söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiANADOLU' YU KUCAKLAYAN ŞAİR FEYZİ  HALICI'YI ANIYORUZ (2)


ANADOLU' YU KUCAKLAYAN ŞAİR FEYZİ  HALICI'YI ANIYORUZ (2)

 

Geçen gün sanatçı dostlarımdan bana gelen mektuplarına bir göz gezdirdim.  Kimler yoktu ki bunlar arasında. İşte bir kaçını yazayım: Hisar dergisinin kurucusu ve sahibi Mehmet Çınarlı, şair İlhan Geçer,  Şair Gültekin Samanoğlu, Gazeteci yazar Ahmet Kabaklı, şair Cahit Külebi, Halil Soyuer, Şinasi Özdenoğlu, Eski Aydın Milletvekili M. Kemal Yılmaz, Mehmet Aydın, Bilgay Esemenli, Dr. Nurettin Özdemir, gazeteci ve yazar Dr. Tahir Kutsi Makal, Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Şair Ahmet Tufan Şentürk, Bahattin Karakoç, Avukat Nurettin Güler, Ordulu şair Vedat Güler (V. Güler, bana hep amcaoğlu” derdi), Kayserili Lâle Şairi Abdullah Satoğlu, M. Halistin Kukul,  kadın şairlerimizden Güzide Taranoğlu, Sevgi Balın Arısan,  İlkan San, Sadettin Kaplan, İbrahim Minnetoğlu, Muharrem Kubat, Âşık Yoksul Derviş, Zehra Pınarses, Asker şairlerimizden Enver Tunçalp,  Prof. Dr. Talat Sait Halman,  Murat Özmen, Sadık Necati Ok, Prof. Dr. İsa Kayacan, Prof. Dr. Sami Sakaoğlu, E. General şair Fazıl Bayraktar,  Prof. Dr. Tamilla Abbashanlı, Folklorcu Ahmet Özdemir, yazan, şair Ahmet Özer,  Hikâyeci Şevket Bulut, halk bilimci Nail Tan, Mehmet Turan Yarar, Hayrettin İvgin, Gürünlü Âşık Gülhani, Kadirli’den Aşk Halil Karabulut, Göktürk Mehmet Uytun gibi şair ve yazarların mektupları var arşivimde… Fırsat bulursan bu mektupları bir kitapta toplamayı düşünüyorum. Bunlar arasında şair- halk bilimci Feyzi Halıcı’nın da beş, altı mektupları vardır. Bu ismini yazdıklarımın bir kısmı bugün bazıları yok aramızda, onları da saygıyla, rahmetle anıyor, yaşayanlara Allah’tan sağlıklı ömürler diliyorum. Şimdi Feyzi Halıcı’nın 6 Ocak 1997 yılında bana el yazısıyla göndermiş olduğu değerli bulduğum mektubunu burada sizlerle paylaşmak istiyorum:

 

Türk Dil Kurumu

Üçüncü Uluslararası Türk Dili

Kurultayı-1996

                                             6 Ocak 1997

Sevgili Kardeşim

Abdülkadir Güler,

 

Güzel dileklerin, gazete, mektup ve yazıların için candan teşekkür ederim.

Sen potansiyel dolu gerçek bir sanatçı, iyi bir yazarsın. Senin gibi bir dosta, bir yardımcıya o kadar ihtiyacım var ki. Yaş 73, inan ki tertip, düzen, tashih benim elimden ve kontrolümden geçiyor. Şahane bir atasözümüz var: El, elin eşeğini ıslık çalarak arar”. Buradaki dostlar, Çağrı’nın tashih için gelirler. Sonra onların tashihlerini kontrol ederim ne hatalar bulurum.

Genç medya yazılımı yapıyordu, Arızanın panzehiri, Avrupa’da imiş. Ocak sayısını yeni bir yazılımcıya verdim. Şubat sayısını da peşi sıra verdim. En geç  bir hafta sonra iki sayı da  eline geçer.  Postadan gelen yeni yazını da gelecek sayılara koyarım. Başarı ödülün de hayırlı olsun, yürekten kutluyorum. Konuyla ilgili haber Şubat’ta çıkacak. “Nüzhet Erman” yazını da koydum.  Sağ ol, var ol.

Bayramını candan kutlarım, sevgili şair - yazar kardeşim. Hoşça kal, başarılar dilerim.  

                                                                                              Feyzi HALICI

                                                                                                 (İmza)

Not: Mektup, aslına uygun olarak sunulmuştur.

Şimdi de biraz Feyzi Halıcı’ nın şiir dünyasına girmek istiyorum. Şairlerimizden Hüseyin Çolak Yurdabak’ın  Feyzi Halıcı  ile bir   konuşması vardır. Bu konuşma  “ DÖRTLEMLER”(2005) adlı kitabında da yayınlanmıştır. ( Şair Hüseyin Yurdabak, 1931-9 Ocak 2008, şimdi yok aramızda. O’nu da rahmetle anmadan geçemeyeceğim.)

Feyzi Halıcı yaptığı bir konuşmasında şöyle diyor: Cumhuriyet döneminde Atatürk, özellikle halk şairlerimize Halkevleri aracılığı ile geniş imkânlar sağlamıştır. Ahmet Kutsi Tecer,Onah Seyfi Orhon, Faruk Nafiz Çamlıbel,  Behçet Kemal Çağlar  gibi  şairlerle  bilgiyi sürdürmüşlerdir. 1950’li yıllarda ve 1960 yıllından sonra Konya Kültür- Turizm Vakfı ve Derneği olarak “Geleneksel Türkiye Âşıklar Bayramı’nın kurucusu olarak üç yüzü aşkın halk şairimize miktarımızda yardım etmenin gayreti içinde olduk ve olmaktayız. Bugün yurdumuzun dört bir köşesinde düğünde, dernekte, bayramda, şölende âşıklarımız çalıp söylüyorsa, bizim de bir tutam çabamızdan söz edildiğini duyuyor ve seviniyoruz. Atatürk Kültür Merkezi’nin 58 nolu yayını ( Âşıklık Geleneği ve Günümüz Halk Şairleri )  700 sayfa civarındaki Güldestemizi okuyup incelemelerini dilerim. Evet, Dörtlemeler’ i şiir dünyamızın aşamalı bir devamı, âşıklık geleneğimizin bir gerçeği ve gereği olarak gündeme getirecektir. Sayın Feyzi Halıcı bunları söyledikten sonra sözlerine şunları da eklemeyi ihmal etmiyor: F.HALICI: İlkokulda Mektepli, ,Çocuk Sesi, Afacan Dergileri, Sami Karayel, Mehmet Faruk Gürtunca,…Yedi Gün Dergisi’nde, İbrahim Alaeddin Gövsa, Sonra Çınaraltı Dergisi, Orhan Seyfi Orhon, Ahmet Kutsi Tecer,  Yusuf Ziya Ortaç,…Hemen ardından Şadırvan Dergisi… Behçet Kemal Çağlar, Üniversitem tahsilim için İstanbul’a gidince Beyazıt Kütüphanesi Müdürü, Halk Edebiyatı Araştırmacısı Sadettin Nüzhet Ergun… Sanat eğitimimi bu hocalardan aldım. Kısacası şunu diyebilirim. Ben Beş Hececi şairlerin devamıyım. Yani şekilli, vezinli, kafiyeli şiirin, dolayısıyla hocalarımın yürükleri yolun takipçisiyim. Bunu gururla duyarak söylüyorum:

Ne harabî, ne harabatıyım,

Kökü mazide olan âtiyim…

Benim yolum, yöntemim, inancım, kıvancım bu. Yukarıda sözünü ettiğim, hepsi de Hakk’ın rahmetine kavuşan şairlerdir. Hepsinin rahle-i tedrisinden geçtim. Nasip aldım. TBMM tarafından yayımlanan “ Parlamenter Şairler” kitabımda kendilerine öğrencilik görevimi, şükran duygularımla birlikte yerine getirdim, sanıyorum. Hepsini rahmetle ve saygıyla anıyorum. (1)

yazımız devam edecek >>>

----------------------------------------------------------------

NOT: Suriye İdlib'te bir rahatsızlık geçiren Ordumuzun kahraman subaylarından Tuğgeneral Sezgin  Erdoğan şehit olmuştur. Şehidimize Allah'tan rahmet ve acılı ailesine başsağlığı diliyorum. Ordumuzun başı sağolsun.

 

Bu makale 400 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz