söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiGARİP BİR KENT TOPLANTISI


GARİP BİR KENT TOPLANTISI

 

Neden böyle bir başlık attın derseniz, başlangıcından sonuna kadar her şeyin gariplikler içinde devam ettiğini görürsünüz. Tam bir kasaba mantığı içinde yapılan böyle bir toplantıdan bir sonuç çıkmasını beklemek ise abesle iştigaldi. 

Başta mülki amirin gelmemesi  garipti. En azından gelip yapıyı görüp sorunları ilk elden öğrenip, kente adaptasyon sürecini hızlı atlatabilirdi. Bizim için sıkıntı yok ama onun için daha iyi olurdu. Belediye başkanına gelince klasik akrabam hasta mazeretine yine sığındı. Olmuyor artık bu bahane  tutmuyo , başka bir şey bulmak lazım başkan. Gönderdiğiniz başkan yardımcınız ise “Yasa Böyle, Yönetmelik Şöyle, Biz Yapamayız Büyükşehir Sorumlu” diyerek konuları geçiştirince ortalık bayağı bir gerginleşti. 

Toplantıyı düzenleyen Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanının ikide bir “PATRON BENİM“ havasındaki tavırları ve konuşmaları yakışıksız oldu. Kendince atadığı 3 kişilik yapı ise tam bir komediydi. Kimse kusura bakmasın ama böyle bir yapı oradaki kimse tarafından kabul görmediği gibi isteseler de bir şeyleri takip etmeyi bırak sorunları dile getirme konusunda bile kuşku uyandırırlar. Ticaret odası ve Ticaret borsasının sessiz kalması  doğru değildi. Genç iş adamları ise tepkisini çekinmeden ortaya koydu ve  BİZ BURDAYIZ” dedi. Birde Sökespor’a yapılan yardımları sanki cebinden yapıyormuş gibi lanse etmesi ise başka bir ayıptı. Unutmasınlar ki o hatları onlara Söke Belediyesi verdi. Verilirken de bunun nereye gideceği belliydi.

Ben toplantının başında bir öneri getirdim. Bu işlerin belli bir plan dahilinde yapılması konusunda Dekan Neval hoca da oradayken daha iyi bir yapı ortaya çıkabilirdi. Burada sormamız gereken üç soruyu net bir şekilde sormamız gerekirdi.

• Nelere tepki duyuyoruz ?

• Nasıl çözeceğiz ?

• Kiminle çözeceğiz ?                                                                                                                                         

Kısacası Devletle çözmemiz gerekenleri devlet le, Büyükşehir le olanları onlarla, İlçe belediyenin yapması gerekenleri onunla çözmemiz gerekir. Ama bunların öncelik ve projelendirmelerini ve finansmanlarını çözebilecek kadrolara ihtiyacınız vardır. Yani Profesyonel yapılar olmadan , konulara ve kente hakim insanlar olmadan bu işler havada kalır. Takibi ise salla yolla olur . Ayrıca burada bir gariplik daha var ki Kent konseyinden kimse yok, Sendikalar dan kimse yok, Sivil toplum örgütlerinden kimse yok. Oradakiler ise Meslek odaları ve devlet destekli yapılar yani yarı resmi kurumlar. Kısacası kentin sosyolojik tüm katmanlarını davet etmezseniz burada demokrasiden söz edemezsiniz. 

Bu kent için elini taşın altına koymanın zamanı geldi de geçiyor. Bakın beyler “DÜŞÜK PROFİLLİ SİYASETÇİ VE YÖNETİCİLERLE” bu sorunları çözemezsiniz. Bilgili, tecrübeli, kentin yapılarını bilen ve bilimsel çalışma tekniklerine hakim insanlara ihtiyacımız var. Ayrıca seçilmişlerin ellerindeki güçleri ego meselesi yapmadan bu yapılarla samimiyetle paylaşmaları gerekir.

Bu arada bu toplantıda garip şeylerde öğrendik mesela Garaj için yer aranıyor, bulunurda yapılırsa garajın yerininin  kullanım hakkının Büyükşehir de olduğu ve burayı Sarı civcivler için toplanma merkezi olacağını öğrendik. Bağarası ve Sarıkemer arıtmaları ve Söke arıtmasının Büyütülmesi için tıpkı Güllübahçe de olduğu gibi yaklaşık 20 şer dönüm Söke ilave arıtması için 50 dönüm civarında yer taleplerinin olduğunu öğrendik. Tabi Kent Garajı için yer talepleri olduğunu ve Söke Belediyesi‘nin konuları görüştüğünü öğrendik. Buradaki gariplik ise tüm bu yatırım ve planlamaları oy verdiğimiz kişiler değil Personel tarafından açıklanması idi. Siyasi ahlaktan yoksun bu tavrı “SÖKE HALKINA YAPILMIŞ, SAYGISIZLI“ olarak görüyorum. Bu konularda muhatabımız seçilmişler olmalıydı. 

Söke bunu hak etmedi. Saygılarımla. 

 

Bu makale 337 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz