söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiTANITIM - HAYAL KAHRAMANLARI PARKI - ANI FOTOĞRAFI KÖŞESİ


İbrahim Özgezici’nin kaleminden

TANITIM - HAYAL KAHRAMANLARI PARKI - ANI FOTOĞRAFI KÖŞESİ

 

Argavlı Mahallesinden şehir merkezine doğru yaklaşırken yolun sağında bir tabela: “Lütfen radyonuzu açınız”. 

Radyonuzu açıyorsunuz, tıpkı otobanlarda, tünel geçişlerinde olduğu gibi hangi kanalı açarsanız açın, Türkçe ve ingilizce bir anons; “Şu anda şehir merkezine .. km uzaktasınız. Söke şehir merkezinde alışverişinizi yapabilir, yöremizin organik ürünleri tadabilir, sevdiklerinize hediye etmek için satın alabilirsiniz. .. km sonra mahallemizde zeytin, zeytinyağı satın alabilir, .. km sonra mahallemizde en güzel tatil fotoğraflarınızı çekebilir, .. km sonra pazarımızı ziyaret edebilir, .. km sonra Hayal Kahramanları Parkı’nda çocuklarınızla rüya gibi bir gün geçirebilir, .. km sonra ....” diye devam eden, bu ve buna benzer bir anons o şehre olan ilginizi artırır. Şehir merkezine yaklaştığınızda sizi “Pamuk Kızlar” heykeli karşılar. Şehir merkezinin çevre yollarından geçip gitmezsiniz.

Yukarıda bahsettiğim radyo yayınıyla alakalı oturduğu yerden ahkam kesenler olacaktır hemen. Yok frekans tahsisi, yok o yayını kim yapacak, yok teknik, yok ekonomik daha bir çok şey. Ama yapılmak istenirse yapılır. Ferhat yüzlerce yıl önce sevdiği için dağları delmiş. Siz Söke’yi sevdiğini iddia edenler de böyle bir şeyi başarıverirler isterlerse. Ayrıca illaki böyle olacak diye bir iddiam da yok. Benim aklım bu kadarına eriyor. Daha fazlasını da çok bilmişler düşünsünler.

 

HAYAL KAHRAMANLARI PARKI 

Yenikent parkında kurulu bunulan, içinde Güliver’den, Yedi Cüceler’e, Nasreddin Hoca’ya kadar masal kahramanlarını barındıran park şehrin gelir kaynaklarıyla yapıldı. Yapıldığı zaman da türlü tenkitlerde bulunmuş, olumlu ya da olumsuz eleştirilerde bulunmuştuk. O gün söylediklerimi bugün bir kez daha söyleyeyim. Profesyonel bir seslendirme ekibine, telif hakları satın alınarak masallar, hikayeler, fıkralar anlattırılmalı, çocukları eğitici ve eğlendirici ekipmanlarla donatılmalıdır. Günümüzde Ses, ışık, hatta dört boyutlu hologram efektleriyle görsel ve işitsel bir show küçük büyük herkesi bu parka çekecektir. Ayrıca profesyonel bir animasyon ekibi de park içerisinde ücretsiz gösteri yapabilir. Bunun yanında her hafta yerel sanatçıların, gençlerin müzik grupları sahne alabilir. Girişte alınacak küçük bir giriş ücretinin karşılığında hem şehirde yaşayanlar, hem de  turistler eğlenceli vakit geçirebilir. Burada çekilen fotoğraflar, videolar ülkenin her yerinde “Söke” adını bilinir hale getirir.

 

ANI FOTOĞRAFI KÖŞESİ

Her şehirde o şehri simgeleyen yöresel, kültürel objeler vardır. Söke için de pamuk böyle bir simge üründür. Söke’ye fakülte ve yüksekokul için gelen öğrenciler dahil, özçekimlerini (selfie) şehir merkezinde değil, şehir dışındaki alışveriş merkezlerinde yapıyorlar. Oysa Söke belediye meydanı ve Hükümet meydanı fotoğraf çekimi için dört dörtlük yerler. Bir şehri tanıtmaktan bahsediyor, ama o şehre bugün neredeyse köylerde karşılaştığımız bir stant yapmayı başaramıyoruz. Pamuk kızlar figürüyle oluşturulmuş birer stand önce belediye meydanı ve hükümet meydanına daha sonra da, yaygınlaştırıp, Yenikent, Söke Garajı ve outletlere yerleştirilebilir. Bilinir ve hatıralarda yer eden bir şehir, unutulmuş bir şehirden daha iyidir. 

Daha önce söylediğim şeyleri tekrarlamaktan hoşlanmasam da, tekrarlamak zorunda kalıyorum. Söke’nin ürün çeşitliliğini artırmaya, sanayi ve turizmini geliştirmeye, pastadan daha fazla pay almaya hakkı var. Bunun için de hepimize görev düşüyor. Sadece bu şehrin yönetiminde olanlar değil, Sivil toplum kuruluşları, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Esnaf Odaları, Ziraat Odası ve Sökeliliği benimsemiş herkes bir ucundan tuttuğunda Söke’nin başaramayacağı bir şey yok. Unutmayalım ki karamsarlık kolay, başarmak her zaman zordur.

 

Bu makale 263 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz