söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesi



GÜNDÜZ BAKIM EVİNİN SORUMLUSU KİM OLACAK?


GÜNDÜZ BAKIM EVİNİN SORUMLUSU KİM OLACAK?

 

Geçtiğimiz günlerde yazmıştım; Söke kaymakamlık konutu İl Özel İdaresi tarafından Söke’nin köylerine hizmet götürülmesi için ayrılan paralar kullanılarak yapılmıştı. Yani bizim köylülerimiz kendilerine ait olan kaynaklarla devletin kaymakamına bir konut yapıp bir de makam arabası alıvermişler, buna karşılık kendileri yollarını yaptıramamış, sularını getirtememişti. Bu durumda hiç değilse eski  kaymakamlık konutunun Söke’de bir kamu yararına çalışan derneğe tahsisi, ya da çocuk ve gençlerin gelişimi için yola çıkmış sivil toplum örgütlerine tahsisi uygun olmaz mıydı?

6-7 sene boş kaldı. Valilik makamı taleplere olumlu bakmadı. Sonra tam da Aydın’da vali, Söke’de kaymakam değişikliği yaşanan bir dönemde bina daha önce Söke’de pek de adını duymadığımız AYMELEK isimli bir derneğe tahsis edildi. AYMELEK burayı yaşlılar için gündüz bakım evi yapacakmış. Tabelasını da asmış. 

Bir yazımda o tabelanın fotoğrafını da paylaşmıştım. Tabeladan çok eski  tarihlerden kalma yazıtlara benziyor. İçinde Söke Kaymakamlığı var, Söke Hilmi Fırat Huzurevi  var, eh, Aymelek de var elbette…

Sevgili okuyucu bir kuruluşu tanıtmak için kapısına tabela astıysanız o tabelada yer alan kurum ve kuruluşların o mekanda yetki,  görev ve sorumlulukları var demektir. İşte benim merakım da burada başlıyor.

Binanın amaca uygun olup olmadığını ayrıca tartışırız da burada adı geçen,  yani  tabelada ismi olan kurumların bu işte yetki ve sorumlulukları ne kadardır? Ast-üst ilişkileri nasıl işleyecektir? Dernek bu işin neresinde ve ne kadar yer alacaktır?

Onlar da Aydın’dan buraya sırf tabelada isimleri yer alsın diye gelmediler her halde.

Bu yaşlı gündüz bakımevi Söke Hilmi Fırat Huzurevine mi bağlı olacaktır? Yani huzurevinin denetim ve yönetiminde, Aymelek gönüllülerinin de katkı verdiği bir yer mi olacaktır? Eğer böyleyse burası bir devlet kuruluşu sayılır ve huzurevine bağlı olarak buraya bir yönetici atanması gerekir. Ama sanırım buraya yöneticiyi Aymelek atamış.

Bu türlü mekanlarda denetim esastır. Bu gündüz bakım evini  kim denetleyecektir? Devletin müfettişleri mi, yoksa sadece dernekler masası mı?

***

Eğer burada asıl yetki  ve sorumluluk Aymelek isimli derneğe verildiyse tabelada devletin kurumları neden yer alıyor?

Huzurevinden gönderilen personel boya badana gibi işleri yaptı. Bu uygulama normal midir? 

Sevgili okuyucu,  sanırım şu anda bütün dünyayı tehdit eden, ülkemizde de etkileri  yoğun bir şekilde hissedilen covit 19 salgını nedeniyle bu iş yavaşlatılmış olarak görülüyor. Çünkü  bu oluşumda görülen sorumluluk karmaşası pandemi  nedeniyle yaşanabilecek bir olumsuzlukta  sorumluluk üstlenmiş olanlara sıkıntı yaratabilir. Salgının atlatılmasından sonra bu iş gündemde daha fazla yer alacaktır. Bana göre yanlış tahsis hem binayı atıl hale getirmiştir, hem de bazı kurumlarda sıkıntıya neden olmuştur.

Eğer imkansız değilse, keşke bu karar yeniden gözden geçirilse…

 

Bu makale 766 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz