiğim kadarıyla otopark işi Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda ve Özlem Hanım da Söke’ye bir otopark yaptırmak istiyor. Ne kadar garip değil mi? Aydın’daki Büyükşehir Belediye Başkanı Söke’nin öncelikli sorununu görmüş ve Söke’ye otopark yapma niyetini ortaya koymuşken bizim başkanın önceliği gençlik merkezi.

Sayın Başkan, bırakınız o işi Yavuz Vekilimiz çözsün. Kendisinin Ankara’da sorun özücü olduğu iddia edilmiyor mu? Hazır sizinle de kankalık ilişkisi içindesiniz. Rica ediverin, hükümet bu işe el atsın. Siz Büyükşehirden gelen bu güzel haberi ve niyeti değerlendirin. Otoparkı onlar yapacaklar ama yeri de siz önereceksiniz. Bu yer Sökelilerin kabul edebileceği, götürüp araçlarını park edecekleri bir yer olmalı. Kıyıda, kenarda yapılacak bir otopark boşa harcanmış para anlamına gelecektir. Eğer öyle bir yere yapılacaksa hiç yapılmasın daha iyi.

Otopark yeri kentin merkezinde ve trafiğin yoğun olduğu bir alana yapılmalıdır. Bence Zirai Donatım depolarının olduğu alan bu iş için idealdir. Daha önce çeşitli kesimlerce dile getirilen bir proje burada rahatça uygulanabilir.

Bodrum iki kat otopark olarak düzenlenir ve yer üstüne inşa edilecek üç katın ikisi değişik amaçlar için kullanılırken en üst kat da yeme içme mekanları ve belki bir konferans salonu olarak değerlendirilebilir

Eğer başkan Tuncel, bu projeye olumlu bakar da yer tahsisini yaparsa bu durum Söke’nin kalbi gibi  olan İstasyon Caddesi düzenlemesini de zorunlu kılacak ve Başkan Çerçioğlu mutlaka bu caddeyi de öncelikleri arasına alacaktır. 

***

Duydum ki, AKP İlçe Teşkilatı da ellerinde bir otopark projesiyle basın ziyaretretleri yapıyorlarmış. O proje de pazar yerine aynı şekilde katlı bir otopark yapılmasını öneriyormuş.

Pazaryeri de fena değil, ama Zirai Donatım alanı çok daha uygun. Sonra altı üstü bir otopark projesi için elin Fransızına neden ihtiyaç duyuyoruz ki? Bir taraftan “Avrupa bizi kıskanıyor” diye havalara girerken koskoca Türkiye’de bir otopark projesi çizecek eleman yetiştirmediysek o havalar boşuna demektir. Bazı konularda daha tutucu olmamız gerekir. Aksi  halde elin Fransız’ı kalkar senin Cumhurbaşkanına bile hakaret eder.

 

Bu makale 727 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz