söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiKÜLLİYEYE BİR-İKİ…


KÜLLİYEYE BİR-İKİ…

 

Devletle siyaseti birbirinden ayırmak gerekir. Bakınız, bazı kurumlar bu ülkenin ortak değerleridirler. Cumhurbaşkanı partili olabilir, ama cumhurun başıdır ve milletimizin tamamını temsil eder.  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ise milletin malıdır. Partili Cumhurbaşkanının orada ikamet ediyor olması o mekanı parti bürosu ya da partinin herhangi bir siyaset yapma alanı haline getirmez.

***

Bu kısa peşrevi  yapma nedenim sosyal medyada paylaşılan bir haberden kaynaklanıyor. Haberi Sözcü gazetesinden  İsmail Akduman yapmış. Aynı haber Yeniçağ Gazetesinde de yer almış. Başlık aynen şöyle:

“AKP’ye üye olana Saray’da bir gün geçirme vaadi: Böyle kampanya görülmedi.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi olan Rize’nin Çayeli İlçesinde AKP teşkilatı üye sayısını arttırmak için ilginç bir yöntem seçmiş. AKP yönetimi düzenlenen kampanyayı yerel basına verilen ilanlarla da duyurmuş.

“Seninle daha güçlüyüz” sloganıyla başlatılan kampanya ile ilçe halkı AKP’ye üye olmaya davet edilirken “Üye olun, külliyede bir gün geçirme fırsatı yakalayın” şeklinde vaatlerde bulunulmuş.

***

Ben böyle kampanyalara sıcak bakmam. Saray kamu malıdır ve orada devlet işleri görülür. Turistik gezi alanı değildir. Orada çalışanlar da kamu görevlileridirler. Devletin kendilerine vermiş olduğu görevleri yapmakla yükümlü  bu insanlara misafir ağırlatmak bana çok doğru gelmiyor.

Ne işleri  var külliyede? Bir partiye üye olmak ne diye devletin kalbine ziyaret hakkı tanısın? Bir başka şekilde sorayım; devlete hizmet ederek emekli olmuş olan benim gibilerin götürülmediği bir yere sırf partiye üye olsunlar diye bazı insanları taşımak ne kadar doğru ve ne kadar adildir?

***

Başka sorular da var elbette.

O seyahatin masraflarını kim üstlenecektir? Partinin ilçe teşkilatı mı, bazı hali vakti  yerinde olan partililer mi, yoksa genel merkez mi?

Külliyede kendilerine hangi ikramlar yapılacaktır? Bu ikramları kim üstlenecektir?

Sevgili okuyucu, bu türlü kampanyalar bana sanki  siyasi rüşvetlermiş gibi geliyor. Bir kimse bir partinin ülke sorunlarına bakış açısını, yönetim kadrosunu beğenir ve o parti çalışmalarına destek vermek isterse gider kaydolur. Bunun için de bir talepte bulunmaz. Çünkü bu iş böyle başlarsa yarın büyür gider. 

Yayınlanan ilanlarda üye olma şartları ve de üye olamama şartları da yer alıyor. Tabi bir de Reisimizin resimleri.

Ben bu kampanyayı beğenmedim,  beğenenlere de bir lafım yok.

 

Bu makale 547 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz