söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiAk Parti'nin Söke Gündemi


Turgut Türkoğlu

 

Ak Parti’nin Söke Gündemi

 

Geçtiğimiz günlerde AK Parti İlçe Başkanı Sayın Sibel Menderes’in sosyal medya hesaplarında paylaştığı bülteni gördük. Sayın Başkan, bu tür açıklamaları yerel basınla yüz yüze yapsa, basın mensubu arkadaşlarda sormak istediklerini sorsalar daha sağlıklı olurdu. 

Çünkü yaptığı açıklamaların bazı soruları beraberinde getirdiği aşikardır. Tam bu açıklamayı kaleme alacakken bir de Vekillerin muhtarlarla yapacağı toplantı gündeme gelince ikisini birleştirip yazmak daha doğru oldu. Öğretmen evinde yapılan toplantıdaki gözlemlerin oldukça ilginç oldu. DSİ Adına gelen arkadaşı kutlamak gerek. Savuca deresinin sorununu gündeme getiren muhtara bir yaklaşımı var ki evlere şenlik. “Biz dereyi altı ay önce temizledik“ diyor, Eeee ne yapalım burası yaşam alanı altı ay önce temizlendiyse içinde ot bitmeyecek mi, pislik olmayacak mı yani bu mantıkla gidersek yaptık bitti öylemi ? 

İkinci cevap çok daha ilginç “Burası bizim malımız“ diyor ama Büyükşehir dere yatağındaki kamulaştırmaları yapıp bize öyle teslim etsin diye devam ediyor. AK Partinin böyle bürokratlarla başarılı olması mümkün değil. Bu arkadaşın kendini geliştirmesi gerek. Pamukçulardaki tahliye için söylediklerine Muhtarlar kahkalarla güldüler. AYDEM’den gelen arkadaş ise tam bir tiyatro, Allah akıl fikir versin kardeşim 

Dört vekilin içinde kim ne derse desin Sayın Mustafa Savaş’ın ağırlığı, devlet adamlığı hemen hissediliyor. Bunu bilir ve söylerim. Sayın Posacı’nın Pamukla ilgili değerlendirmeleri ise sektörden uzak olduğunu gösterdi. Düşük pamuk fiyatları için yapılması gereken şey Tariş, Ant Birlik, Çuko Birlik gibi birlikleri güçlendirip Devlet Fiyat İstikrar Fonu ile aradaki fiyat farkını üreticiye vermektir. Bunun başka yolu yoktur. Çiftçi böyle korunur. Ezbere konuşmayın beyler, dersinizi çalışın gelin.  

Kısacası muhtarlar yaptıkları istek listesini basınla paylaşmadan vekillere verdiler demek ki alan razı veren razı durumu söz konusuydu. Ben de garip garip seyrettim doğrusu ama hiçbir muhtardan Kırsal kalkınma için talep gelmemesi ilginç geldi. Halı saha, bankamatik, cami, mezarlık duvarı, mezarlık aydınlatma ilginç taleplerdi.

Gelelim AK Parti ilçe teşkilatının paylaştığı bilgilere; Hükümet Konağı ve Emniyet Müdürlüğü bina inşaatları için ödenek çıkarılmış. Burada bu iki projeyle ilgili geniş açıklama yapılması gerekir. Kaç para, yer neresi, proje detayları nelerdir, ne zaman başlanacak gibi. Toplu Konutun 400 konutla başlayacak olması olumlu bir gelişme ama yetersiz. Bakın yerel yönetimin beceriksizliği konutta ve arsa üretiminde sıkıntı yaratıyor. Bu kentte en az 4.000 konutluk projeye ve 6.000 konutluk arsa üretimine ihtiyaç vardır. Bunların TOKİ eliyle çözülmesi elzemdir. Başta sanayi sitesi olmak üzere, Garnizonun da kent dışına alınması durumunda bu alanlar yeni yaşam alanlarına dönüşebilir. Bunlar İktidar gücüyle yapılacak işlerdir. Bunları düşünmek Ak Parti ilçe teşkilatını yerel iktidara yakınlaştırır.

Tren garı bir an önce yaşam alanına dönüşmeli buranın ihalesi yapılmalıdır. Lisanslı depoculuk olumlu bir projedir ama Kırsal Kalkınma projeleri İlçe Tarım aracılığıyla hayata geçirilmelidir. Tayem bir projeyle Söke halkının yararına sunulmalı, Fakülte konusu gündemden düşmelidir. İşçi eğitim merkezi  atıl bina olarak Tarişin yanında öylece yıllardır durmakta adeta gelişime direnmektedir. DSİ lojmanlarındaki alan, Eski SSK hastanesine ayrılan alan, Manavlar içi, devlet arazileri, hepsi ama hepsi proje beklemektedir. 500 kişilik Erkek öğrenci yurdu, OSB Arıtma tesisi, Savuca deresi, okulların depreme dayanıklı hale gelmesi , Söke çayının üstünün otopark olarak kullanım hakkı Ak partinin gündemine alması gereken konuların başında gelmektedir. 

Ben kent yurttaşı olarak iktidar partisi ilçe teşkilatının gündeminin bunlar olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca yerel yönetim konusunda da gölge bir örgütlenme modeliyle belediye çalışmalarını yakından takip edecek ve söz söyleyecek bir yapı oluşması gerektiğine inanıyorum. Eğer siyaset yapma iddaanız varsa bu işler böyle olmalıdır. 49 Mahallenin 34 tanesine ulaşmanız ne kadar olum ise sorunları çözüme kavuşturmanızda o kadar önemlidir. Hadi bakalım kolay gelsin.

Saygılarımla.

 

Bu makale 132 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz