söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBÜYÜKŞEHİR YARARLI MI?


BÜYÜKŞEHİR YARARLI MI?

 

Daha yasa çıkarken bunun tartışmaları başladı. Biz bile burada, yerel televizyonumuzda o günün parti temsilcileri olarak üç partiden birer İl Genel Meclisi Üyesini konuk ederek bu konuyu tartışmalarını sağlamıştık. 

O günkü konuşmalar orada kaldı. Aradan yaklaşık altı yıl geçti. Artık bu uygulamanın yararlarını ve de eksiklerini yaşayarak görmüş bulunuyoruz.

Geçen hafta Efeler’de genç bir kardeşimizle tanıştım. Kendisi Ak Parti sempatizanı olduğunu her sözüyle gösteriyor, özellikle de Reisimize övgüler düzüp dualar ediyordu. Bir ara laf Büyükşehir uygulamasına geldi. Bana bunu sordu. Bende soruyu yine kendisine yönelttim.

“Sen ne düşünüyorsun. Büyükşehir hizmetleri  sana göre iyi mi?..”

“Allah için söylemek gerekirse; yolu asfalt olmayan bir tek köy kalmadı…”

Bir de duyumunu aktardı.

“Ama artık oralardan da bizim vergilerden alınıyormuş…”

***

Sevgili okuyucu, bunlar önemli tespitler. Alınıyor dediği emlak vergisi ile katı atık parası olsa gerek, ama sanırım onların da alınması gelecek seçimlere kadar ertelendi. En azından ben öyle biliyorum. Ama bana göre alınmalı. Kentlerdeki vatandaş nasıl ki hizmete karşılık bedel ödüyorsa kırsalda yaşayanlar da eğer hizmet alıyorlarsa karşılığını ödemeli.

***

Hizmet meselesine gelince…

Öncelikle Büyükşehir uygulaması öncesine bakmak gerekir. O zamanlar köylerin hali içler acısıymış. İl Özel İdaresi Bütçesinden kırsala ayrılan bütçenin harcanmasında ne yazık ki öncelikler doğru tespit edilmediğinden köylerimiz yol ve su gibi hizmetlerden mahrum bırakılmış.

Bu konuda en çarpıcı örneklerden biri Söke’de gerçekleştirilen uygulamadır. Söke’nin köylerine hizmet için İl Özel İdaresinden ilçemize ayrılan para bir sene kaymakamlığa makam aracı almaya ve de kaymakamlık konutu yapmaya harcanmıştı. O araç da, o konut da devletin malıdır ve de merkezi hükümet tarafından kendi bütçe imkanları kullanılarak yapılmalıydı. Bakınız, kaymakamlarımız uzun süredir yeni konutta oturuyorlar ama eskisi ilçeye hizmet için kullanılacağına yıllardır atıl olarak tutuldu. Şimdi de güya Aydın’dan bir derneğe tahsis edilmiş. Onların da tabelalarına bakarsak ne yapacakları belli değil.

Halbuki konuta ve araca harcanan paralar Söke köylerine yol ve su hizmeti için harcanmalıydı.

***

Yine bir başka yıl da Söke’ye ayrılan kaynak ovamıza elektrik hattı getirmek için harcanmıştı. Bu hizmeti eleştirmiyorum, ancak kullanılan kaynakların başka yerden kesildiğini, köylerde yaşayan yurttaşlarımızın haklarının gasp edildiğini düşünüyorum. O para Söke’nin köyleri için harcanmalıydı.

Büyükşehir yasası uygulamaya geçince köylerin büyük bölümü yollarına kavuştu. Suları akmaya başladı. Mezarlıkları, köy meydanları düzenlendi.

Buralarda hem büyükşehir belediyesi, hem de ilçe belediyeleri hizmet üretmeye çalıştılar. Kırsal mahallelerde yaşayan yurttaşlarımız da gerçek anlamda hizmetle tanıştılar. 

Burada çok büyük bir il olan ve kırsal mahallelerinin büyük bölümü dağlık arazide yer alan Aydın’da köylere hizmet götürmek kolay değildir. Aydın Büyükşehir Belediyesi çok çabuk örgütlenerek  bu sürecin sıkıntısız aşılmasını sağlamıştır.

 

Bu makale 718 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz