söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiMÜLK SATMAK ALIŞKANLIK MI OLDU?


MÜLK SATMAK ALIŞKANLIK MI OLDU?

 

Yazılarımda genellikle önceliklerin doğru tespit edilmesine ve kaynakların verimli kullanılmasına vurgu yaparım. Hatta bazen bu konuyu o kadar sık dile getiririm ki, sabrınızı zorladığımı bile düşündüğüm oluyor.

Bunların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle bizim gibi kaynakları sınırlı olan ülkelerde bu konu daha fazla önem arz eder.

Söke, kaynakları sınırlı bir ilçedir. Çözülecek de pek çok sorunu vardır. Kim sokmuşsa sokmuş, belediye başkanımızın aklına gençlik merkezi diye bir şey sokmuşlar… Geçen sene yapıyordu, güya bu 6 Eylül’de hizmete açılacaktı, inşaat başlamadı bile. İyi ki de öyle oldu. Maliyeti duyduğuma göre 22 milyon lira kadarmış. Söke’de böyle bir para yok.

Son yıllarda gerek hükümetimiz gerekse yerel yönetimlerimiz kaynak yaratmak için mülk satışına yöneldiler. Aslında çok kolay değil mi? Sat sat, harca…

Bir de sağda solda havanı at; “bizim kaynak sorunumuz yok. Paramız da var evvel Allah…”

***

Bilindiği gibi, Söke Belediye Meclisinden bazı mülklerin satışı için Belediye Başkanına yetki vermesi istendi. Doğal olarak bu madde görüşülmeden önce komisyona havale edildi. Önce komisyonda görüşülüp sonra meclise gelecek. Komisyon toplantılarında komisyon üyeleri özgürce düşüncelerini belirtir, tartışır ve hiç kimsenin etkisi altında kalmadan da oylarını verirler. Ama bu sefer öyle olmamış. Belediye Başkanı Sayın Levent Tuncel komisyon üyelerinden özellikle bir mülkün satışı için destek istemiş.

Yer SİBAŞ isimli işletmenin yanında. 98 dönümlük araziyi satarak sözünü ettiğimiz gençlik merkezine kaynak oluşturacakmış. 

Sevgili okuyucu, söz konusu arazi şu anda Söke Belediyesinin sahip olduğu en kıymetli gayrimenkul diyebiliriz. TOKİ evlerinin yanında. Şu anda yedi yıllığına SİBAŞ’a kiralanmış durumda. Onlar da kira bedelini tıkır tıkır ödüyorlar. Yani ekmek istemiyor, su istemiyor. Üstüne düzenli olarak kira da getiriyor. Bu kıymette bir araziyi satıp da gençlik merkezi diye ne olacağı belirsiz hayallere gömmek yöneticilik midir?

***

Başkan kafaya koymuş, satacak… Bunun için komisyonda bulunan üyelere telkinde bulunmayı dahi göze alıyor. Komisyon üyelerine buranın müşterisi hazır diyebilecek kadar gözü karartmış. 

Adı, geçtiğimiz aylarda İmar yolsuzluğunda geçen Belediye Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli’nin de Başkan Tuncel’den kalır yanı olmadığı görülüyor. Söke’de özel bir hastanenin yanındaki araziyi satış listesinden çıkaran komisyon üyelerine “bunun müşterisi hazırdı” dediği iddia ediliyor. Komisyon üyelerinin rahatsızlığı her yerde konuşuluyor. Yerli’nin hakkında basında yazılanların dumanı tüterken bu işlere de adının karışması kafalarda soru işareti bırakıyor. 

***

Tuncel, ısrarla satışını istediği yere kendince müşteri de bulmuş. SİBAŞ’ın bu yere 18 milyon lira verdiğini söylüyormuş. Üstünü hangi parayla tamamlayacak, merak ediyorum. Galiba başka mülkler de satacak.

Komisyon üyelerinin ve meclis üyelerinin üzerinde Söke halkının sorumluluğu var. “Ben gençlik merkezi yapacağım ama şurada 98 dönüm yer satıp üzerine bu kadar yer satıp yapacağım” diye Söke halkının karşısına çıkmadı. Ayrıca tüm Büyükşehir belediyeleri ve devlet kurumaları pandemi döneminde mümkün olduğunca tasarruf tedbirine giderken bu acele nedendir?

***

Doğru olan;  o gençlik merkezinin gereğine çok inanıyorsa o yatırımı Söke Belediyesinden ayrılmayan yakın dostu  AK Parti Milletvekili Sayın Metin Yavuz’a söyleyip merkezi hükümete yaptırmak olmalıdır. 

Biliyorsunuz; Tuncel ve Yerli bir otomobil firmasının Aydın’a yapacağı yatırımın AK Parti hükümeti tarafından Manisa’ya alınması karşısında sessiz kalmışlardı. Millet ittifakının tüm belediye başkanları açıklama yaparken Tuncel, Metin Yavuz ile olan ilişkileri zarar görmesin diye açıklamada bulunmamıştı. 

***

Ülkenin içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde bu kentin daha acil sorunları için çaba göstermelidir. Sanırım gelir gelmez yaptığı ilk icraat da yine mülk satmak olmuştu. O zaman çimento fabrikasına bir arazi satmıştı. Başkan bu işi alışkanlık haline getirirse hizmet süresinin sonunda elimizde bir şey kalmayacak.

Meclis üyeleri lütfen bu kentin varlıklarına sahip çıksınlar. Onların da vebali vardır. Yarın evlatları onlardan hesap sorarlar. Böyle büyük arazilerin satışlarında el kaldıranlar sonra halka bunun hesabını veremezler.

 

Bu makale 929 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz