söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBELEDİYENİN KARA DELİKLERİ


BELEDİYENİN KARA DELİKLERİ

                                                             

Geçtiğimiz günlerde Belediye başkanı  bir sivil toplum örgütü yemeğinde bir  açıklama yaptı. “Ben parti rozetimi çıkardım” Sonuç üç gün sonra meclis olağan toplantısı için gurup toplantısı yapılıyor. Yani bir lafı ederken önce kendin inanacaksın ki karşındakine inandırıcı gelsin. Son dönemlerde moda oldu bu söylem ama geçerliliği yok. Adama sorarlar seni leylekler mi getirdi o koltuğa diye. Bazı belediye başkanları ise seçildikleri Partinin bayrağından rahatsız olmuş gibi sadece Türk bayrağına sığınıyorlar. Kardeşim sıkıntınız varsa bu partiden aday olmayın. Gücünüz madem çok yüksek bağımsız aday olun biz de sizin efeliğinizi görelim. 

Toplantı konuşmasında yapılacak bir proje için 22 milyon bir bütçe olacağı söylenince birden kulak kesildim. Gençlik merkezi projesi için bu para, bu belediye tarafından bulunamaz bir para. (Ayrıca bu YENİKENT sevdası başka bir sıkıntı.) 8 milyon da Güneş Enerji Santral projesine lazım .  Ayrıca bu kadar yer varken mezarlık yerine bu projeyi  yapmak ne kadar sığ bir yaklaşım. Yarın mezarlıklar için yer aramaya çıkarsınız. Bakın yerel yönetimin olmazsa olmazı bazı işlemler vardır ki bunlara uymak zorunludur;  TAHAKKUK, TAHSİLAT, TASARRUF. Kısacası 125 milyon TL’lik 2020 yılı bütçesinin bunları başarabilme gücü sıfır dır.

Gurup toplantısına gelince 24 parsel daha yerin satışı için yapılan görüşmeler sonucunda Söke Belediyesi istediği yetkiyi önce belirle sonra iste yaklaşımı içinde aldı. Yani şımarık mirasyedi çocuk gibi satıp savmana izin yok dendi. Bu yerlerin durumu önümüzdeki   günlerde belli olacak ama bu satışlardan elde edilecek paralar BÜTÇE AÇIKLARINI kapatamaz. Bu 125 milyonluk bütçenin bana göre gerçekleşme oranı  % 60’lar da bile olsa büyük başarıdır. Bakın beyler Başta LİMA A.Ş. olmak üzere Söke Belediyesi’nin ciddi bir RESTORASYON PROJESİNE ihtiyaç vardır. Yaklaşık 30 milyonluk bütçesiyle LİMA A.Ş, KOCAMAN KARA BİR DELİKTİR. Bunun denetiminin meclis tarafından yapılması elzemdir. Buradaki alım satımlar, personel ilişkileri, yönetimin aldığı maaşlar, tek tek incelenmelidir. 

Bir diğer kara deliğimiz ise Kültür hizmetlerine bağlı Kurslar ve Semt Evleridir. Son dönemde iş yapmış olmak için açılan bu yerler bugün büyük bir kambur olarak ortada durmaktadır. İşlevselliğini yitirmiş bu yapı tasfiye edilmelidir. Buralardaki personel daha verimli olabilecekleri alanlara kaydırılmalı bu yerler daha verimli projeler için kullanılmalıdır. Ayrıca Özel kalem için ayrılan 5 milyonluk bütçe de tasarruf tedbirleri kapsamında değerlendirilmelidir. 11.5 Milyonluk Çiçek, Böcek işleri bütçesi gibi. Her personelin altındaki araba işleri ise genel hastalıklarımızdan birisi olarak duruyor.

Belediyenin devlete ait borçlarına gelince ise bu iş önümüzdeki günlerde çözülmezse daha büyük sıkıntılar olarak geri gelecektir. Devlet bir süre sonra gelirlerinize el koyduğunda sıkıntınız katlanarak büyüyecektir. Hiç iş yapamaz konuma gelinecektir. Bu borçlar için yapılandırma mutlaka yapılmalıdır.

Bakın bir yerel yöneticinin yapması gereken şeyler; ÖLÇMEK, DEĞERLENDİRMEK, GELİŞTİRMEK‘tir. Eğer bunları beceremiyorsanız o zaman bu işin üstesinden gelemezsiniz. Koca bir kente yazık etmiş olursunuz. Sadece gününüzü doldurup, maaşınızı alırsınız. Bu kentin elinde o kadar çok olanak var ki sadece sizler göremiyorsunuz , çünkü nereden bakıp nereyi göreceğinizi bilmiyorsunuz. 

Saygılarımla.

                   

 

Bu makale 343 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz