söke ekspres gazetesi
  • söke ekspres gazetesiRADYASYON DURUMU ARAŞTIRILDI MI?


RADYASYON DURUMU ARAŞTIRILDI MI?

 

Her seferinde böyle oluyor. Daha önce sanırım İkizdere Barajı’nda da aynı şeyleri yaşadık. AKP Milletvekilleri tutturdular;  baraj bizimdir diye … Halbuki bir malın sahibi o malın parasını ödeyendir.

Bu sefer de aynı şeyleri yaşadık. DSİ Genel Müdürü  Sarıçay Barajı için ilk kazmanın vurulduğunu söyler söylemez aynı tartışmalar başladı. ASKİ doğal olarak 659 milyon liralık bir ödeme yapacağından bahisle barajın kendi malı olacağını söylüyor. Bu sefer AKP Aydın Milletvekili ve Kit komisyonu Başkanı Mustafa Savaş bile ASKİ’yi destekler şekilde bazı sözler etmesine rağmen Sökeli Vekilimiz  hizmeti israf etmemek için hemen sahiplendi.  İyi, sahiplensin bakalım da, madem sahiplendi bir hemşerimizin sorduğu şu soruya da cevap vermesi gerekiyor.

İsmi bende saklı olan bu hemşerimiz isminin açıklanmasında bir sakınca olmadığını da söyledi ama ben şimdilik sadece sorusunu aktarayım:

“Beşparmak Dağlarında maden havzalarının bulunduğu bölgelerin çoğunda uranyum bulunduğu bizzat devletimizin yapmış olduğu tetkikler sonucunda anlaşıldı. Sarıçay’a akan derelerden özellikle kömür ocaklarından gelenler radyasyon yüklü diye biliyoruz. Devletimiz bunun araştırmasını iyi bir şekilde yaptı mı? Yoksa Söke ve Kuşadası’nın radyasyonlu sudan zehirlenme riskleri mi olacak?..”

Umarım Yavuz Vekilimiz bu soruya cevap verir.

Zaten cevap gelmezse belli aralıklarla bu soruyu sormaya devam edeceğim. Çünkü sorunun sahibine söz verdim. Kendisi 50 yıl önce benim öğrencim olmuştu. Sonraki yıllarda köyünde muhtar seçildi. Çok hayırlı hizmetler yaptığını gururla ve mutlulukla öğrendim. Bu sorudan da belli ki toplumsal duyarlılığı aynen devam ediyor.

***

Ben böyle bir araştırma yapıldığını sanmıyorum.

Eğer gerçekten de tehlike arz edecek bir radyasyon söz konusuysa bu durumda sadece içme suyu olarak kullanılması değil, sulama suyu olarak kullanılması da tartışılmalıdır. 

Söke Ovası radyasyonlu suyla sulanırsa orada çalışan tarım işçileri bundan zarar görürler mi?

Ovada yetişen ürünler, özellikle de pamuk ürünü işlenirken ve işlendikten sonra da radyasyonu taşımaya devam eder mi? Bu durum Türk pamuğunun ve Türk tekstilinin pazardaki payına ve saygınlığına nasıl etki eder?

Görüldüğü gibi Yavuz Vekilimizin işi oldukça zor. Madem ki baraja sahip çıktı, bu kuşkuların cevaplarının araştırılması ve halkın bilgilendirilmesi de boynuna borçtur.

Biz kendisine şimdiden kolay gelsin diyelim. Hayırlı haberlerini bekleyeceğiz.

 

 

Bu makale 810 kez okundu.


Yorumlar
    Henüz bu Makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum Yaz