söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiANADOLU'YU  KUCAKLAYAN ŞAİR FEYZİ  HALICI' YI ANIYORUZ (3)


ANADOLU'YU  KUCAKLAYAN ŞAİR FEYZİ  HALICI' YI ANIYORUZ (3)

 

Sırası gelmişken usta şair Feyzi Halıcı’nın bana vefatından önce imzalı olarak armağan ettiği  “Dörtlemeler” adlı kitabından birkaç örnek sunalım:

Hayri, şerri, bileceksin, uyuma!

Gözyaşını sileceksin uyuma,

Yaşamanın zevkini bil dünyada,

Nasıl olsa öleceksin, uyuma.

 

SENSİN

Kemer kemer gönlüme kement sensin,

Bir sevgiye göze sensin, bent sensin,

Ayrılığa son veriyor şarkılar,

Dillerde tapşıran nihavent sensin. 

 

AŞK YOLU

Bunu böyle söylemiş ecdat, ata,

Dağlar vücut bulmaz taş ata ata,

Bir huzurlu sona varmak dilersen,

Aşk yolunda binilmez rahvan ata…

 

MEVLANA

İster binik, ister yaya gidelim,

Aşk burcuna bengi-maya gidelim,

Düşle gerçek arasında, güzelim

Selçukya’ ya, Mevlana’ya gidelim.

 

ÖĞÜT

Sazı, sözü eldekini unutma!

Kul hakkıyla, haksız kini unutma!

Muştula Hak rızasıyla her kulu,

Biçilmedik gök ekini unutma!

 

ANADOLU’MSUN

Benimsin yâr, kanadımsın, kolumsun,

Mutluluğa çıkan ipek yolu’msun,

İstanbul’um, İzmir’im, Ankara’msın,

Bil ki baştan başa Anadolu’msun…

 

BENGİSU

Çığ gibi gönlümün eskimeyen, bir yerinden,

Tatlıses öylesine geliyor, derinden.

Çektin aldın beni ayrılığın kederinden,

Bengi-Suyu içmek istiyorum, ellerinden…(2)

 

Bunlar Feyzi Halıcı’nın içten gelen dörtlemeleridir. Feyzi Halıcı’nın dili arı, duru Türkçedir. Sözlerinde ağdalı sözcükler ve dikenli, yakası kirli kelimeler, cümleler bulamazsınız. Tek kelimeyle kullandığı dil yaşayan bir Türkçedir.  Araştırmacı yazar - şair Feyzi Halıcı yarım asırdan fazla  Türk Edebiyatına , Türk Kültürüne hizmet etmiştir. Yaklaşık 125 eserden fazla kitaba imza atmıştır.  O sadece şiir yazmamıştır, Şiirlerinin yanı sıra ilmi ve akademik makaleler de yazmış, Halk Bilimi ( folklor)  konusunda yurt içinde ve yurt dışında birçok bilimsel sempozyumlara katılarak Türkiye'nin tanıtılmasında da öncülük etmiştir. Bu açıdan da birçok ödüller de almıştır. Dörtlemeler’ in manevi gücü ve ilhamı kaynağı olan Yesevi Hz’lerinin öğütleri, ihlası, hal ve hareketi yansır. O Hacı Bektaş-ı  Veli’den,  Şeyh Lokmanı  Perende ve Yunus Emre, Hz. Mevlana gibi büyüklerimizden ilham almıştır. O Horasan erenlerinden, hem de gerçek anlamıyla bir alperendir… Ayrıca 1968 yılında Konya’yı temsil eden bir Senatör olarak da TBMM’de yer almıştı. Bu kadar sözden sonra bir de Çağrı’ya dönmek istiyorum.    

Çağrı Kültür Sanat Folklor Dergisi:

Bence Feyzi Halıcı’nın en büyük hizmetlerinden biri de Çağrı dergisidir. Çağrı’nın isim babası ünlü şairlerimizden Fazıl Hüsnü Dağlarca’dır.  Sevgili Dağlarca’yı de bu vesileyle rahmetle anmak isterim. (Bu güçlü ozanı 1974 Temmuz’unda Ankara’ da onunla bizzat bir araya gelmiş ve kucaklaşmıştık.) Çağrı’ya verilen isim bağlamında bunu bizzat Feyzi Halıcı’dan dinlemiştim. “Konya’da bir sanat ve kültür dergisini çıkarmak istediğimiz zaman, (1957), derginin adı ne olacak” dediğimde. Fazıl Hüsnü Dağlarca “ÇAĞRI olsun” demişti. İşte o günden bu yana Çağrı Dergisi yayınlanıyor. Feyzi Halıcı vefat ettiği zaman Çağrı Dergisi Yıl: 61 - sayı 696’yü ulaşmıştı. (Kasım 2017). Çağrı Kültür Sanat Folklor Dergisi hâlâ yayınına devam ediyor. Derginin hiç aksatmadan ve tökezlemeden değerli Feyzi Halıcı’nın  hayırlı evladı Sayın M. Emrehan Halıcı ve muhterem eşi- hayat arkadaşı Fatma Bahar Halıcı (Gökfiliz) yayınına devam ediyorlar. Ellerine, yüreklerine ve emeklerine  sağlık.  Bu büyük bir özveridir.  Sayın M. Emrehan Halıcı ve  Bahar Halıcı  kardeşlerimi  yürekten  tebrik ediyorum.  Bu vefa alkışlanmalıdır… Şu anda masamın üzerinde bulunan Çağrı Dergisi: Yıl:64, Sayı: 730, Eylül 2020. Bu sayıda yer alan şair ve yazarlarımız:  Feyzi HALICI,  Fatma Bahar HALICI (Gökfiliz), Öksüz Ozan: Ahmet YILDIRIM,  Prof. Dr. Gülhan SLEM, M. Halistin KUKUL, Prof. Dr. Tamilla ABBASHANLI, Aysen AKDEMİR, Mehmet Ali KALKAN, Nevin HALICI, Venüs BİLİSTER,  Faika SARP,  Prof. Dr. Nilgün ÇELEBİ, Abdülkadir GÜLER,  Hasan UKDEM, Ahmet ÖZDEMİR,  M. Güfran TAŞ,  Halenur KOR,  John KEATS, Sabir MUSTAFA gibi şairlerin, yazarların adları yer alıyor. Tabi bu durum bizi sevindiriyor.  Tüm emeği geçenlere selam olsun.  Çağrı’ ya eserleriyle emek verenlere, destek verenlere  daha nice başarı dolu yıllar diliyorum.

Sözü biraz fazla uzattım galiba, şair- araştırmacı yazar Feyzi Halıcı deyince kendimi tutamadım beni bağışlayınız aziz dostlarım. Feyzi Halıcı’nın tüm yaşamı. boyunca Türk Edebiyatına, Türk şiirine, Türk kültürüne, özellikle folklor  / Halk bilimine yarım asırdan fazla bir zaman dilimi içinde hizmet etmiştir. 64 yıldır yayınlanan ÇAĞRI DERGİSİ bunun en önemli bir göstergesidir. Çağrı ile birlikte Türk Edebiyatına adım atan dergilerin çoğu kapandı, gitti. Şair Feyzi Halıcı’nın vefatının 3. Yıldönümünde saygıyla ve rahmetle anıyor ve Çağrı’ya maddi ve manevi yönden emeği geçenlere selam saygılarımı sunuyorum. 

Hoş ve esen kalınız efendim…

 

1- Feyzi Halıcı, Şiirler – Dörtlemeler- Halıcı özel yayını-2005-Ankara  

2- a. g. eserden.

--------------------------                             

NOT: Van'da görevleri sırasında şehit olan kahraman askerimiz var. Anaların yürekleri ile birlikte bizim de yüreklerimiz yandı. Allah'ım bu acılar son olsun... Askerlerimize Allah’tan rahmet acılı  ailelerine başsağlığı diliyorum.

 

Bu makale 381 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz