söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiBAZI AVANTAJLARIMIZ OLACAK


BAZI AVANTAJLARIMIZ OLACAK

 

İçinde bulunduğumuz bu sıkıntılı süreç sona erip de hem biz, hem de diğer dünya ülkeleri düzlüğe çıkıp rahat bir nefes aldıklarında her şey eskisi gibi olmayacak. 

Ülkelerin söylemleri değişecek…

Bazı paktlar belki de yeniden ve yeni ortaklarla kurulacak…

Ticaretin kuralları farklı ve özellikle de siyasetten bağımsız olacak…

***

Demokrasi, insan hakları gibi söylemler söyleyenlerin inandırıcılıkları kadar karşılık bulabilecek. Halkına sunduğu bazı değerler için başka milletlere bedeller ödetmeyi alışkanlık haline getiren siyasetçiler ve yöneticilerin bu türlü söylemleri hiçbir yerde itibar görmeyecek. Zaten iktidarları da uzun süreli olamayacak.

Başta Birleşmiş Milletler ve NATO olmak üzere bazı paktların işlevleri ve varlıkları tartışmaya açılacak ve bunların da amaçlarına uygun olmadıkları sonucu ortaya çıkacak.

Derlenip toparlanma sürecinde ekonominin belirleyici ölçüsü içinde endüstriyel üretim çok da fazla yer almayacak. Asıl belirleyici olan tarımsal üretim ve bazı yer altı kaynakları olacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri gerek sahip olduğu geniş ve mümbit tarım alanları, gerekse gelişmiş tarım teknolojisiyle yeni dünya düzeninde de lider ülke konumunda olacak. Ancak sömürgeci geleneği ve alışkanlıkları nedeniyle bugün gördüğü saygıyı göremeyecek.

ABD ihtiyaç duyacağı yer altı kaynaklarına da sahiptir.

Bu alanda Türkiye’nin de büyük avantajları olduğunu düşünüyorum. Bizim de geniş ve bereketli tarım alanlarımız, su kaynaklarımız var. Tarıma dayalı sanayimizin geliştiğini düşünüyorum. Üstelik iyi yetişmiş çiftçilerimizle birlikte bizimle rekabete girmek isteyen bütün ülkelere karşı bir üstünlük sağlayacağımızdan da eminim.

***

Başta Birleşmiş Milletler ve NATO olmak üzere şu anda bizim de üyesi bulunduğumuz bazı paktlar amaca hizmet etmekte yetersiz kaldıkları için dağılacaklardır. Bunların yerine daha bölgesel ama üyelerinin ortak çıkarlarına saygılı, insan sevgisi ve çevre hassasiyeti üst düzeyde birliktelikler ortaya çıkacaktır. Bu birlikteliklerde Türkiye sürekli olarak aranan, istenen ve kapısı çalınan ülke olacaktır

Finans sektörü üretimi doğrudan etkileyecek kadar güçlü olmayacak.Alışverişte başta takas olmak üzere daha geleneksel yöntemlere itibar edilecektir.

***

Sevgili okuyucu, haftalardır evlerimizde tecrit halinde kaldık. Bizler bu kadar kapalı alanda durmaya alışık değiliz. Aslında yukarıdaki konular anladığım işler değil ama, bu sosyal izolasyon beni de böyle etkiledi.Bu yazı yasaklı günlerde yazıldı.  Ben bana göre olanları paylaştım. 

Kim bilir, belki de canım böyle istemiştir. 

 

 

Bu makale 791 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz